W czasie przeglądania walentynkowych okazji należy zachować ostrożność wobec podejrzanie wyglądających ofert sklepów czy też promocji na wycieczki.

Działania socjotechniczne podejmowane przez cyberprzestępców bazują przede wszystkim na dwóch czynnikach: aktualnych wydarzeniach lub trendach oraz na ludzkich emocjach. Oszuści chętnie wykorzystują okresy wzmożonego ruchu w handlu internetowym i uciekają się do dobrze sprawdzonych i wciąż działających metod.

– Tak długo, jak ludzie będą nabierać się na ataki socjotechniczne, tak często będą one stosowane przez cyberprzestępców – mówi Maciej Iwanicki, Business Development Manager z firmy Fortinet.

Czytaj więcej

Jak stracić pieniądze z konta przez WhatsApp, OLX, SMS, ZUS czy bank

Nadchodzące Walentynki to kolejny okres w roku, gdy ruch w serwisach e-commerce rośnie. Dodatkowo, w tym wypadku dochodzi silny czynnik emocjonalny. Wiele osób jest gotowych na to, aby sprezentować ukochanej osobie coś wyjątkowego i nie zwraca przy tym uwagi na koszty. Według danych z Mastercard Love Index opublikowanych w 2021 roku wydatki Polaków z okazji dnia świętego Walentego wzrosły w latach 2011-2020 o 388 proc. Zakupy przenoszą się do sieci – w omawianym okresie liczba prezentów zakupionych online zwiększyła się aż 17 razy. Najczęściej wydajemy pieniądze na kwiaty i biżuterię .

Dlatego też, poszukując idealnego prezentu dla ukochanej osoby, warto pamiętać, że każda podejrzanie wyglądająca oferta powinna być sprawdzona szczególnie uważnie. Podczas zakupów można natknąć się na fałszywe sklepy internetowe, które z wielkim powodzeniem imitują prawdziwe witryny e-commerce. Aby ich uniknąć, należy dokładnie sprawdzić dane kontaktowe sprzedawcy oraz adres www strony (czy nie zastosowano w nim liter lub znaków specjalnych w taki sposób, aby imitowały oryginalny adres witryny). Coraz popularniejsze stają się też oszustwa na karty upominkowe.

Specjaliści Fortinet radzą, aby w tym czasie być również szczególnie wyczulonym na próby phishingu. Wszelkie maile dotyczące ofert walentynkowych powinny być bardzo uważnie weryfikowane. Nie należy otwierać podejrzanie wyglądających załączników lub klikać w zamieszczone w wiadomości linki. Kupujący powinni pamiętać o zasadzie mówiącej, że jeśli coś wygląda zbyt pięknie, aby było prawdziwe, to najprawdopodobniej prawdziwe nie jest.

Czytaj więcej

Oszustwa na OLX i Allegro. Jak kupiec wyczyści nam konto

Dobrą praktyką na wypadek otrzymania wiadomości, która budzi wątpliwości co do jej faktycznego nadawcy, jest skontaktowanie się z nim inną drogą, np. telefonicznie. Przykładowo: jeśli ktoś otrzyma e-mail z propozycją skorzystania z kodu zapewniającego znaczny rabat od któregoś z e-sklepów, warto zadzwonić na infolinię i spytać konsultanta, czy sklep rzeczywiście prowadzi taką akcję.

Dla powodzenia akcji phishingowych konieczne jest wzbudzenie w odbiorcy na tyle silnych emocji, aby bez większego zastanowienia kliknął w to, czego oczekuje oszust. Warto więc zawsze mieć na uwadze, że w internecie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą pieniądze, najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i dystansu oraz nieuleganie pierwszemu wrażeniu. Warto też uświadomić swoich bliskich na temat najważniejszych zasad dotyczących bezpiecznych zakupów w sieci, aby tegoroczne Walentynki spędzić miło i bez niepotrzebnych zmartwień.