Najlepiej za darmo, zdalnie i z bonusem

Najlepsze konta bankowe dla młodych ludzi.

Publikacja: 27.01.2016 21:00

Najlepiej za darmo, zdalnie i z bonusem

Foto: 123RF

Najlepsze konto dla młodych ludzi (od 18 do 24 lat) oferuje Getin Noble Bank. Na drugim miejscu w rankingu „Rzeczpospolitej” znalazł się BGŻ BNP Paribas, a trzecie zajmują: Bank Millennium oraz Bank Zachodni WBK.

Młodzi poszukują przede wszystkim rachunku taniego, najlepiej bez opłat za prowadzenie, używanie karty czy korzystanie z bankomatów. Mile widziane są oferty z możliwością zyskania rabatów i udziałem w promocjach. Konto powinno być w pełni mobilne, bo młodzi większość spraw załatwiają przez internet, telefon i tablet.

Ma być tanio

Właśnie takie cechy ofert braliśmy pod uwagę, oceniając konta osobiste dla młodych osób. Zapytaliśmy banki, jaki rachunek poleciłyby młodzieży od 18 do 24 lat. Ankieta składająca się z 18 pytań dotyczyła głównie opłat oraz dostępu do usług mobilnych.

Przyznawaliśmy punkty m.in. za brak opłaty za: prowadzenie konta, przelewy internetowe, zlecenia stałe, podejmowanie gotówki z bankomatu, przelew w oddziale, korzystanie z karty debetowej. Punktowaliśmy też oferowanie aplikacji mobilnej, usługi powiązane z kartą, takie jak cashback, moneyback, płatności zbliżeniowe i przez internet.

Oferta lidera

W sumie bank mógł uzyskać maksymalnie 30 pkt. Najwięcej, 23 pkt, zgromadził Getin Noble Bank i jego konto Getin UP Free. Jest ono nieoprocentowane. Bank nie pobiera opłaty za prowadzenie, przelewy internetowe, złożenie, realizację i rezygnację ze zlecenia stałego. Karta MasterCard Debit wydawana jest za darmo. Klient nie płaci także za używanie jej. Wraz z kartą oferowany jest program rabatowy w postaci zniżek za niektóre produkty i usługi (np. 10 proc. w Cinema City).

Bank udostępnia aplikację mobilną na telefon i tablet. A osoby przelewające na konto stypendium mogą uzyskać premię (maksymalnie 30 zł miesięcznie przez dziewięć miesięcy plus 50 zł za pierwszy przelew; w sumie 320 zł).

Czołówka zestawienia

BGŻ BNP Paribas uzyskał tylko o 1 pkt mniej. Oferuje Konto Praktyczne. Jego oprocentowanie (do kwoty 5 tys. zł) może wynieść 4 proc. w skali roku. Osoby do 26. roku życia nie płacą za prowadzenie rachunku. Nie ma opłaty za korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą, przelewy internetowe czy zlecenia stałe. Karta MasterCard wydawana jest za darmo. Żeby uniknąć kosztów jej używania, trzeba przeprowadzić transakcje bezgotówkowe o wartości 300 zł.

Na trzecim miejscu znajdują się: Bank Millenium i Bank Zachodni WBK (21,5 pkt). Millennium ma Konto 360° Student, bez oprocentowania, ale też bez opłat za prowadzenie, przelewy internetowe, zlecenia stałe. Jedna płatność kartą miesięcznie gwarantuje darmowe używanie plastiku i korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz na świecie. Bank zapewnia serwis internetowy, aplikacje mobilne na smartfona i tablet, serwis telefoniczny, wielofunkcyjne bankomaty.

Konto20 to oferta Banku Zachodniego WBK. Tu oprocentowanie środków do 3 tys. zł wynosi 3 proc. w skali roku. Bank nie inkasuje opłat za prowadzenie rachunku, przelewy i zlecenia stałe, używanie bankomatów w kraju i za granicą. Gwarantuje niezmienność ceny do ukończenia przez klienta 20. roku życia. Dotyczy to też karty, która jest wydawana bez dodatkowych kosztów. Klient może liczyć na 10-proc. nagrodę za płatności kartą w kinach i teatrach (maks. 50 zł miesięcznie). Działa aplikacja mobilna na telefon i tablet.

Anna Gutowska | Biuro Rozwoju Produktów PKO Banku Polskiego

Młodzi klienci banków to pokolenie internetu i urządzeń mobilnych. Są przyzwyczajeni do powszechnej dostępności usług i towarów w sieci, do robienia zakupów bez wychodzenia z domu. Chcą zakładać konta i korzystać z nich bez odwiedzania oddziału. Konto do nich adresowane powinno być otwierane w sieci i musi dawać możliwość pełnej obsługi przez internet. Młodzi chcą sprawdzać stan rachunku i zlecać przelewy na swoim smartfonie, najlepiej przez bezpieczną aplikację bankową. Grupa w wieku 18–24 lata to pokolenie wolne, otwarte, nielubiące zakazów i granic. Korzystają z życia, podróżują podczas wakacji, szukając pracy, korzystając ze stypendiów. W różnych miejscach chcą mieć tani, a najlepiej bezpłatny dostęp do pieniędzy na swoim koncie. Potrzebują taniej karty bankowej, umożliwiającej bezpłatne podejmowanie gotówki z bankomatów nie tylko w kraju, ale też za granicą. Młodzi ludzie z reguły nie mają zbyt wysokich dochodów, więc kryterium kosztów obsługi konta jest dla nich bardzo ważne. Konto dla młodych powinno być jak najtańsze.

Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe