Pomyłka o 20 groszy. Trzeba zapłacić za kolejny przelew?

Fotorzepa, Ryszard Waniek

Gdy podczas wykonywania przelewu dojdzie do pomyłki w kwocie transakcji, różnicę, nawet niewielką, trzeba przesłać podczas kolejnej operacji i… za nią zapłacić. No, chyba że bank uzna reklamację.

– W każdej sytuacji, klient, który jest niezadowolony z obsługi może złożyć reklamację. Badamy wówczas całą transakcję, korzystając m.in. z monitoringu. Każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie – zawsze szukamy rozwiązania, które jest satysfakcjonujące dla wszystkich stron – zapewnia Iwona Radomska, z biura prasowego PKO BP.

Klientem tego banku jest pan Maciej. Ostatnio w oddziale opłacał przedłużony abonament medyczny. – Przed autoryzacją transakcji sprawdziłem tylko numer rachunku, a nie zwróciłem uwagi na kwotę. Potem, już w domu okazało się, że przelałem o 20 groszy za mało – opowiada mężczyzn.

Firma medyczna w SMS-ach przypominała mu o abonamencie. – Pytałem czy mogę brakującą kwotę opłacić w przychodni, ale okazało się, że nie. Potrzebny był przelew, a że nie korzystam z bankowości internetowej – wizyta w oddziale – mówi nasz Czytelnik.

Warto sprawdzić: Dane do przelewu – czy trzeba adres do przelewu?

Iwona Radomska z PKO BP mówi, że klient zlecając przelew w oddziale potwierdza swoim podpisem prawidłowość wszystkich danych – dotyczy to zarówno numeru rachunku, imienia i nazwiska odbiorcy, jak i kwoty, która ma zostać przesłana.

– Taką procedurę wprowadziliśmy właśnie po to, aby uniknąć ewentualnych pomyłek. Jeśli po jakimś czasie okazało się jednak, że przekazana kwota jest zbyt mała, to klient może zlecić nowy przelew – proponujemy wówczas przelew w serwisie iPKO lub aplikacji IKO, który może być darmowy (przy niewielkiej kwocie może mieć to duże znaczenie) – wyjaśnia przedstawicielka banku.

Zapewnia, że doradcy w PKO BP chętnie pomogą każdej osobie, która chciałaby po raz pierwszy zlecić przelew internetowy. – Doradca przekaże precyzyjną instrukcję, jak się zalogować po raz pierwszy do serwisu, jak złożyć zlecenie i w jaki sposób je potwierdzić – tłumaczy Iwona Radomska.

Także, Mirella Gmur, z ING Banku Śląskiego zauważa, że klient, składając dyspozycję przelewu w oddziale, otrzymuje do autoryzacji dokument ze szczegółami, które wskazał do wykonania transakcji, w tym akceptuje wysokość kwoty.

– Pracownik banku wykonuje transakcję dopiero po autoryzacji klienta. Autoryzacja polega na złożeniu podpisu przez klienta na wydruku dokumentu z systemu banku, na którym są szczegóły transakcji, w tym kwota przelewu. Zaakceptowanie dokumentu przez klienta wyklucza sytuację, w której pracownik zrealizuje transakcję z inną kwotą niż wskazana przez właściciela rachunku – podkreśla Mirella Gmur.

Dodaje, że jeśli klient, po zautoryzowaniu transakcji zorientował się, że kwota jest niezgodna to ewentualna dopłata jest nową transakcją, przy której ponownie klient otrzyma dokument do autoryzacji.  

– W sytuacji, w której klient nie zauważył różnicy i zaakceptował transakcję z błędną kwotą wpisaną przez pracownika, ma on prawo do złożenia reklamacji. Bank najczęściej uznaje reklamację, zwracając opłatę z tytułu drugiego przelewu – zapewnia Mirella Gmur.

Jak zauważa, Elżbieta Grodzicka, z obszaru „Codzienne bankowanie” w Santander Bank Polska w tym banku jest mało prawdopodobna sytuacja, że na przelewie bankowiec wpisze inną kwotę niż żąda klient, ponieważ przed wysyłką przelewu zleceniodawca akceptuje kwotę przelewu.

– Jeśli jednak tak się stanie, to taki dodatkowy przelew jest kolejnym zleceniem płatnicze, na które klient wyraża zgodę. Opłata zostanie naliczona zgodnie z cennikiem dla danego kanału niezależnie od kwoty- mówi Elżbieta Grodzicka.

Zapewnia, że jeśli nastąpiła pomyłka doradcy, to oczywiście za taki dodatkowy przelew bank klientowi opłatę zwróci, bez składania reklamacji. – Doradca powinien od razu dokonać zwrotu takiej opłaty – mówi przedstawicielka Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: Banki „kroją” klientów jak tylko mogą. Horrendalne podwyżki

Jak zauważa biuro prasowe Pekao SA przelew innej kwoty, nawet o niewielkiej różnicy niż prosił klient to nietypowa sytuacja.

– Kasjer wykonując przelew robi to na podstawie przekazanych przez klienta formularzy. Może też go wykonać na podstawie zleconej przez klienta ustnie dyspozycji, ale właściciel rachunku otrzymuje potwierdzenie przelewu i sprawdza czy wszystkie dane się zgadzają, co wyklucza prawdopodobieństwo pomyłki- wyjaśnia Pekao SA.

Zapewnia, że jeśli dojdzie do pomyłki, można sprostować ją tylko przez realizację drugiego przelewu. – Nie można do wykonanego już przelewu dopłacić żadnej kwoty. W takich okolicznościach jest możliwość wykonania bez prowizji drugiego, korygującego przelewu. Generalnie opłata za przelew nie zależy od przelewanej kwoty – przypomina biuro prasowe Pekao SA.

Pan Maciej przelał 20 groszy na rzecz firmy medycznej. Zapłacił jak za zwykły przelew. – Nie mam czasu na reklamację – skwitował całą sprawę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niewielki zysk na lokatach miesięcznych tylko z warunkami

Oprocentowanie lokat terminowych w większości przypadków bliskie jest zeru. Są jeszcze jednak na rynku ...

Do kiedy jest aktywny likwidowany rachunek bankowy

Teoretycznie do ostatniego dni umowy z bankiem na prowadzenie ROR klienci mogą korzystać z ...

Ranking lokat bankowych na na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące.

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Bieżące zestawienie obowiązuje od 13 do 19 kwietnia 2020 roku. Najnowszy ranking najlepiej oprocentowanych depozytów ...