Przygotowana przez Narodowy Bank Polski emisja to dwie nowe monety. Złota o nominale 200 zł oraz srebrna o nominale 10 zł.

Czego możemy spodziewać się po nowych monetach. Emisja ma na celu upamiętnienie 200. rocznicy powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Jak czytamy w komunikacie NPB, na rewersie monety złotej centralne miejsce zajmuje godło Uniwersytetu Warszawskiego nad fragmentem ozdobnej bramy głównej uczelni przy Krakowskim Przedmieściu, po lewej stronie umieszczony jest element budynku wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej. Na awersie znajduje się górna część otwartej bramy głównej uczelni, z umieszczonymi w jej niszach figurami Uranii i Ateny.

Rewers monety srebrnej przedstawia wejście do hallu katalogowego Biblioteki Uniwersyteckiej. Po prawej stronie znajduje się otwarta księga wieńcząca wejście do gmachu z łacińską sentencją HINC OMNIA, po lewej – godło Uniwersytetu. Na awersie widnieje logotyp obchodów dwusetlecia Uniwersytetu wraz z hasłem przewodnim jubileuszu: „Dwa stulecia / Dobry początek”.

Monety zaprojektowała Dominika Karpińska-Kopiec. Dla kolekcjonerów przygotowano do 2 tys. monet złotych oraz do 20 tys. srebrnych, które będą dostępne w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym w cenie – odpowiednio – 2 800 zł i 110 zł.

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP 30 marca. Do obiegu zostanie wprowadzona pięciozłotowa moneta upamiętniająca 250. rocznicę powstania założenia Mennicy Warszawskiej.