Internet Rzeczy. Nawet prysznic może zostać szpiegiem

Coraz więcej urządzeń podłączonych do Internetu ułatwia codzienne życie: od inteligentnych zamków po „myślące” rękawiczki. Trzeba jednak pamiętać, by używając ich przestrzegać zasad bezpieczeństwa – mogą bowiem być furtką do ataku hakerów na domowa sieć.

Publikacja: 04.06.2018 17:21

Internet Rzeczy. Nawet prysznic może zostać szpiegiem

Foto: Adobe Stock

Internet Rzeczy, czyli urządzenia wyposażone w czajniki i podłączonego do Internetu pozostaje nadal w biznesie bardzo pracochłonną i niszową technologią, z wyjątkiem użytkowników w kilku konkretnych branżach, natomiast doskonale rozwija się na ryku konsumenckim. Najnowsze prognozy Gartnera przewidują, że do 2020 roku liczba urządzeń podłączonych do Internetu wyniesie 20,4 miliarda, a do 2025 będzie ich 50 miliardów. Segment konsumencki będzie stanowić około 60%.

Mądrość rzeczy – czyli co daje komunikacja z Internetem

Na naszych usługach jest coraz więcej urządzeń IoT (Internet of Things), np. do 2034 roku 89% samochodów produkowanych na świecie będzie już podłączonych do sieci. Wysyp różnego rodzaju mniej lub bardziej przydatnych gadzetów na rynku konsumenckim jest ogromny. Na tegorocznych targach CES 2018 – jednych z największych targów elektroniki użytkowej na świecie pokazano bardzo wiele ciekwanych urządzeń domowych IoT. Oto kilka z nich
Aladin Smart Lamp – inteligentna lampa naścienna, zaprojektowana z myślą o osobach starszych. Światło wyposażone jest w wykrywacze ruchu, które pomagają użytkownikom np. wstającym w środku nocy – a jeśli upadną, urządzenie może wysyłać alarmy. Światło rozpoznaje również zmiany w ruchach użytkownika – więc jeśli starszy człowiek idzie do łazienki częściej niż zwykle, światło wykryje to i poinformuje rodzinę. Lampa, stworzona przez francuski startup Domalys, będzie dostępna w USA we wrześniu 2018 roku, za 299 USD.
Schlage’s Sense Smart Loc – inteligentny zamek łączący się ze smartfonami przez Bluetooth. Dzięki niemu użytkownicy mogą otwierać drzwi za pomocą telefonów zamiast szukać kluczy w kieszeniach. Kosztuje 150 USD i jest zgodny z Google Assistant, co pozwala zintegrować go z istniejącymi systemami automatyki domowej.
Rękawica ProGlove – produkt firmy firmy Smart skierowany do różnych odbiorców, także do pracowników przemysłowych. Rękawica jest zaprojektowana w celu spełnienia wymagań bezpieczeństwa w warunkach przemysłowych, oferuje w czasie rzeczywistym informacje dotykowe, łączność bezprzewodową i wykrywanie gestów. Rękawice posiadają również skaner kodów kreskowych, który można wykorzystać do automatycznej kontroli jakości.
Kohler Verdera Smart Mirror – głosowe lustro Verlera Kohler jest pierwszym lustrem na rynku, w które wbudowana jest Alexa (usługi głosowe Amazon). Podczas robienia makijażu można np. robić zakupy, odtwarzać muzykę. Lustro ma również wbudowane, sterowane głosem oświetlenie LED, które można dostosować do oświetlenia nocnego lub oświetlenia idealnego do makijażu.

Do nowości CES warto dorzucić kilka z urządzeń, które amerykański magazyn technologiczny ZDnet uznał za jedne z najciekawszych produktów roku 2018. Jest to:

