Większość osób opłaca jakieś rachunki i wiele z nich wie, że łatwo o nich zapomnieć. Zdarza się to zwłaszcza, gdy płatności przypadają w różne dni miesiąca. Banki wychodzą więc naprzeciw potrzebom swoich klientów i oferują im proste rozwiązanie w formie zlecenia stałego.
Zlecenia stałe to najwygodniejszy sposób regulowanie płatności o niezmiennej kwocie, które powtarzają się regularnie. Usługa wykonywana jest automatycznie, bez angażowania w jej realizację właściciela rachunku bankowego. To idealne rozwiązanie dla osób, które w tych samych odstępach czasu płacą stałą kwotę czynszu, ubezpieczenia, raty kredytu albo chcą co miesiąc przelewać określoną sumę środków na konto oszczędnościowe.
Czytaj również: Automatyczne przelewy w banku – czy to bezpieczne?
Liczba zleceń stałych, jaką może ustawić klient jest nieograniczona, a przelewy mogą być realizowane na dowolny krajowy rachunek bankowy.
Zlecenia definiuje się i odwołuje samodzielnie, najlepiej w internecie lub na infolinii bankowej. Ustawione przelewy wykonywane są przez bank regularnie, aż do czasu kiedy klient ich nie usunie. Aktywne zlecenia można także czasowo zawiesić, co pozwala bezterminowo lub w konkretnym przedziale dat nie realizować płatności.
Ustawiając zlecenie stałe należy więc ustalić datę pierwszego przelewu (może być data bieżąca lub przyszła), częstotliwość przelewów wynikających z umów, np. odstęp tygodniowy, miesięczny, kwartalny lub półroczny oraz datę wstrzymania realizacji zlecenia np. do odwołania albo do konkretnej daty.
Znając harmonogram spłaty kredytu można ustawić zlecenie stałe jego zwrotu w konkretnym dniu miesiąca, przez wybrany okres czasu. Zaciągając np. półroczną pożyczkę na sprzęt AGD można w systemie bankowości elektronicznej ustawić automatyczną spłatę na sześć kolejnych miesięcy. Po dacie końcowej przelewy wychodzące na wskazany rachunek bankowy zostaną przez bank wstrzymane, a spłata zobowiązania dokona się bez udziału kredytobiorcy w comiesięcznej realizacji przelewów.
Jeśli w dniu, w którym powinien zostać wykonany przelew na rachunku klienta nie będzie wystarczających środków – dyspozycja nie zostanie przez bank wykonana.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.