W bankach na tych produktach zarobisz pomimo inflacji

2,6 procent inflacji, główna stopa procentowa NBP na poziomie 1,5 proc. i oprocentowanie lokat bliskie 1 proc. w skali roku doprowadziły do tego, że realnie mamy w Polsce ujemne stopy procentowe.

Publikacja: 12.07.2019 14:11

W bankach na tych produktach zarobisz pomimo inflacji

Foto: Adobe Stock

Oprocentowanie oferowane na bankowych produktach oszczędnościowych powinno przewyższać 3,21 proc. w skali roku – to granica, którą przekracza dziś tylko kilka lokat i kont oszczędnościowych. Sprawdziliśmy, gdzie znaleźć można produkty dające oszczędzającym jakikolwiek zysk.

Warto sprawdzić: Środki na czarną godzinę chętnie lokujemy w monetach

Inwestycje tylko do 10 tys. zł.

Wśród rachunków oszczędnościowych dużego wyboru nie ma. Dodatkowo ograniczony jest on różnego rodzaju wymogami, które nie wszystkim pozwalają na skorzystanie z oferty.

Citi Handlowy w promocji „Oszczędzanie z kontem internetowym Citi Priority – edycja 2” gwarantuje 4 proc. zysku przez 4 miesiące, osobom które przystąpią do akcji do 13 września 2019 r. Warunkiem jest otwarcie rachunku osobistego i oszczędnościowego, a dodatkowo przez cztery kolejne miesiące następujące po otwarciu Konta Oszczędnościowego zapewnianie wpływów z tytułu wynagrodzenia, emerytury czy renty w wysokości minimum 2 tys. zł. Kapitał, który może pracować na wskazanej stawce jest limitowany do 10 tys. zł.

Postawić można też na ofertę Getin Banku, która kierowana jest do osób niebędących posiadaczami Konta Osobistego w okresie od 11 maja 2017 r. do 31 maja 2019 r. Aby na Koncie Oszczędnościowym otrzymywać przez rok 3,5 proc. w skali roku (dla kwot nieprzekraczających 10 tys. zł) wystarczy zapewnić wpływy wynagrodzenia na ROR w kwocie minimum 1 tys. zł miesięcznie oraz wyrazić zgody marketingowe dla banku.

Lokaty tylko w krótkim terminie

Wśród lokat na okres roku i dwóch próżno szukać depozytów z zyskiem bliskim 3 proc. w skali roku. Tyle najwięcej zarobić można w jeden miesiąc. Dla oszczędzających jednak to żadne pocieszenie, bowiem i taka wartość oprocentowania nie chroni ich oszczędności przed ujemnymi skutkami inflacji. Klienci, którzy akceptują wyłącznie bezpieczne inwestycje i mimo wszystko szukają dla swoich oszczędności lokat w bankach, powinni więc wybrać produkty zakładane na okres trzech lub sześciu miesięcy. Wśród tylko tych depozytów znaleźć można produkty gwarantujące odsetki na poziomie, który nie zostanie pochłonięty przez inflację.

Jednym z nich jest Nest Lokata Witaj w Nest Banku – oferowana na okres trzech lub sześciu miesięcy. Wpłacając od 1 tys. do 10 tys. zł zarobić można 4 proc. w skali roku. W pierwszym przypadku (lokata kwartalna), wystarczy mieć status nowego klienta i założyć ROR, w drugim należy przelewać wynagrodzenie na Nest Konto prowadzone w złotych (minimum 1 tys. zł) lub zapewnić wpływ na BIZnest Konto (minimum 6 tys. zł) oraz dokonywać z niego płatności do ZUS lub US.

Warto sprawdzić: Ryzykowne gry giełdowe. Przeglądamy gamingowe spółki

Na 4 proc. w skali roku mają też szansę osoby, które otworzą konto osobiste w PlusBanku. Jako nowi klienci mają prawo założyć Lokatę Start, której oprocentowanie jest progresywne i wciągu trzech kolejnych miesięcy rośnie odpowiednio od 3 proc. do 5 proc. w skali roku. Na depozyt można wpłacić również od 1 tys. zł do maksymalnie 10 tys. zł.

Bez konta i dodatkowych produktów można mieć trzymiesięczną Lokatę Happy w Idea Banku. Depozyt gwarantuje 4 proc. zysku w skali roku – wystarczy, że jest się nowym klientem i przeleje na rachunek lokaty od 500 zł do 20 tys. zł.

Na 3,5 proc. w skali roku, czyli jeszcze w granicach opłacalności, oprocentowana jest lokata dla nowych klientów w mBanku. Na depozyt można wpłacić od 500 zł do 10 tys. zł. Warunkiem jest oczywiście otwarcie konta osobistego w mBanku.

W obecnej sytuacji, przy braku interwencji ze strony Rady Polityki Pieniężnej skutkującej podwyższeniem stóp procentowych, które pozwoliłoby choć w jakimś stopniu wyhamować inflację, oszczędzającym trudno uzyskać sensowny zwrot z inwestycji – chyba, że ktoś akceptuje wyższe ryzyko i inwestuje wolny kapitał na rynku pozabankowym.

Oprocentowanie oferowane na bankowych produktach oszczędnościowych powinno przewyższać 3,21 proc. w skali roku – to granica, którą przekracza dziś tylko kilka lokat i kont oszczędnościowych. Sprawdziliśmy, gdzie znaleźć można produkty dające oszczędzającym jakikolwiek zysk.

Warto sprawdzić: Środki na czarną godzinę chętnie lokujemy w monetach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej