Polski rynek sztuki zaskoczył największych optymistów. Wielki wzrost cen i ruchu

W 2021 roku rynek sztuki utrzymał wieloletni trend wzrostowy. Obroty na aukcjach wyniosły aż 634 mln. zł.

Publikacja: 31.01.2022 13:15

Polski rynek sztuki zaskoczył największych optymistów. Wielki wzrost cen i ruchu

Foto: Adobe Stock

Ubiegłoroczne obroty na aukcjach sztuki wyniosły 634 mln zł, podczas gdy w 2020 roku zanotowano 380 mln zł. Wzrost rok do roku nastąpił aż o 66,7 proc.

Czytaj więcej

Polski rynek sztuki 2021. Wyjątkowe i przełomowe wydarzenia

Ogromny ruch w sztuce

Wzrost nastąpił we wszystkich wskaźnikach. Portal rynku sztuki artinfo.pl opublikował najświeższe dane o kondycji rynku w minionym roku. Pełny raport jak co roku opublikowany zostanie w formie drukowanej. Odbyło się 578 aukcji, a więc nierzadko odbywały się dwie aukcje jednego dnia. W 2020 roku odbyło się 467 aukcji. Dla porównania w 2000 roku było ich zaledwie 55. Na początku tego stulecia domy aukcyjne z dużym wyprzedzeniem zgłaszały terminy planowanych aukcji do Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich. Ustalano wspólny plan. Chodziło o to, żeby jednego dnia nie odbyły się dwie aukcje.

W minionym roku wylicytowano 28,7 tys. obiektów. Natomiast w 2020 roku wylicytowano 21,9 tys. obiektów. W 2021 roku najwyższe obroty na jednej aukcji wyniosły 43 mln zł, taki wynik zanotowano w domu aukcyjnym Polswiss Art. Rok wcześniej obroty na jednej aukcji po raz pierwszy przekroczyły 20 mln zł.

Najwyższa wylicytowana cena dzieła sztuki to 13,6 mln zł. Za tyle w grudniu na aukcji Polswiss Art sprzedano kompozycję Magdaleny Abakanowicz. W minionym roku cena sprzedaży jednego dzieła trzykrotnie przekroczyła kwotę 10 mln zł.

Czytaj więcej

Cztery tłuste lata na polskim rynku sztuki. Rekordowe ceny szokują

Wielka skala wzrostu cen

Największe emocje co roku budzi ranking TOP 1000. To zestawienie dzieł sztuki najdrożej sprzedanych na aukcjach po 1989 roku. W 2021 roku do tego rankingu weszło aż 318 nowych rekordowo sprzedanych dzieł. To oznacza wielką skalę wzrostu cen, ponieważ jedna trzecia notowań w rankingu uległa zmianie. Dla porównania w 2020 roku do rankingu TOP 1000 weszło 228 dzieł. Liczby obrazują wielką żywotność rynku. Inne branże przeżywały kryzys spowodowany pandemią. Natomiast rynek sztuki radykalnie urósł. Przede wszystkim dlatego, że zdecydowanie przybyło nowych klientów.

Wysoką dynamikę rozwoju rynku potwierdzają wyniki poszczególnych domów aukcyjnych. Na przykład najwyższy wzrost obrotów rok do roku zanotował Sopocki Dom Aukcyjny. Obroty wzrosły o ok. 158 proc. Z kolei Agra-Art zanotowała wzrost obrotów o ok. 100 proc.

Portal Artinfo.pl oficjalnie zbiera informacje o aukcjach. Posiada unikalną bazę informacyjną na temat notowań, dostępną po wykupieniu abonamentu. Na tej podstawie tworzy analizy, rankingi, raporty. Dotychczas wydano cztery raporty. Korzystają z nich inwestorzy, kolekcjonerzy, antykwariusze, wszyscy miłośnicy sztuki. Raporty przyciągają nowych klientów do rynku sztuki.

