Rozwód z bankiem czasem bywa trudny

Okazuje się, że jednak nie wszędzie konto można zamknąć zdalnie.
Okazuje się, że jednak nie wszędzie konto można zamknąć zdalnie.
Adobe Stock

Choć rachunek w każdym banku można otworzyć zdalnie, jego zamknięcie czasem wymaga wizyty w oddziale.

Na szczęście powoli kolejne banki odchodzą od tego.

  • Pekao

– Taka możliwość została udostępniona w styczniu. Teraz można u nas zamknąć online rachunki klientów indywidualnych – poinformował nas Zespół Komunikacji Korporacyjnej Pekao SA.

Warto sprawdzić: Co się zmieniło klientom Idea Banku w Pekao. Część marudzi

Klienci tego banku rachunek mogą zamknąć samodzielnie przez kanały zdalne, jeśli posiadają dostęp do bankowości elektronicznej Pekao24 (poprzez pocztę wewnętrzną w bankowości elektronicznej Pekao24 lub czat). Mogą to też zrobić telefonicznie, dzwoniąc do oddziału banku lub na infolinię. Z rachunku mogą zrezygnować też osobiście w oddziale lub listownie, wysyłając pismo na adres banku Bank Pekao SA, ul. Grzybowska 53/57, w Warszawie.

Wypowiedzenie umowy powinno zawierać dane osobowe, numer rachunku do zamknięcia, a podpis powinien być zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku (dotyczy tylko wypowiedzenia wysyłanego listownie lub składanego w formie papierowej w naszym oddziale).

W wypowiedzeniu powinien znaleźć się numer telefonu posiadacza rachunku i ewentualnych współwłaścicieli, na wypadek, gdyby pojawiła się konieczność wyjaśnienia jakiejś sprawy, oraz numer rachunku, na który bank ma przelać dodatnie saldo konta po zakończeniu okresu wypowiedzenia.

– Wskazanie rachunku do przelewu nie jest obowiązkowe, ale gdyby na zamykanym koncie w dniu jego zamknięcia znajdowały się wolne środki, to wysyłamy je na wskazany przez klienta rachunek i nie byłoby potrzeby odbierania ich w gotówce w naszym oddziale – tłumaczy bank.

  • ING Bank Śląski

Niedawno, bo we wrześniu 2020, także klienci indywidualni ING Banku Śląskiego mają możliwość zamknięcia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych w złotówkach poprzez bankowość internetową czy mobilną.

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

  • mBank, Santander

W mBanku od 2014 roku klient może złożyć wniosek o wypowiedzenie umowy rachunku w serwisie transakcyjnym. Także Santander Bank Polska oferuje zamykanie konta online czy za pośrednictwem doradcy online.

  • Alior Bank

Jak informuje biuro prasowe Alior Banku, u nich klient ma możliwość zamknięcia rachunku poprzez bankowość internetową Alior Online oraz bankowość mobilną Alior Mobile.

  • BNP Paribas

W BNP Paribas w bankowości detalicznej proces zamykania rachunku może się odbyć w oddziale banku oraz poprzez call center.

– Każdorazowo bank sprawdza powód zamknięcia. Na podstawie zebranych informacji dokonujemy analizy i jesteśmy w stanie szybko reagować na zmiany na rynku – podaje biuro prasowe banku.

Okazuje się, że jednak nie wszędzie konto można zamknąć zdalnie.

  • PKO BP

– Stawiam wyzwanie przed bankiem PKO BP, który świętował niedawno 102. urodziny. To możliwość zamknięcia konta online. Ciekawe, czy da radę przed kolejnymi urodzinami? – zastanawia się pan Paweł, klient tego banku.

Jak informuje nas Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP, u nich nie można zamknąć rachunku wyłącznie drogą online. Bank nie udzielił nam odpowiedzi, czy pracuje nad takim rozwiązaniem i ewentualnie, od kiedy mogłoby ono obowiązywać.

Warto sprawdzić: Góra grosza. Gdzie wymienić bilon za darmo

W PKO BP można wypowiedzieć umowę rachunku osobiście, czyli w wybranej placówce PKO, lub korespondencyjnie, wysyłając list polecony na adres banku. Do rozwiązania umowy listownie potrzebny jest wzór wypowiedzenia umowy przygotowany przez bank. Można go znaleźć na jego stronie internetowej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SKO – pierwsze konto dla dziecka

Nawet pięcioletnie dzieci mogą mieć własne konto. W Szkolnej Kasie Oszczędności. Dostęp do SKO ...

Naliczone odsetki mogą szybko zniknąć, gdy bank się pomyli

Nawet jeśli już odsetki od lokaty czy na rachunku oszczędnościowym pojawią się na koncie, ...

Najbardziej oczekiwane są usługi, które nie tylko zwiększają wygodę w zarządzaniu finansami, ale przynoszą dodatkowe korzyści, jak na przykład rabaty

Które banki próbują ułatwić życie swoim klientom

Musiał minąć rok, żeby open banking zaczął nabierać rumieńców. Od kilku tygodni wciąż pojawiają ...