W Polsce standardowe przelewy są dokonywane poprzez system ELIXIR. Sesje rozliczane są realizowane tylko w dni robocze przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każdy bank ma swoje sesje zarówno przychodzące, jak i wychodzące. Od tych sesji zależy czas, w jakim pieniądze znajdą się na koncie, czyli kiedy dojdzie przelew. Realizując przelew, warto wiedzieć, kiedy przelew zostanie zaksięgowany, a pieniądze dostarczone na konto adresata. Podobnie działa to w drugą stronę, kiedy to my oczekujemy gotówki na koncie i chcemy wiedzieć, w jakich godzinach można się jej spodziewać. W tym celu trzeba wiedzieć, w jakich godzinach odbywają się sesje przelewów w naszym banku.

Czytaj także: Przelewy w święta i Nowy Rok mają wolne

Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź sesje wychodzące

Banki realizują przelewy za pomocą elektronicznego systemu Elixir, który polega na przesyłaniu poleceń między bankami oraz na ich księgowaniu na rachunku bankowym. W celu sprawdzenia, o której godzinie przelew dojdzie na konto, należy spojrzeć na sesje wychodzące z banku nadawcy, najbliższa godzina po wysłaniu przelewu jest tą rzeczywistą wysłania przekazu przez bank. Następnie należy wziąć pod uwagę trzy sesje KIR Banku NBP, które odbywają się w godzinach:

– od 16.00 poprzedniego dnia roboczego do 9.30 – księgowanie o 11.00

– od 9.30 do 13.30 – księgowanie o 15.00

– od 13.30 do 16.00 – księgowanie o 17.30

W przypadku złożenia zlecenia realizacji przelewu w dniu wolnym od pracy przelewy zostaną zrealizowane w najbliższym dniu roboczym. W większości banków przelew wewnętrzny trafia od razu na konto adresata. Każdy bank ustala własne sesje bankowe o różnych godzinach dnia, do których musi się stosować, gdyż pieniądze powinny być zaksięgowane na rachunku bankowym najpóźniej w następnym dniu roboczym po jego przyjęciu.

"kiedy dojdzie przelew kiedy przelew"

Kiedy przelew ? Banki realizują przelewy za pomocą elektronicznego systemu Elixir, który polega na przesyłaniu poleceń między nimi oraz na ich księgowaniu na rachunku bankowym. To od niego zależy kiedy dojdzie przelew. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Co z błędnym przelewem?

Błąd błędowi nierówny. Jeśli przy wpisywaniu danych do przelewu pomylimy adres lub nazwisko odbiorcy, przelew i tak do niego dotrze. Gorzej jest, jeśli zrobimy błąd w numerze konta. Nieprawidłowa liczba cyfr czy nieodpowiednia ich kombinacja spowoduje wyświetlenie komunikatu o złym numerze rachunku. Oczywiście system nie wyłapie błędu w kolejności cyfr i jeśli np. zrobimy tzw. czeski błąd, pieniądze trafią na konto innej osoby, gdyż banki weryfikują odbiorcę tylko po numerze konta.

Co możemy zrobić w przypadku pomyłki? Wszystko zależy od banku. Jeśli zorientujemy się szybko, i nasz przelew nie zostanie jeszcze zrealizowany w systemie Elixir, możemy go anulować poprzez infolinię lub bankowość internetową. Chociaż w niektórych bankach przelewu zleconego online z datą bieżącą – nie można już cofnąć.

Zawsze na dzień przed realizacją możemy anulować zlecenie z datą przyszłą lub zlecenie stałe.

Jeśli zaś pomyłkę zauważymy po zrealizowaniu przelewu, musimy jak najszybciej zgłosić jego reklamację. Możemy to zrobić poprzez infolinię, internet lub osobiście w oddziale. Bank przekazuje naszą reklamację o zwrot przelewu do banku odbiorcy lub bezpośrednio do adresata (jeśli jest to ten sam bank). Odbiorca omyłkowego przelewu musi wyrazić zgodę na jego zwrot. Oczywiście, jeśli odbiorca zaakceptuje naszą prośbę, pieniądze wrócą na nasze kont. Jeśli odmówi, pozostaje nam droga sądowa. Niektóre banki mogą pobrać od nas opłatę za reklamację i odzyskanie pieniędzy. Więc jeśli znamy osobę, do której omyłkowo wysłaliśmy pieniądze, możemy się z nią skontaktować bezpośrednio.

Ważne

Osoba, do której trafiły nasze środki, uzyskała nieuzasadnioną korzyść majątkową i ma obowiązek ją zwrócić. Zgodnie z art. 405 kodeksu cywilnego, „Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby obowiązany jest do wydania korzyści w naturze,a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości”.

Różnice między sesjami

Sesje przychodzące – godzina, po której pieniądze powinny być dostępne na koncie odbiorcy przelewu.

Sesje wychodzące – godzina, po której pieniądze „zostają wysłane” z konta nadawcy przelewu.

Kiedy dojdzie przelew? Sprawdź godziny księgowania przelewów w poniższej tabeli: