Aktualizacja: 24.11.2024 20:11 Publikacja: 08.08.2022 08:31
Od drugiej połowy czerwca rozpoczęło się odrabianie strat. Zdarzają się już przykłady dwucyfrowych stóp zwrotu w okresie jednego miesiąca w grupie funduszy papierów skarbowych długoterminowych
Foto: shutterstock
Końcówka pierwszego półrocza w branży TFI wyglądała podobnie jak i poprzednie pięć miesięcy tego roku. Niewiele brakowało, by wyniki funduszy dłużnych, czyli największej części rynku, były znacznie gorsze, choć prawdopodobnie dotarliśmy do momentu przesilenia w tej części rynku.
Ależ finisz funduszy akcji. O takich wynikach jak za ubiegły rok krajowi zarządzający marzyli pewnie latami.
Obligacje, fundusze polskich akcji, papiery mniejszych spółek oraz akcje z sektora technologicznego – takie inwestycje na nowy rok polecają specjaliści.
Zmiany na krajowej scenie politycznej znacząco poprawiły postrzeganie spółek z indeksu WIG20, które przez większa część 2023 roku pozostawały wyraźnie w tyle za mniejszym spółkami.
Bardzo prawdopodobna zmiana władzy w Polsce na bardziej proeuropejską i prorynkową to korzystny scenariusz dla inwestorów z warszawskiej giełdy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Klienci aplikacji finansowej z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą od teraz handlować ułamkowymi akcjami ponad 70 spółek notowanych w Europie, już od jednego euro.
Fundusze dłużne schodzą w tym roku jak ciepłe bułeczki i na ich bazie sektor TFI wspina się na rekordowe poziomy sum, którymi zarządza.
Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem marazmu na rynku papierów skarbowych, ale lipiec wynagrodził cierpliwych.
Czym są REIT-y? Czy warto inwestować w REIT-y i kiedy będzie to możliwe w Polsce? Jakich korzyści można się spodziewać i w czym REIT jest lepszy od funduszu inwestycyjnego? Odpowiadamy na najważniejsze pytania o system Real Estate Investment Trust.
Na Forum Funduszy nie mogło zabraknąć tematu, który od miesięcy rozpala umysły inwestorów, czyli sztucznej inteligencja (SI). A jak te narzędzia wykorzystać w zarządzaniu aktywami?
Tony dokumentów, przez które ciężko przebrnąć z jednej strony i bardzo ostrożne podejście klientów TFI do ryzyka z drugiej. Struktura sprzedaży funduszy od miesięcy wygląda bardzo podobnie, ale czy jest efektywna? - zastanawiali się uczestnicy debaty „Śmiałe wizje sprzedaży funduszy inwestycyjnych” podczas drugiego dnia XVIII Forum Funduszy.
Poprzednie pakiety zmian regulacyjnych nie do końca zrealizowały zakładane cele, ale skomplikowały działalność TFI i relacje z klientami. Tymczasem szlifowany jest kolejny pakiet, któremu krajowa branża funduszy inwestycyjnych się sprzeciwia.
- We Francji coraz większe pieniądze płyną na rynek private equity i venture capital. W Polsce sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana m.in. przez regulacje – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures.
Zarządzający aktywami mogą być wkrótce zmuszeni do przemodelowania swoich praktyk, procesów i strategii w odpowiedzi na światowe przemiany gospodarcze, postęp technologiczny, nowe mody i trendy w zakresie inwestowania, a wraz z nimi – nowe oczekiwania inwestorów wobec oferty i stóp zwrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas