Zlecenie stałe ułatwia życie klientom banków

123RF

Większość osób opłaca jakieś rachunki i wiele z nich wie, że łatwo o nich zapomnieć. Zdarza się to zwłaszcza, gdy płatności przypadają w różne dni miesiąca. Banki wychodzą więc naprzeciw potrzebom swoich klientów i oferują im proste rozwiązanie w formie zlecenia stałego.

Zlecenia stałe to najwygodniejszy sposób regulowanie płatności o niezmiennej kwocie, które powtarzają się regularnie. Usługa wykonywana jest automatycznie, bez angażowania w jej realizację właściciela rachunku bankowego. To idealne rozwiązanie dla osób, które w tych samych odstępach czasu płacą stałą kwotę czynszu, ubezpieczenia, raty kredytu albo chcą co miesiąc przelewać określoną sumę środków na konto oszczędnościowe.

Czytaj również: Automatyczne przelewy w banku – czy to bezpieczne?

Liczba zleceń stałych, jaką może ustawić klient jest nieograniczona, a przelewy mogą być realizowane na dowolny krajowy rachunek bankowy.

Zlecenia definiuje się i odwołuje samodzielnie, najlepiej w internecie lub na infolinii bankowej. Ustawione przelewy wykonywane są przez bank regularnie, aż do czasu kiedy klient ich nie usunie. Aktywne zlecenia można także czasowo zawiesić, co pozwala bezterminowo lub w konkretnym przedziale dat nie realizować płatności.

Ustawiając zlecenie stałe należy więc ustalić datę pierwszego przelewu (może być data bieżąca lub przyszła), częstotliwość przelewów wynikających z umów, np. odstęp tygodniowy, miesięczny, kwartalny lub półroczny oraz datę wstrzymania realizacji zlecenia np. do odwołania albo do konkretnej daty.

Znając harmonogram spłaty kredytu można ustawić zlecenie stałe jego zwrotu w konkretnym dniu miesiąca, przez wybrany okres czasu. Zaciągając np. półroczną pożyczkę na sprzęt AGD można w systemie bankowości elektronicznej ustawić automatyczną spłatę na sześć kolejnych miesięcy. Po dacie końcowej przelewy wychodzące na wskazany rachunek bankowy zostaną przez bank wstrzymane, a spłata zobowiązania dokona się bez udziału kredytobiorcy w comiesięcznej realizacji przelewów.

Jeśli w dniu, w którym powinien zostać wykonany przelew na rachunku klienta nie będzie wystarczających środków – dyspozycja nie zostanie przez bank wykonana.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Revolut uruchamia dla klientów kredyty i karty kredytowe

Revolut rozpycha się na bankowym rynku. Uruchomił kredyty

Brytyjski startup ostatnio zamienił się w bank. Teraz uruchamia dla klientów kredyty i karty ...

gdzie szukać najlepszych lokat

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Aktualne zestawienie obowiązuje od 19 do 25 sierpnia 2019 roku. Regularnie, raz w tygodniu, ...

Ranking rocznych lokat bankowych na wrzesień 2020

Lokaty bankowe choć mają za zadanie pomnażać oszczędności, to obecnie pełnią rolę jedynie bezpiecznej ...