Rachunki za prąd to jeden z większych miesięcznych wydatków. Nic więc dziwnego, że szukamy rozwiązań, które pomogą nam je skutecznie obniżyć. Jednym z nich jest wybór żarówek ledowych zamiast zwykłych.
Na ich zakup obecnie decyduje się coraz więcej osób. Trzeba bowiem podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat ich cena nie tylko spadła, ale też stały się one bardziej dostępne i wybór jest większy. Wybierając żarówki ledowe należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nie tylko zaoszczędzimy płacąc za prąd, ale będziemy używać ich w sposób najbardziej efektywny.
Czytaj także: Do rozważenia dla zużywających dużo prądu
Oświetlenie ledowe – o czym należy wiedzieć?
Żarówki ledowe pozwolą nam obniżyć rachunki za prąd, jednak niekiedy ich używanie może okazać się nie do końca opłacalne. Dodatkowo ten rodzaj żarówek może nie wszystkim odpowiadać. Warto wiedzieć, że żarówki ledowe emitują dość zimne światło. Natomiast zwykłe żarówki dają możliwość oświetlenia pomieszczenia bardzo światłem ciepłym, co pozwala osiągnąć efekt przytulności. W dalszej kolejności warto mieć na uwadze to, że oświetlenie ledowe najlepiej sprawdza się w tych pomieszczeniach, w których często przebywamy, na przykład w kuchni lub łazience. Jeśli zdecydujemy się na założenie żarówki led w pokoju, w którym dość rzadko przebywamy, wówczas dłużej będzie nam się zwracał koszt jej zakupu.
Trzeba podkreślić, że żarówki ledowe bardzo szybko osiągają pełną jasność i w tym przypadku dorównują żarówkom tradycyjnym. Dla ich żywotności nie ma znaczenia częste włączanie lub wyłączanie, a trwałość żarówek ledowych sięga nawet 25 lat. Najważniejszą ich zaletą jest zużycie nawet o 90 proc. mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Z drugiej strony ich koszt również jest sporo wyższy. Cena jednej waha się w przedziale między 40 a 50 złotych. Mimo wszystko warto zdecydować się na to rozwiązanie. Dlaczego?
Kupując żarówkę led o mocy 4W i zakładając, że będzie pracowała ona nieprzerwanie przez mniej więcej 4 godziny, musimy liczyć się z wydatkiem około 0,008 gorszy dziennie. Dla porównania zwykła żarówka o porównywalnej mocy, czyli około 45W, pracująca przez taki sam czas, to już koszt około 1 zł dziennie! Różnica jest zatem dość znacząca. Dodatkowo warto wiedzieć, że żarówki ledowe są bardziej ekologiczne w porównaniu ze zwykłymi, ponieważ nie zawierają rtęci.
Taśma led oraz zintegrowane oświetlenie ledowe
Taśma led to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy doświetlić jakiś element w pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że taśma led się nie nagrzewa, a co za tym idzie, plastikowe elementy potrzebne do jej zamontowania nie ulegną uszkodzeniu. Jednak taśma led nie zastąpi głównego oświetlenia, a może jedynie zwiększyć jego funkcjonalność i stanowić wyjątkowy element dekoracyjny. Ostatnio modne stało się również zintegrowane oświetlenie ledowe. Czym się charakteryzuje?
Przede wszystkim nie ogranicza się do zwykłej żarówki, a może przybierać nietypowe formy oraz rozmiary. Dzięki temu możemy ciekawie zaaranżować wnętrze, jednocześnie obniżając rachunki za prąd. Jeśli chodzi o zintegrowane oświetlenie ledowe, warto wiedzieć, że ten system oświetleniowy jest zaprojektowany w taki sposób, by światło padało pod odpowiednim kątem. Dzięki niemu możemy również optycznie powiększyć przestrzeń, dodatkowo wykorzystując kształt oświetlenia jako element dekoracyjny. Tych możliwości nie daje nam korzystanie z klasycznych ledowych żarówek.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.