Aktualizacja: 21.11.2024 12:50 Publikacja: 23.05.2022 15:49
Foto: Villa la Fleur
W 2010 r. kolekcjoner Marek Roefler otworzył muzeum artystów, którzy należeli do środowiska Ecole de Paris. Byli to emigranci z Europy Wschodniej, spora grupa pochodziła z Polski. W Noc Muzeów, czyli 14 maja, udostępniona została po długiej przerwie Villa la Fleur w Konstancinie (www.villalafleur.com). Przerwa spowodowana była remontem i urządzaniem nowej siedziby.
W muzeum jest wiele dzieł o doskonałej proweniencji, a na światowym rynku dobre, udokumentowane pochodzenie ma istotny wpływ na cenę dzieła.
Aukcję „Wiek koloryzmu” 12 marca organizuje Desa Unicum. Zgromadzono obrazy artystów niesłusznie zapomnianych, którzy będą teraz promowani, a ceny ich dzieł będą rosły.
Wolny rynek odkrywa zaginione dzieła sztuki i nadaje im wysoką wartość. Niektórzy kolekcjonerzy zajmują się tropieniem zaginionych dzieł, znanych jedynie z opisu i dobrze na tym zarabiają.
Jakie obrazy Polacy będą chętnie kupowali za 20-30 lat? Odpowiedź na to pytanie jest ważna dla dzisiejszych 40-latków, którzy w przyszłości będą wyprzedawać tworzone teraz kolekcje, żeby dołożyć do emerytury. Zbieranie dzieł sztuki to sposób gromadzenia kapitału. W co zainwestować?
Warszawska Wallspace Gallery wystawia 58 akwarel Nikifora z kolekcji Bogdana Jakubowskiego i Roberta Dowhana. To wyjątkowe prace o muzealnej wartości. Tak wysokiej klasy dzieła nie pojawiają się na aukcjach. Część z nich można kupić. Ustalono jedną cenę 22 tys. zł dla każdej z prac. Wystawa potrwa do 29 września.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Rynek komiksu od lat jest w znakomitej kondycji. Ciekawie zapowiada się wrześniowa aukcja. Duże emocje budzi portret Tytusa, Romka i A’Tomka.
Praca pod tytułem „Komediant” – banan przyklejony taśmą do ściany – była najsłynniejszym dziełem sztuki 2019 roku. Teraz podczas aukcji w Nowym Jorku sprzedana została za 6,24 mln dolarów. Jej autorem jest kontrowersyjny włoski artysta Maurizio Cattellan.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Retrospektywę światowej sławy artystki prezentuje Kunsthaus w Zurychu. To pierwszy tak duży przegląd jej twórczości w Szwajcarii.
To nie jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Pudło!
Amerykański architekt, Thomas Phifer, którego pracownia przygotowała projekt warszawskiego MSN-u, miał niesłychanie trudne zadanie. O tym, z czym przyszło mu się zmierzyć, przekonuje się jednak dopiero teraz, gdy gmach został otwarty, a MSN stał się tematem sporu wszystkich ze wszystkimi.
Wejście do świata sztuki nie musi być trudne. Udowadniają to twórcy nowej platformy 100szt.pl, która wspiera lokalnych twórców i sprawia, że prawdziwa sztuka staje się bardziej dostępna.
Dokument „Andy Warhol. Amerykański sen” to świetnie opowiedziana historia artysty będącego uosobieniem kariery „od pucybuta do milionera”. Ten mit kariery pozostaje jednak w dalszym planie.
Oskar Zięta to człowiek–orkiestra. Jest jednocześnie inżynierem, designerem, artystą i przedsiębiorcą. Projektuje, zarządza – i nieustannie pracuje nad nowymi technologiami. „Bycie innowatorem jest bardzo uzależniające, ale czuję też rywalizację” – powtarza. Ta rywalizacja bardzo dobrze mu idzie – w ciągu kilkunastu lat zbudował najbardziej rozpoznawalną – i innowacyjną – polską markę w świecie designu. „Nie sam” – podkreśla.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas