Banki przyjmą bilon, ale czasem trzeba za to zapłacić

Bilon. Klient może dokonać wpłaty bilonu w dowolnej ilości i nominałach
Bilon. Klient może dokonać wpłaty bilonu w dowolnej ilości i nominałach
Shutterstock

Żaden bank nie odmówi wpłaty czy zamiany kilogramów groszówek, ale niektóre naliczą za to dodatkową opłatę.

Kilka dni temu mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego przyniósł do miejscowego sądu 30 kg bilonu o najniższych nominałach. Mężczyzna chciał w ten sposób opłacić koszty sądowe przegranego procesu – 750 zł. Kasjerka nie chciała przyjąć takiej gotówki i wezwała policję. Ostatecznie po interwencji funkcjonariuszy pieniądze przyjęto. Przez kilka godzin liczyła je kasjerka wspierana przez pracowników administracji sądowej. Czy taką ilość monet przyjmą banki do wpłaty lub wymiany? Okazuje się, że bez problemu.

– Klient może dokonać wpłaty bilonu w dowolnej ilości i nominałach, musi tylko zadeklarować kwotę wpłaty. Z tego tytułu od marca br. będzie pobierana dodatkowa opłata 30 zł za każde 500 sztuk bilonu – mówi Miłosz Gromski, z ING Banku Śląskiego. Bez problemu górę groszy przyjmie też Credite Agricole. – Klient nie musi awizować wpłaty gotówki. Usługa ta jest dla niego bezkosztowa – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik banku.

Warto sprawdzić: Góra grosza. Gdzie wymienić bilon za darmo

Zgodnie z regulaminem w Santander Banku posiadacz rachunku ma możliwość dokonania złotowej wpłaty, w tym również w bilonie, w oddziałach, które prowadzą obsługę gotówkową.

Prowizje pobierane za taką czynność są uzależnione od segmentu klienta i rodzaju rachunku (5–10 zł dla klienta indywidualnego). W przypadku przedsiębiorców po zawarciu stosownej umowy bank prowadzi usługi odbioru wartości (w tym bilonu) bezpośrednio z siedziby klienta – wyjaśnia Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

Bilon w każdej ilości

Pekao SA przyjmie każdą ilość bilonu. – Waluta polska wyrażona w banknotach i monetach jest przyjmowana w kasach bez żadnych ograniczeń. Oczywiście odrębną kwestią jest możliwość przeliczenia monet w bardzo dużej ilości w ciągu jednego dnia. Należy to ustalić bezpośrednio z oddziałem, gdzie chce się dokonać wpłaty – tłumaczy Tomasz Bogusławski z biura prasowego. Dodaje, że koszty wpłaty gotówkowej zależą od typu klienta. Klient detaliczny za wpłatę na własny rachunek nie zapłaci nic. W przypadku klienta firmowego opłata za wpłatę gotówkową jest pobierana według stawki właściwej dla danego segmentu.

Także w placówkach PKO BP każdy może dokonać wpłaty gotówkowej na rachunek bankowy dowolnymi nominałami. – Za wpłaty gotówkowe dokonywane w oddziałach PKO na rachunek w PKO nie są pobierane prowizje, natomiast w przypadku wpłaty na rachunek w innym banku opłata wynosi 1 proc., nie mniej niż 20 zł od operacji – informuje Grzegorz Culepa z biura prasowego.

W ING Banku Śląskim nie można zamienić bilonu na banknoty. Także Santander Bank nie prowadzi wymiany bilonu na banknoty dla osób nieposiadających w nim rachunku. W oddziale Credit Agricole każdy klient (własny i obcy) może wymienić bilon na banknoty, pod warunkiem że są dostępne odpowiednie nominały. – Klient musi się jednak liczyć z prowizją w wysokości 1,5 proc. wartości kwoty podlegającej wymianie, nie niższą niż 5 zł – tłumaczy Przemysław Przybylski.

W Pekao SA istnieje możliwość wymiany bilonu na banknoty. Opłata za taką operację zależy od typu klienta. – Klient detaliczny za wymianę powyżej 100 sztuk bilonu zapłaci prowizję w wysokości 1,50 proc., minimum 5 zł – wylicza Tomasz Bogusławski.

A w PKO BP można też dokonać zamiany bilonu na wyższe nominały. – W przypadku zamiany co najmniej 10 sztuk bilonu na inne nominały pobierana jest opłata w wysokości 0,5 proc., nie mniej niż 20 zł od operacji. Nie ma konieczności uprzedzania o chęci dokonania operacji wpłaty/wymiany dużej ilości bilonu – zapewnia Grzegorz Culepa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Shutterstock

Nowe kryptowaluty w Revolut. Razem 21 cyfrowych walut

Finansowa aplikacja rozszerza dostępne kryptowaluty. Dotychczas użytkownicy mieli ich do dyspozycji 10. Teraz mają ...

Oddziały na pół gwiazdka. Koronawirus skraca czas pracy

Godziny otwarcia banków podczas drugiej fali koronawirusa

Część banków skróciła czas pracy oddziałów w drugiej fali pandemii, dlatego jeśli już musimy ...