Jak bank zmienia konto dla młodych w „dorosły” rachunek

Nie każdy bank po przekroczeniu wieku automatycznie przekształca konto dla młodych w „dorosły” rachunek. I nie każdy z automatu przenosi produkty, które posiadał wcześniej klient.

Publikacja: 21.04.2021 16:08

Jak bank zmienia konto dla młodych w „dorosły” rachunek

Foto: Adobe Stock

– Nie przenosimy kredytów odnawialnych automatycznie, klient musi o to sam zawnioskować – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę banków

Automatyczna konwersja rachunku

Pani Katarzyna ma 26 lat. Od kilku jest klientką PKO BP. Miała w nim „Konto dla Młodych”. Po ukończeniu 26 roku życia bank zamienił dla dorosłych – Konto za zero”, a przy okazji otworzył debet – na tysiąc złotych.

– Przy zamianie konta bank otworzył mi ten kredyt odnawialny bez mojej wiedzy i zgody. Teraz żeby go zamknąć trzeba specjalnie jechać do oddziału? Jestem poirytowana – opowiada nam pani Katarzyna.

Kontaktowała się w tej sprawie z bankiem. W odpowiedzi usłyszała, że „jeśli rachunek dla młodych był uruchomiony z możliwością korzystania z debetu, to uruchamia się on automatycznie na podstawie systematycznych wpływów”.

Bankowcy poinformowali klientkę, że sama może zrezygnować z debetu w bankowości elektronicznej.

Jak mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP „ Konto dla Młodych” przekształca się automatycznie w następnym dniu roboczym po dacie 26. urodzin.

– Klient w każdym momencie może przekształcić swoje konto na dowolne z aktualnej oferty banku. Dwa miesiące przed urodzinami młody posiadacz rachunku otrzymuje informację od nas o jego przekształceniu. Nie wybieramy konta, na jakie zostanie przekształcony rachunek – jest ono określone w umowie o otwarcie Konta dla Młodych lub komunikacie udostępnionym na stronie internetowej banku – mówi Witkowska.

Zapewnia, że bank nie przyznaje automatycznie debetu. Limit odnawialny jest dostępny zarówno w „Koncie dla Młodych, jak również na koncie przekształconym.

– Różnicą jest jego wysokość. Przy „Koncie dla Młodych” wynosi – 500 zł, w koncie dla dorosłych jest ustalony na podstawie systematycznych wpływów, jednak nie jest on wyższy niż 1000 zł – mówi Małgorzata Witkowska.

Nie odnosi się do pytania, czy bank sam automatycznie mógł przyznać klientce debet w momencie przekształcania konta.

– Aby wyjaśnić temat debetu musimy odnieść się do konkretnej sytuacji. Potrzebujemy zgody naszego klienta na ujawnienie tajemnicy bankowej – informuje jedynie przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Przypominają o dorosłości i zmianie konta

Kiedy inne banki przekształcają swoje konta dla młodych klientów, czy automatycznie na „dorosły” rachunek przenoszą debety? Jak to wygląda?

Pekao SA dla młodych do ukończenia 26 roku życia oferuje „Konto Przekorzystne”, które po przekroczeniu tej granicy wiekowej automatycznie stają się kontami „dorosłymi”.

– Dzieje się tak od następnego miesiąca po ukończeniu 26 lat.  Przyznanie limitu kredytowego nie jest automatyczne. O produkt kredytowy, taki jak debet w koncie, klient może zawnioskować odrębnie i wówczas bank dokona oceny zdolności kredytowej – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Dodaje, że wraz z konwersją rachunku, dokonywana jest konwersja pożyczki. – W skonwertowanym rachunku udziela się pożyczki zawsze w takiej samej wysokości, jaką klient posiadał. Nie wymaga to ponownej oceny zdolności kredytowej, ale zawierana jest nowa umowa pożyczki z odpowiednimi zapisami dotyczącymi konwersji – podkreśla Paweł Jurek.

W Santander Bank Polska mamy jedno konto – Konto Jakie Chcę i nie ma konieczności przekształcania je w „dorosłe konto”. Ale bank rozróżnia klienta po wieku i dla tych młodszych do 26 roku życia, stosuje inne opłaty.

– Jednak konto jest to samo i z chwilą ukończenia 26 lat, zmienia się klientowi TOiP. Warunek zwolnienia z opłaty za prowadzenie konta sprawdzamy w miesiącu urodzin. Natomiast, jeżeli klient nie spełni warunków zwolnienia, to opłatę pobierzemy w kolejnym miesiącu kalendarzowym  po miesiącu urodzin – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla młodych w Santander Bank Polska.

