Najlepsze konto dla młodych ludzi (od 18 do 24 lat) oferuje Getin Noble Bank. Na drugim miejscu w rankingu „Rzeczpospolitej” znalazł się BGŻ BNP Paribas, a trzecie zajmują: Bank Millennium oraz Bank Zachodni WBK.

Młodzi poszukują przede wszystkim rachunku taniego, najlepiej bez opłat za prowadzenie, używanie karty czy korzystanie z bankomatów. Mile widziane są oferty z możliwością zyskania rabatów i udziałem w promocjach. Konto powinno być w pełni mobilne, bo młodzi większość spraw załatwiają przez internet, telefon i tablet.

Ma być tanio

Właśnie takie cechy ofert braliśmy pod uwagę, oceniając konta osobiste dla młodych osób. Zapytaliśmy banki, jaki rachunek poleciłyby młodzieży od 18 do 24 lat. Ankieta składająca się z 18 pytań dotyczyła głównie opłat oraz dostępu do usług mobilnych.

Przyznawaliśmy punkty m.in. za brak opłaty za: prowadzenie konta, przelewy internetowe, zlecenia stałe, podejmowanie gotówki z bankomatu, przelew w oddziale, korzystanie z karty debetowej. Punktowaliśmy też oferowanie aplikacji mobilnej, usługi powiązane z kartą, takie jak cashback, moneyback, płatności zbliżeniowe i przez internet.

Oferta lidera

W sumie bank mógł uzyskać maksymalnie 30 pkt. Najwięcej, 23 pkt, zgromadził Getin Noble Bank i jego konto Getin UP Free. Jest ono nieoprocentowane. Bank nie pobiera opłaty za prowadzenie, przelewy internetowe, złożenie, realizację i rezygnację ze zlecenia stałego. Karta MasterCard Debit wydawana jest za darmo. Klient nie płaci także za używanie jej. Wraz z kartą oferowany jest program rabatowy w postaci zniżek za niektóre produkty i usługi (np. 10 proc. w Cinema City).

Bank udostępnia aplikację mobilną na telefon i tablet. A osoby przelewające na konto stypendium mogą uzyskać premię (maksymalnie 30 zł miesięcznie przez dziewięć miesięcy plus 50 zł za pierwszy przelew; w sumie 320 zł).

Czołówka zestawienia

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Ach te magazyny"

Silniki boomu pracują pełną parą - rynek będzie rósł z uwagi na dalszy rozwój logistyki i e-commerce

OGLĄDAJ RELACJĘ

BGŻ BNP Paribas uzyskał tylko o 1 pkt mniej. Oferuje Konto Praktyczne. Jego oprocentowanie (do kwoty 5 tys. zł) może wynieść 4 proc. w skali roku. Osoby do 26. roku życia nie płacą za prowadzenie rachunku. Nie ma opłaty za korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą, przelewy internetowe czy zlecenia stałe. Karta MasterCard wydawana jest za darmo. Żeby uniknąć kosztów jej używania, trzeba przeprowadzić transakcje bezgotówkowe o wartości 300 zł.

Na trzecim miejscu znajdują się: Bank Millenium i Bank Zachodni WBK (21,5 pkt). Millennium ma Konto 360° Student, bez oprocentowania, ale też bez opłat za prowadzenie, przelewy internetowe, zlecenia stałe. Jedna płatność kartą miesięcznie gwarantuje darmowe używanie plastiku i korzystanie ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz na świecie. Bank zapewnia serwis internetowy, aplikacje mobilne na smartfona i tablet, serwis telefoniczny, wielofunkcyjne bankomaty.

Konto20 to oferta Banku Zachodniego WBK. Tu oprocentowanie środków do 3 tys. zł wynosi 3 proc. w skali roku. Bank nie inkasuje opłat za prowadzenie rachunku, przelewy i zlecenia stałe, używanie bankomatów w kraju i za granicą. Gwarantuje niezmienność ceny do ukończenia przez klienta 20. roku życia. Dotyczy to też karty, która jest wydawana bez dodatkowych kosztów. Klient może liczyć na 10-proc. nagrodę za płatności kartą w kinach i teatrach (maks. 50 zł miesięcznie). Działa aplikacja mobilna na telefon i tablet.

Anna Gutowska | Biuro Rozwoju Produktów PKO Banku Polskiego

Młodzi klienci banków to pokolenie internetu i urządzeń mobilnych. Są przyzwyczajeni do powszechnej dostępności usług i towarów w sieci, do robienia zakupów bez wychodzenia z domu. Chcą zakładać konta i korzystać z nich bez odwiedzania oddziału. Konto do nich adresowane powinno być otwierane w sieci i musi dawać możliwość pełnej obsługi przez internet. Młodzi chcą sprawdzać stan rachunku i zlecać przelewy na swoim smartfonie, najlepiej przez bezpieczną aplikację bankową. Grupa w wieku 18–24 lata to pokolenie wolne, otwarte, nielubiące zakazów i granic. Korzystają z życia, podróżują podczas wakacji, szukając pracy, korzystając ze stypendiów. W różnych miejscach chcą mieć tani, a najlepiej bezpłatny dostęp do pieniędzy na swoim koncie. Potrzebują taniej karty bankowej, umożliwiającej bezpłatne podejmowanie gotówki z bankomatów nie tylko w kraju, ale też za granicą. Młodzi ludzie z reguły nie mają zbyt wysokich dochodów, więc kryterium kosztów obsługi konta jest dla nich bardzo ważne. Konto dla młodych powinno być jak najtańsze.