W czasach niepewnego i zmiennego otoczenia inwestorzy muszą brać pod uwagę czarne scenariusze, co wymusza przebudowę portfeli akcji, aby ograniczyć wpływ negatywnych czynników. A może nawet pokusić się o zyski? Na jakie spółki i sektory warto teraz postawić?
Czytaj więcej
Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których akcje wyceniane są dużo niżej niż jeszcze na początku roku. Sprawdzamy, czy jest szansa na odbicie ich notowań.
Perspektywy II półrocza
W ocenie ekspertów inwestorzy muszą się liczyć z podwyższoną zmiennością cen akcji na giełdach, choć nie brakuje opinii, że potencjał spadków jest już na wyczerpaniu. – Znajdujemy się w okresie, gdy bardzo trudno kreślić projekcję zachowania rynku na II półrocze, bo obecne ceny akcji w wielu przypadkach wyprzedzają już pesymistyczny rozwój wydarzeń w realnej gospodarce. Dlatego biorąc pod uwagę skalę przeceny z ostatnich tygodni, spodziewamy się przynajmniej krótkoterminowego uspokojenia i poprawy klimatu inwestycyjnego. Perspektywa stóp zwrotu może okazać się bardziej korzystna niż to, co obserwowaliśmy w I połowie roku – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału zarządzania portfelami inwestycyjnymi w BDM.
W średnim terminie rynki cały czas będą bardzo wrażliwe na ryzyko. – Bez zakończenia lub wygaszenia wojny w Ukrainie trudno sobie wyobrazić, aby nastąpiła trwała i odczuwalna poprawa klimatu inwestycyjnego na GPW. Jest to warunek konieczny, ale niekoniecznie wystarczający, aby zachęcić kapitał do odważniejszych ruchów inwestycyjnych w obliczu niskich wycen wielu branż i sektorów na GPW – twierdzi dyr. Bobrowski.
Dla Polski scenariusz makro nie wygląda optymistycznie w średnim terminie. – Czeka nas perspektywa osłabienia koniunktury w kolejnych kwartałach, a w szczególności okres odczuwalnego spowolnienia aktywności gospodarczej przy utrzymującej się wysokiej inflacji. Ostatnie tygodnie przypomniały inwestorom, że zbliżający się kalendarz wyborczy ma swoje prawa. Można więc zakładać, że wachlarz potencjalnych ryzyk dla inwestorów w najbliższych kwartałach może być systematycznie poszerzany – uważa ekspert.