Unikaj obcych, to nie przepłacisz

Nawet 4 proc. może kosztować podjęcie gotówki. Ale prowizji łatwo uniknąć.

Publikacja: 16.09.2015 21:00

Unikaj obcych, to nie przepłacisz

Foto: Bloomberg

Największy polski bank, PKO BP, ma prawie 3,4 tys. bankomatów. – Ich liczba stale rośnie. Chcemy, aby nasi klienci mieli do nich łatwy dostęp – tłumaczy Iwona Radomska z biura prasowego banku. PKO BP stawia nowe urządzenia tam, gdzie przeprowadza się najwięcej transakcji. Zależy mu też na rozwoju sieci w małych miejscowościach, gdzie do tej pory nie było bankomatów.

Możliwość podejmowania gotówki bez prowizji z obcych bankomatów (korzystanie z urządzeń PKO BP jest bezpłatne) zależy od rodzaju konta. Za usługę taką nie płacą posiadacze m.in. PKO Konta bez Granic czy PKO Konta Pogodnego. Ale już osoby, które mają PKO Konto za Zero czy PKO Konto Rodzica, obciążane są kwotą odpowiadającą 3 proc. wartości transakcji, nie mniejszą niż 5 zł.

Promocja dla młodych

Pekao dysponuje siecią ok. 1,8 tys. bankomatów zlokalizowanych w całym kraju. Klienci tego banku pobierają w nich gotówkę bez dodatkowych kosztów.

– Do końca roku mogą też za darmo podejmować do 300 zł w ramach usługi cash back, robiąc zakupy w ponad 72 tys. sklepów i punktów usługowych w kraju, często w miejscach, w których nie ma bankomatów czy naszych oddziałów – tłumaczy Katarzyna Münnich z Pekao. Dodaje, że klienci coraz chętniej korzystają z tej usługi, bo z miesiąca na miesiąc odnotowywany jest dwucyfrowy wzrost liczby wypłat. Dlatego bank nie wyklucza przedłużenia promocji.

Za granicą klienci Banku Pekao nie zapłacą prowizji w ponad 17 tys. bankomatów Grupy UniCredit m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, Turcji, Czechach czy Słowacji.

Natomiast za korzystanie z obcych bankomatów w kraju płaci się w zależności od posiadanego pakietu. Specjalna oferta została przygotowana dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które się uczą lub podejmują pierwszą pracę i zakładają rachunek. Dla nich wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju są bez prowizji przez dwa lata od otworzenia konta.

– Mamy również pakiety, w ramach których stosujemy obniżoną opłatę za korzystanie z bankomatów Euronetu – mówi przedstawicielka Pekao.

Jeśli pakiet (rachunek) nie przewiduje inaczej, standardowy koszt wypłaty z bankomatów Euronetu wynosi 1,49 zł, a w przypadku innych obcych urządzeń uzależniony jest od kwoty transakcji. I tak posiadacze Eurokont: Kieszonkowego, Intro, Aktywnego Plus, Premium, Premium Plus, Prestiżowego, Mobilnego, płacą 2 proc. wartości transakcji, nie mniej niż 5 zł; a Eurokont: Optymalnego, Aktywnego, Net, Hipotecznego Plus – 4 proc., nie mniej niż 6 zł.

City Handlowy ma 78 bankomatów i do końca roku nie przewiduje znaczących zmian w tym zakresie.

– Opłata za podjęcie gotówki w obcych bankomatach w kraju uzależniona jest od typu konta – tłumaczy Marta Wiszniewska z biura prasowego.

Posiadacze większości kont, np. CitiPriority, Citigold, Citigold Select, korzystają z usługi bez prowizji. Ale ci, którzy wybrali CitiKonto, płacą 3 zł za każdą przeprowadzoną transakcję.

Wspólna sieć

Na koniec sierpnia ING Bank Śląski oferował swoim klientom 944 bankomaty, w tym 600 z funkcją wypłat zbliżeniowych. W tym roku bank podpisał umowę z firmą IT Card, właścicielem sieci bankomatów Planet.

– Obejmuje ona m.in. instalację i obsługę nowych urządzeń. W bieżącym roku bankomaty zostaną zainstalowane w 100 atrakcyjnych dla klientów lokalizacjach, m.in. w centrach handlowych – mówi Miłosz Gromski z ING Banku.

Do końca 2015 r. instytucja ta planuje zainstalować wspólnie z IT Card ponad 100 urządzeń w nowych lokalizacjach, umożliwiających zarówno wypłatę, jak i wpłatę gotówki. Łącznie z urządzeniami znajdującymi się w oddziałach na koniec roku bank chce mieć 1200 bankomatów.

Klienci ING Banku mający konta znajdujące się w aktualnej ofercie mogą bez prowizji podejmować gotówkę we wszystkich bankomatach w kraju.

Na życzenie klienta

Raiffeisen Polbank, jak informuje Sławomir Czajkowski, ma obecnie 277 bankomato-wpłatomatów własnej sieci.

– Klienci mogą korzystać bezpłatnie również z innych bankomatów – zapewnia Sławomir Czajkowski. Dotyczy to np. posiadaczy Wymarzonego Konta i Konta Premium. Natomiast właściciele kont: Wygodnego, Aktywnego lub Komfortowego, mogą bez dodatkowych kosztów pobierać pieniądze w urządzeniach sieci Euronet. Opłata w innych bankomatach wynosi 8 zł, przy czym np. posiadacze Konta Komfortowego dwie pierwsze wypłaty w miesiącu realizują za darmo.