Ring – dzwonek do drzwi, który niezależnie od tego, czy właściciel jest w domu czy go nie ma, zaalarmuje przez urządzenie mobilne po wykryciu ruchu obecność gości u drzwi. Pozwala rozmawiać z odwiedzającymi za pomocą wbudowanego mikrofonu i widzieć się dzięki wideo. Cena Ringa to około 100 USD.
Philips Hue – inteligentne oświetlenie domowe. Dla tych, którzy oczekują niekoniecznie lubią standardowe światło w domu. Oferuje zarówno opcje oświetlenia białego jak i kolorowego, które można zdalnie kontrolować dla uzyskania różnych odcieni i poziomów jasności. Philips Hue można również podłączonych do inteligentnych systemów, takich jak Amazon Echo.
Nanoleaf – panele świetlne, które są ciekawym elementem ściany, można je kontrolować za pomocą podłączonego urządzenia mobilnego, aby ustawić kolorowe sceny, dodawać muzykę i wiele więcej. Cena wynosi 229,99 USD.
Foobot – monitor jakości powietrza Footbot to małe urządzenie, które monitoruje jakość powietrza w domu, w tym poziom C02, temperaturę i wilgotność.
Gadżet łączy się bezprzewodowo z urządzeniem mobilnym za pośrednictwem aplikacji, aby udostępniać te informacje użytkownikom, a także może łączyć się z innymi urządzeniami, aby automatycznie poprawić jakość powietrza w środowisku domowym. Jego cena to : 199 USD.
Amazon Echo – inteligentny głośnik, podłączony do asystenta głosowego Alexa służy jako centrum inteligentnego domu. Amazon Echo nabywa”umiejętności” umożliwiające dostęp do takich treści, jak subskrypcje muzyki, radio, wiadomości i lokalne serwisy. Amazon Echo może kontrolować obecnie różne urządzenia, w tym urządzenia Belkin, oświetlenie Philips Hue, SmartThings i wiele innych.Cena: 99,99 USD.
U by Moen– to inteligentny, podłączony do sieci prysznic, który można kontrolować nie tylko ręcznie, ale również za pomocą głosu lub urządzenia mobilnego.
Inteligentny prysznic obejmuje kontrolę temperatury, planowanie czasu kąpieli, alarm, który zapobiega marnowaniu czasu i pieniędzy, a także powiadomienia od urządzeń mobilnych informujące o tym, kiedy prysznic jest gotowy do użycia .Cena to1225 USD

Uwaga – nawet prysznic może zostać szpiegiem

Internet Rzeczy poza niewątpliwymi korzyściami niesie jednak sobą zagrożenia. Podobnie jak wszystkie urządzenia komputerowe podłączone do sieci stwarza możliwość dostępu do danych osobom niepowołanym. Na przykład termostat podłączony do sieci domowej, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, może być bramą do tożsamości jego właściciela, jego kont bankowych, adresu i innych urządzeń. Haker może również przejąć kontrole nad urządzeniami i np. otworzyć drzwi zamykane inteligentnym zamkiem lub bramę garażową.. Za pomocą złośliwego oprogramowania hakerzy mogą przekształcić też urządzenia w zdalnie sterowane „boty”, które mogą być używane do rozprzestrzeniania wirusów i innych złośliwych programów.
Istnieją jednak proste metody, które zapewnią bezpieczeństwo urządzeń IoT i warto praktykować:

• zmień domyślne nazwy użytkownika nadane przez producenta i używaj silnych haseł dla swojej sieci Wi-Fi i innych urządzeń inteligentnych. Nie używaj niczego, co mogłoby być związane z twoim imieniem i nazwiskiem, adresem lub numerem telefonu;
• włącz hasło blokady ekranu na urządzeniach;
• korzystaj z aktualnego oprogramowania zabezpieczającego na komputerze domowym i innych urządzeniach oraz aktualizuj systemy operacyjne wszystkich tych urządzeń;
• aby ograniczyć szkody związane z cyberatakiem, oddziel urządzenia IoT od głównej sieci. Poproś usługodawcę o pomoc w stworzeniu sieci „gości” dla twoich urządzeń IoT;
• dowiedz się, jakie dane osobowe są gromadzone na sprzęcie i dlaczego są potrzebne, zanim kupisz urządzenia IoT lub pobierzesz aplikacje;
• wyłącz geolokalizację, gdy nie jest potrzebna; jeśli aplikacja może zobaczyć twoją lokalizację, haker też może;
• wyłącz aparat i mikrofon, gdy go nie używasz;
• utrzymuj dobre praktyki bezpieczeństwa cybernetycznego (np. nie otwieraj załączników od osób, których nie znasz, nie korzystaj z automatycznego logowania itp.)

Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10