Dodaje, że jeśli chodzi o przyznanie debetu na koncie to wymagany jest wniosek klienta – o kredyt w rachunku płatniczym. Jeśli klient przed ukończeniem 26 roku życia miał limit kredytowy, to on jest automatycznie przenoszony.

– Przed zmianą konta klienci otrzymują od nas przypomnienie o zmianie – w bankowości internetowej i jeśli nie korzystają z bankowości elektronicznej – list tradycyjny – informuje Santander Bank Polska.

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

Credit Agricole osobom w wieku 18-27 lat oferuje dla Konto dla Ciebie MOVE! Po skończeniu 27 lat rachunek automatycznie przekształca się w „dorosły”.

– Na trzy miesiące przed przekształceniem wysyłamy do klienta informację o planowanej zmianie, o zasadach korzystania z nowego konta, a także usługach. Klient może zadecydować o przejściu na inny pakiet konta, może to zrobić w naszym serwisie CA24 eBank – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, Senior Product Manager w Credit Agricole.

Bank indywidualną linię kredytową (ILK) oferuje tylko pełnoletnim klientom. – Jest to osobny produkt, który – w trosce o bezpieczeństwo finansowe klienta – wymaga zbadania zdolności kredytowej klienta i podpisania umowy. Jeśli posiadacz Konta dla Ciebie MOVE! korzystał z ILK, to zmiana pakietu konta nie wpływa na korzystanie z ILK. Jeśli nie posiadał, to nie uruchamiamy jej automatycznie ze zmianą pakietu -opowiada Paulina Kałuża-Lelakowska.

Dzieci debetu nie mają

Nie każdy bank z automatu przenosi produkty z konta młodych, na dorosłe. mBank ma aktualnie w ofercie konto dla młodych (eKonto możliwości).

Jest dostępne dla osób w wieku 13-24 lata – W momencie, gdy klient rozpoczyna 25 rok życia przekształca się ono automatycznie w eKonto osobiste (informujemy o tym klienta w komunikacji bezpośredniej). eKonto możliwości przekształca się na jedyny dostępny aktualnie dla klienta dojrzałego rachunek, czyli eKonto osobiste – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z mBanku.

Dodaje, że jeżeli klient chciałby mieć dodatkowe środki, musi zawnioskować o kredyt odnawialny, jest to inicjatywa i wniosek klienta.

W ofercie ING Banku Śląskiego rachunkiem dedykowanym dla klientów młodych, poniżej 26 roku życia konto Mobi. – Nie jest automatycznie konwertowane na inne konto z oferty – niezależnie od wieku. Jednak klienci po ukończeniu 26 lat nie mogą tego konta założyć – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego banku.

Podkreśla, że ING Bank Śląski nie przyznajemy automatycznie limitu zadłużenia w koncie, w związku ze zmianą rodzaju konta.

– W przypadku regularnych wpływów na konto, bank może skierować do klienta ofertę marketingową limitu, ale jego udzielenie zawsze następuje na wniosek klienta, konieczne jest również zawarcie umowy kredytowej między klientem a bankiem – dodaje Mirella Gmur- Dzieduszycka.

Warto sprawdzić: Oszukańcze SMS-y. Uważajmy w co klikamy, mogą oczyścić konto

BNP Paribas nie ma specjalnych kont dla młodych, ale pełnoletnich osób. W jego ofercie jest Konto Samodzielniaka – tylko dla osób do 18 roku życia.

– Ono „przekształca się automatycznie” w konta dla dorosłych w 217 miesięcznicę urodzin (tj. miesiąc po ukończeniu 18 lat) – informuje biuro prasowego banku.

Miesiąc przed pełnoletnością klient ma wybór na jakie konto chce przekształcić swój rachunek. Jeśli w tym czasie nie podejmie takiej decyzji, wówczas następuje automatyczne przekształcenie na Konto Otwarte na Ciebie.

– Klientom poniżej 18 roku życia nie oferujemy debetu, nie ma więc funkcji automatycznego przenoszenia limitów na dorosłe konto, a kredyt w rachunku płatniczym dla dorosłych jest przyznawany o oparciu o odrębną procedurę i wymaga zawarcia stosownej umowy – podkreśla biuro prasowe.

– Nie przenosimy kredytów odnawialnych automatycznie, klient musi o to sam zawnioskować – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę banków

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?