W Łodzi budzą zachwyt suknie i kapelusze dla indywidualnych (!) klientek oraz butikowe. Jest flakon pierwszych perfum sygnowanych przez Diora w 1947 roku. Są dzieła następców Diora. Oglądamy oryginalne kreacje takich paryskich domów mody jak Nina Ricci, Jacques Griffe, Lola Prusac, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent (przez lata asystent Diora).
Broszka Chanel okazyjnie kupiona na targu staroci w Paryżu. Fot. Adam Leja
Wyróżnia się w ofercie markowa broszka Chanel z lat 50. Adama Leja kupił ją na targu staroci w Paryżu za 50 euro. W rzeczywistości warta jest ok. 1,5 tysiąca euro. Jak to możliwe, że kolekcjoner z Warszawy na paryskich bazarach rozpoznawał kultowe projekty, których nie rozpoznali turyści ze świata i paryscy antykwariusze?
Wystawa daje na to odpowiedź. Uczy, że wiedza procentuje. Kolekcjoner bez pieniędzy, jedynie kompetencją, pasją i wytrwałością stworzył unikatowy zbiór. Stale zwiedza specjalistyczne muzea i wystawy. Dzięki bogatemu doświadczeniu na pierwszy rzut oka wie, że ma do czynienia z wyjątkowym przedmiotem, nawet gdy nie widzi sygnatury. Ma ogromny księgozbiór, w tym katalogi światowych specjalistycznych aukcji. Kolekcjoner stał się cenionym w Paryżu ekspertem modowym.
Adam Leja jest pionierem krajowego rynku antykwarycznego. W Warszawie prowadzi od 1992 roku kultową Galerię 32 (www.artinfo.pl). Oferuje tam nierzadko dzieła słynnych polskich projektantów sztuki, mody, biżuterii.