W drukowanym raporcie za 2020 rok zamieszczono odważne, jak się wydawało, prognozy na 2021 ok. Przewidywano, że obroty w minionym roku wyniosą 520 mln zł. Przypomnijmy, że faktycznie wyniosły 634 mln. Prognozowano też, że w 2022 roku obroty wyniosą 650 mln zł. Jeśli dynamika wzrostu utrzyma się, będzie to zdecydowanie więcej. Kiedy obroty na rynku przekroczą miliard złotych?

Czytaj więcej

Wystawa, która odkrywa wielu nieznanych lub zapomnianych w Polsce artystów

Beksiński ciągle rośnie

Na początku bieżącego roku rynek przyhamował. Tak jest co roku. Dopiero pod koniec stycznia zapowiedziano ciekawe aukcje. Na przykład 27 stycznia Agra-Art zorganizuje aukcję. W ofercie wyróżniają się trzy obrazy Zdzisława Beksińskiego. Pochodzą one ze zlikwidowanego Muzeum Sztuki Europejskiej w Osace w Japonii. Po likwidacji muzeum obrazy wyszły na rynek. Agra-Art dostała do sprzedaży kilkadziesiąt obrazów artysty pochodzących z japońskiej kolekcji. W minionym roku pokazano je na wystawie, która cieszyła się wielkim powodzeniem. Wydano katalog. Teraz przez najbliższe lata ta kolekcja będzie systematycznie wyprzedawana.

Rosną ceny obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Rosną ceny obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Agra-Art

Na każdej aukcji Agra-Art oferuje po trzy obrazy Beksińskiego. Ceny stopniowo rosną. Obrazy osiągają średnio ok. 500–600 tys. zł. Niektóre ceny przekraczają nawet milion złotych. A jeszcze przed pandemią Beksiński osiągał na aukcjach ceny rzędu 100 tys. zł i obrazy nierzadko spadały z licytacji. Zarobili ci kolekcjonerzy, którzy obrazy artysty kupili przed pandemią.

Wyjątkowa grafika Łempickiej do wzięcia

Z kolei 29 stycznia odbędzie się aukcja Sopockiego Domu Aukcyjnego. W ofercie wyróżnia się grafika Tamary Łempickiej. Na rynku krąży wiele grafik Łempickiej. Ta jest wyjątkowa, ponieważ wykonana jest w szlachetnej technice akwatinty. Grafika jest sygnowana ołówkiem przez artystkę i ma wpisany kolejny numer odbitki – 15 przy nakładzie 200 sztuk. Praca ma cenę wywoławczą 68 tys. zł i wycenę szacunkową 80–100 tys. zł.

Od 68 tys. zł licytowana będzie  grafika  Tamary Łempickiej.

Od 68 tys. zł licytowana będzie grafika Tamary Łempickiej.

Sopocki Dom Aukcyjny

Czytaj więcej

Zaglądamy do portfeli artystów . Najlepiej sprzedaje się disco polo na palecie?

Kolejną aukcję firma z Sopotu zorganizuje już 9 lutego. Licytowana będzie m.in. efektowna akwarela Edwarda Dwurnika. Praca stylizowana na dzieło Nikifora ma realistyczną cenę wywoławczą 8 tys. zł.

Dwurnik w swojej twórczości świadomie inspirował się Nikiforem. Jest powszechnie rozpoznawalny tak jak Nikifor, który w polskiej kulturze jest synonimem malarza.

Dwurnik  inspirował  się obrazami Nikifora.

Dwurnik inspirował się obrazami Nikifora.

Sopocki Dom Aukcyjny

Obrazy Edwarda Dwurnika są wybitnie płynnym towarem. Od lat są masowo dostępne, zawsze w obrocie. W rankingu artystów, którzy sprzedali najwięcej obrazów od 2000 roku, Dwurnik pokonał nawet Wojciecha Kossaka.

Ubiegłoroczne obroty na aukcjach sztuki wyniosły 634 mln zł, podczas gdy w 2020 roku zanotowano 380 mln zł. Wzrost rok do roku nastąpił aż o 66,7 proc.

Ogromny ruch w sztuce

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony
Sztuka
Tanie wybitne obrazy jako fundusz emerytalny. W co zainwestować
Sztuka
Nikifor na wystawie. Prace niespotykane na rynku
Sztuka
Sztuka komiksu na inwestycję i do zbioru