– Standardem jest wyposażenie każdego oddziału w bankomat. Praktycznie nie mamy urządzeń wolno stojących (np. na dworcach czy w centrach handlowych) poza jednym na terenie prywatnej uczelni w Poznaniu; został zainstalowany na wniosek klienta – mówi przedstawiciel Raiffeisen Polbank.

Posiadacze konta 360 w Banku Millennium, na które trafia co najmniej 1 tys. zł miesięcznie (drugi warunek to minimum jedna płatność kartą), mogą za darmo korzystać z bankomatów na całym świecie. Właściciele Dobrego Konta w Millennium także mogą bez kosztów podejmować gotówkę, jeśli spełnią te same warunki. Bezpłatny dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce mają również posiadacze Konta Osobistego Premium.

Natomiast Konto Osobiste uprawnia do darmowych wypłat tylko w 526 bankomatach Millennium i tańszych (1 zł) wypłat w urządzeniach BZ WBK oraz Planet Cash. W pozostałych bankomatach koszt wynosi 5 zł. Tyle samo płacą właściciele Konta 360 i Dobrego Konta, jeśli nie spełnią stawianych przez bank warunków.

Eurobank ma 178 bankomatów własnych. – Do końca roku przybędzie kilka sztuk – mówi Mariusz Czerniawski. Osoby posiadające konta: Prestige, Active, Classic lub Junior, mogą za darmo pobierać gotówkę we wszystkich urządzeniach w Polsce, a mający konto Prestige z kartą MasterCard – również za granicą.

Nie mają własnych

Getin Bank nie ma własnej sieci bankomatów.

– Nasi klienci bezpłatnie pobierają gotówkę w urządzeniach Planet Cash oraz Euronetu – mówi Katarzyna Wójtowicz-Pietroń. Transakcje w obcych bankomatach są obciążone prowizją wynoszącą w Polsce 3,5 proc., nie mniej niż 5 zł.

Jednak klienci, którzy spełniają warunki promocji „Mój bank”, mogą bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów w kraju. Żeby skorzystać z promocji, trzeba mieć konto, na które trafia co najmniej 1 tys. zł miesięcznie, i dodatkowo rachunek oszczędnościowy. Poza tym należy przeprowadzić transakcje bezgotówkowe kartą o wartości co najmniej 300 zł i… wyrazić zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych.

Także Bank Credit Agricole nie ma własnych bankomatów. W jego oddziałach stoją urządzenia Euronetu. W nich oraz w bankomatach BZ WBK klienci mogą podejmować gotówkę za darmo. W sumie do ich dyspozycji jest 7718 urządzeń.

– W zależności od rodzaju posiadanego konta osobistego nasi klienci mogą bezprowizyjnie korzystać z bankomatów zlokalizowanych w placówkach CA lub z wszystkich bankomatów na świecie – mówi Ewa Chojnacka.

Usługa jest darmowa dla właścicieli kont PROSTOoszczędzających: Plus i Premium. Z kolei 5 zł płacą ci, którzy mają 1 Konto lub Konto PROSTOoszczędzające. W niektórych pakietach jest też opcja, że za 6 zł miesięcznie klient wykupuje darmowy dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce.

Kredytowe inaczej niż debetowe

Do podejmowania gotówki z bankomatu w zasadzie służy karta debetowa wydawana do konta osobistego. Można posłużyć się również kartą kredytową (umożliwia zaciąganie kredytu poprzez finansowanie wydatków pieniędzmi pożyczonymi w banku), ale zazwyczaj wiąże się to z wysokimi prowizjami. Na przykład posługując się kartą debetową PKO Ekspres, wydaną do Konta za Zero, zapłacimy w krajowym bankomacie obcym 3 proc. wartości transakcji, nie mniej niż 5 zł. Natomiast gdybyśmy skorzystali z karty kredytowej, prowizja ta wyniosłaby 4 proc., nie mniej niż 10 zł. Co więcej, kredyt zaciągnięty kartą poprzez wypłatę gotówkową w bankomacie jest zawsze oprocentowany. Nie można skorzystać z okresu bezodsetkowego, tak jak w przypadku kredytowanych przez bank operacji bezgotówkowych.

Największy polski bank, PKO BP, ma prawie 3,4 tys. bankomatów. – Ich liczba stale rośnie. Chcemy, aby nasi klienci mieli do nich łatwy dostęp – tłumaczy Iwona Radomska z biura prasowego banku. PKO BP stawia nowe urządzenia tam, gdzie przeprowadza się najwięcej transakcji. Zależy mu też na rozwoju sieci w małych miejscowościach, gdzie do tej pory nie było bankomatów.

Możliwość podejmowania gotówki bez prowizji z obcych bankomatów (korzystanie z urządzeń PKO BP jest bezpłatne) zależy od rodzaju konta. Za usługę taką nie płacą posiadacze m.in. PKO Konta bez Granic czy PKO Konta Pogodnego. Ale już osoby, które mają PKO Konto za Zero czy PKO Konto Rodzica, obciążane są kwotą odpowiadającą 3 proc. wartości transakcji, nie mniejszą niż 5 zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe