Pociąg do tanich podróży. Na tych trasach oszczędzisz

Pociąg może kosztować nas mniej i zagwarantować spokojną podróż. Sprawdziliśmy na jakich trasach.

Publikacja: 01.06.2018 09:55

Pociąg do tanich podróży. Na tych trasach oszczędzisz

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Jazda samochodem kojarzy się z korkami, zmęczeniem czy ze stresem wywołanym niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Taka podróż potrafi stać się nieprzyjemnym obowiązkiem, kiedy wybieramy się w dalszą drogę. Przy długich trasach dochodzi również aspekt ekonomiczny. Nie wszędzie bowiem opłaca się nam jechać autem. Alternatywą jest więc pociąg, który może kosztować nas mniej i zagwarantować spokojną podróż. Sprawdziliśmy więc, na jakich trasach przewoźnicy kolejowi oferują promocyjne ceny biletów.

Taniej z ustawy

W pociągach, na co dzień można liczyć na standardowe zniżki cen biletów, tzw. ulgi ustawowe, przysługujące m.in.: dzieciom, uczniom i studentom, emerytom czy osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bilety te, w wyznaczonej prawnie części refundowane są przez budżet państwa – pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów poświadczających uprawnienie do korzystania z ulgi. Zniżki sięgają od 33 proc. do 100 proc. Za darmo pociągiem jeżdżą np. najmłodsze pociechy (dzieci do lat 4 lat), studenci natomiast płacą za bilet 49 proc. jego standardowej ceny.

A może nad morze?

23 czerwca w podróż z Warszawy do Ustki wyrusza pociąg „Słoneczny”. To już wieloletnia tradycja, kiedy to w wakacje kolej uruchamia specjalne połączenie z centralnej Polski wprost nad polskie morze. Pociąg będzie wyjeżdżał z Warszawy Zachodniej rano i wracał do stolicy wieczorem. Do Trójmiasta dojechać ma w podobnym czasie jak Pendolino – około trzech godzin – tyle, że z dużo większą oszczędnością dla naszego portfela. Do Ustki dotrze po kolejnych dwóch i pół godziny.

Bilety z Warszawy Zachodniej do Ustki lub w przeciwnym kierunku kosztować mają 60 zł. Z Warszawy do Gdyni lub odwrotnie dojedziemy za 45 zł. Dodatkowo, od cen podstawowych, naliczane są ulgi ustawowe. W ofercie specjalnej pociągu „Słonecznego” upolować można jednak jeszcze większą okazję. Koleje Mazowieckie przygotowują bowiem akcję promocyjną, w ramach której od 1 do 30 czerwca 2018 r. (lub do wyczerpania puli) w sprzedaży pojawi się 250 biletów za symboliczne 25 zł. Będą one uprawniały do jednorazowego przejazdu pociągiem „Słoneczny” od poniedziałku do czwartku w terminie do 2 września 2018 r., kiedy to odbędzie się ostatni kurs tego składu. Bilety zakupić będzie można w kasach KM na dworcach: Warszawa Gdańska, Warszawa Zachodnia, Warszawa Śródmieście i Warszawa Wschodnia. Promocja nie obowiązuje w terminie festiwalu Opener, czyli 4-5 lipca 2018 r.

Podróże małe i duże

PKP Intercity ma ciekawą ofertę dla podróżnych, którzy chcieliby poznać bliżej wschodnią część Mazur i Suwalszczyznę. Obniżył ceny biletów z Warszawy do Suwałk – do 39,90 zł, Augustowa – do 37,90 zł i Ełku – do 34,90 zł (ceny podlegają dodatkowym ulgom ustawowym). Bilet Taniomiastowy uprawnia do podróży drugą klasą pociągów TLK lub IC.

Osoby, które chciałyby aktywnie zwiedzić inne regiony naszego kraju, mogą zakupić bilet Weekendowy. Za 81 zł od osoby dokonać można dowolną ilość przejazdów pociągami TLK i IC w drugiej klasie. Bilet obowiązuje od piątku od godz. 19.00 do poniedziałku do godz. 6.00 rano.
Kto planuje swoje podróże z wyprzedzeniem, również zyskuje. Kupując bilet na jednorazowy przejazd krajowy od 30 do 21 dni przed dniem wyjazdu będzie on tańszy o 30 proc. od ceny bazowej na kategorie pociągów: EIP, EIC, IC oraz TLK w drugiej klasie. Zniżka 20 proc. dostępna będzie od 20 do 14 dni przed dniem wyjazdu natomiast 10 proc. od 13 do 7 dni przed dniem wyjazdu.

Podróżujący z dziećmi poniżej 16 roku życia mogą zakupić Bilet Rodzinny i zapłać 30 proc. mniej. Wystarczy, że wybierają się na wycieczkę w grupie liczącej od dwóch do pięciu osób.

Europa stoi otworem

15 tys. nastolatków, które najpóźniej 1 lipca 2018 r. osiągną pełnoletność i są obywatelkami lub rezydentami Unii Europejskiej, będą mogły otrzymać darmowy międzynarodowy bilet Interrail. Dofinansowany z funduszy unijnych bilet uprawnia do podróży kolejowych po europejskich krajach przez okres miesiąca.

Aby wziąć udział w pierwszej edycji programu DiscoverEU należy w dniach 12-26 czerwca złożyć swoją aplikację na stronie European Youth Portal w zakładce „travelling”. W podróż można wybrać się indywidualnie lub w grupach do pięciu osób.

Podróżujący od lipca do września będą musieli zwiedzić od jednego do czterech europejskich krajów. Jako ambasadorzy DiscoverEU zobowiązani są przy tym do relacjonowania swoich podróży w mediach społecznościowych. Wszystko po to, by pomóc młodym ludziom w poznaniu kultury i tradycji innych państw członkowskich – wyjaśniają organizatorzy programu. Osoby, które otrzymają bilety, zostaną powiadomione o tym fakcie na początku lipca.

Jazda samochodem kojarzy się z korkami, zmęczeniem czy ze stresem wywołanym niebezpiecznymi sytuacjami na drodze. Taka podróż potrafi stać się nieprzyjemnym obowiązkiem, kiedy wybieramy się w dalszą drogę. Przy długich trasach dochodzi również aspekt ekonomiczny. Nie wszędzie bowiem opłaca się nam jechać autem. Alternatywą jest więc pociąg, który może kosztować nas mniej i zagwarantować spokojną podróż. Sprawdziliśmy więc, na jakich trasach przewoźnicy kolejowi oferują promocyjne ceny biletów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podróże
Uwaga na fałszywe oferty turystyczne
Podróże
Atrakcyjne kraje w Europie na urlop poza sezonem. Dokąd jechać?
Podróże
Za granicą Polacy wolą płacić gotówką. Warto pamiętać o kilku zasadach
Podróże
PKP Intercity zapowiada wielką obniżkę cen biletów okresowych
Podróże
Urlop w Chorwacji nie jest tani. Lepsze ceny u sąsiadów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy