Kolekcjonerska wiedza procentuje

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi prezentuje wystawę „Christian Dior i ikony paryskiej mody”. To prywatna kolekcja, którą stworzył warszawski antykwariusz Adama Leja. Oglądamy ok. 200 eksponatów. Cała dotycząca mody kolekcja liczy ok. 5 tysięcy obiektów.

Publikacja: 05.07.2018 19:07

Kolekcjonerska wiedza procentuje

Foto: Adobe Stock

W Łodzi budzą zachwyt suknie i kapelusze dla indywidualnych (!) klientek oraz butikowe. Jest flakon pierwszych perfum sygnowanych przez Diora w 1947 roku. Są dzieła następców Diora. Oglądamy oryginalne kreacje takich paryskich domów mody jak Nina Ricci, Jacques Griffe, Lola Prusac, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent (przez lata asystent Diora).

Wyróżnia się w ofercie markowa broszka Chanel z lat 50. Adama Leja kupił ją na targu staroci w Paryżu za 50 euro. W rzeczywistości warta jest ok. 1,5 tysiąca euro. Jak to możliwe, że kolekcjoner z Warszawy na paryskich bazarach rozpoznawał kultowe projekty, których nie rozpoznali turyści ze świata i paryscy antykwariusze?

Pozostało jeszcze 85% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru