Banki oferują nie więcej niż to konieczne

Fotorzepa, Marta Bogacz

W najnowszym rankingu lokat zakładanych na okres sześciu miesięcy, z wkładem nie przekraczającym 10 tys. zł, trzy lokaty zmieniły swoje oprocentowanie.

Spadki nie były duże, ale przy tak niskich odsetkach jakie dostają oszczędzający, to niedobry sygnał. Na rynku jest wystarczająca ilość środków i bankom po prostu nie opłaca się oferować klientom więcej niż to konieczne.

Najwyższa stawka oprocentowania obowiązująca obecnie na depozycie półrocznym sięga 4 proc. w skali roku. Dostępna jest na Lokacie Witaj oferowanej przez Nest Bank. Produkt dedykowany jest tylko nowym klientom. Wymaga się od nich założenia ROR i deklaracji regularnych wpływów pensji na konto. Na lokatę można wpłacić maksymalnie 10 tys. zł (nie mniej niż 1 tys. zł).

Druga w zestawieniu jest Lokata Na Nowe Środki Plus od Idea Banku. Jej oprocentowanie w maju spadło z 3,4 proc. do 3 proc. w skali roku. Depozyt mogą założyć posiadacze konta indywidualnego, a oferta dotyczy wyłącznie nowych środków w kwocie od 500 zł do 1 mln zł. Ich saldo bank wyliczana jako nadwyżka środków ponad saldo wszystkich środków posiadanych przez klienta na rachunkach w Idea Banku, liczonych na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiła wpłata kapitału na rachunek Lokaty Na Nowe Środki Plus.

Warto sprawdzić: Klienci banków zarobią mniej. Idzie druga fala cięć

2,4 proc. w skali roku mogą zarobić osoby korzystające z usług Toyota Banku Wystarczy, że założą Lokatę Sprint. Minimalny próg wpłat jest w tym przypadku nieco wyższy niż gdzie indziej – od klienta wymaga się kapitału nie niższego niż 3 tys. zł. Maksymalny przelew, to 18 tys. zł. Można jednak założyć aż do 10 takich samych lokat. W sumie więc na depozytach może pracować do 180 tys. zł. Produkt wymaga posiadania rachunku osobistego.

Na 2 proc. w skali roku mogą liczyć klienci Banku Ochrony Środowiska, którzy posiadając ROR mogą założyć EKOlokatę Zyskowną. Na zysk trzeba jednak zapracować spełniając dodatkowe warunki – aktywnie korzystać z karty debetowej wydanej do rachunku i wpłacać na depozyt nowe środki. Ich saldo bank ustala w momencie otwierania lokaty jako nadwyżkę ponad sumę środków zgromadzonych na rachunkach klienta na dzień 31 marca 2019 r. Na start wpłacić można 1 tys. zł. Maksymalnie na depozycie ulokować można do 200 tys. zł. Tu również założyć można więcej niż tylko jedną lokatę.

Nowych środków wymaga też Banki Millennium i Credit Agricole. Oba płacą za nie 1,7 proc. w skali roku. Lokata Horyzont Zysku i Lokata terminowa w Ofercie na nowe środki pozwalają zdeponować od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Saldo nowych środków w Credit Agricole wyliczane jest jako przyrost salda w stosunku do stanu środków zgromadzonych na koncie klienta w dniu 31 marca 2019 r, zaś w Banku Millennium dniem bazowym jest 17 października 2018 r.

Jeśli ktoś szuka lokaty na sześć miesięcy bez konta, to powinien zdecydować się na ofertę e-Lokaty Tradycyjnej w Getin Banku. Jej oprocentowanie wynosi 1,65 proc. w skali roku. Zakładając depozyt należy na niego wpłacić minimum 500 zł. Nie ma przy tym innych ograniczeń.

1,5 proc. w skali roku gwarantują PlusBank i mBank. Jeden i drugi – klientom z kontem. mBank wymaga wpłaty nowych środków, zaś PlusBank założenia depozytu za pomocą aplikacji mobilnej. Na Lokatę mobilną i Lokatę na nowe środki przelać można najmniej po 1 tys. zł.

Warto sprawdzić: Aktualna tabela oprocentowania lokat i kredytów w ROR

Eurobank, na Lokacie mobilnej pozwala wypracować 1,3 proc. zysku w skali roku. Zainwestować można już 200 zł, ale im uboższa lokata, tym niższe jest jej oprocentowanie. Wymagane jest też posiadanie rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego.

Mniej niż w minionym miesiącu zarobią osoby, które aktualnie zdecydują się na ofertę od BGŻOptima i BNP Paribas. Obie instytucje, odpowiednio na Lokacie Elastycznej i Lokacie Promocyjnej, płacą po 1,2 proc. w skali roku, podczas gdy w kwietniu stawki oferowane na tych depozytach kształtowały się na poziomie 1,4 proc. i 1,3 proc. w skali roku. Do otwarcia lokat wymagany jest kapitał w minimalnej wysokości 1 tys. zł. Potrzebny jest też ROR. Na 1,2 proc. liczyć mogą również klienci Santander Consummer Banku. Otwierając Lokatę Online Nowe Środki wpłacić na nią mogą od 1 tys. zł do 400 tys. zł.

Ranking dziesiątki najlepszych lokat półrocznych zamyka tym razem Bank Pocztowy. Lokata MIDI jest depozytem z oprocentowaniem progresywnym. Średni zysk po sześciu miesiącach sięga 1,15 proc. w skali roku. Lokatę można założyć już od 500 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking lokat na 12 miesięcy. Kwiecień 2021

Najlepsze lokaty na 12 miesięcy. Ranking na kwiecień 2021

Lista banków mających w swojej ofercie depozyty na okres roku jest bardzo krótka, a ...

Nie wszystko da się załatwić online bądź telefonicznie

Co robić, gdy chcemy wyciąg z zamkniętego konto bankowego

Zamknąłeś bankowe konto? Wyciągu z takiego rachunku czy zaświadczenia o obrotach na nim nie ...

Zmiana adresu – niby prosta sprawa, a bank robi problemy

Przez internet, telefon – a czasami konieczna jest wizyta w oddziale, by zmienić adres ...