Aktualizacja: 21.11.2024 13:11 Publikacja: 31.05.2019 17:47
Foto: Adobe Stock
Za utworzenie PPK w firmie jest odpowiedzialny pracodawca i to głównie na niego czekają nowe obowiązki, wiążące się z wprowadzeniem PPK
To pracodawcy odpowiadają za wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi oraz za zawarcie z nią umowy o prowadzenie PPK w imieniu swoich pracowników. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie pracodawcy i zrozumienie wszystkich wymogów.
Polski system emerytalny słabo wypada na tle większości systemów stosowanych w blisko 50 badanych pod tym kątem krajów świata.
Portal mojePPK doniósł, że w sierpniu mocno wzrosła liczba uczestników PPK i ich aktywa. Eksperci kręcą nosem i mówią o propagandzie sukcesu.
Do 15 kwietnia powinna trafić na konto osób oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych tzw. dopłata roczna w wysokości 240 zł. Na wpłatę mogą liczyć tylko osoby, które spełniły określony w ustawie warunek.
Pierwszych kilkadziesiąt umów o zarządzanie PPK spółka podpisała już w pierwszych godzinach funkcjonowania programu.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pracownik oszczędzający w PPK może w każdej chwili na swój wniosek wycofać zgromadzone pieniądze.
Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.
Polski system emerytalny słabo wypada na tle większości systemów stosowanych w blisko 50 badanych pod tym kątem krajów świata.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeżeli w dniu planowego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, trzeba sprawdzić, czy w tym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku gdy pracownik uzyskał taki przychód, termin „zapisania” go do PPK nie ulega przesunięciu.
Obowiązki związane z PPK wdrożonym w konkretnej firmie czy instytucji, w większości spoczywają na podmiotach zatrudniających (m.in. pracodawcach czy zleceniodawcach).
Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową.
Bez inicjatywy pracownika nowy pracodawca nie podejmie się pośrednictwa w transferze jego oszczędności zgromadzonych w PPK. Na złożenie oświadczenia pracownik ma tylko 7 dni od zapisania go do PPK.
Portal mojePPK doniósł, że w sierpniu mocno wzrosła liczba uczestników PPK i ich aktywa. Eksperci kręcą nosem i mówią o propagandzie sukcesu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas