Kiedy należy się zwrot składki OC po sprzedaży auta

Adobe Stock

Sprzedałem samochód jako uszkodzony po wypadku. Umowę zaniosłem do oddziału ubezpieczalni i nowy nabywca wypowiedział umowę. Od wypowiedzenia nowego nabywcy OC minęło 14 dni i nadal nie dostałem zwrotu składki. W tej sytuacji mam pytanie, czy w ogóle ją dostanę?

Sprzedaż pojazdu wiąże się z obowiązkiem przekazania nowemu właścicielowi polisy OC. Przepisy stanowią, że w razie sprzedaży samochodu umowa komunikacyjnego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu po upływie okresu, na jaki została zawarta, chyba że nowy właściciel wypowie ją na piśmie.

Czytaj także: Rekalkulacja składki OC po nabyciu auta. Zawsze?

Jeśli nowy właściciel wypowie umowę, wówczas zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia przysługuje poprzedniemu właścicielowi samochodu. Składka powinna być zwrócona niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.

Zatem w pana przypadku jeśli nowy właściciel, który kupiła od pana auto, wypowiedział umowę ubezpieczenia OC, należy się panu zwrot pieniędzy i może pan wystąpić z roszczeniem do towarzystwa. Niekiedy towarzystwa żądają złożenia odpowiedniego wniosku i podania numeru konta bankowego, ale robią to bezprawnie. Ubezpieczyciel ma wszystkie dane potrzebne do tego, żeby wysłać pieniądze przekazem pocztowym.

Czytaj także: Faktury źródłowe w autocasco

Mogło też zdarzyć się tak, że nabywca zdążył sprzedać już samochód kupiony od pana sprzedać innej osobie i dopiero ta osoba wypowiedziała umowę ubezpieczenia OC. W takim przypadku zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony należy się osobie, która kupiła od pana samochód, a następnie sprzedała go komuś innemu.

REKLAMA: Zobacz ile zapłacisz w UK za Motorhome Insurance

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Towarzystwa często oferują ubezpieczenie domku letniskowego wyłącznie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania

Dobytek na działce można ubezpieczyć. Jak i za ile

W domkach letniskowych często trzymamy nie tylko grabie czy szpadel, ale też meble, lodówkę, ...

Pieniądze na leczenie i opiekę

Polisy na wypadek zachorowania na nowotwór Coraz więcej towarzystw oferuje ubezpieczenia na wypadek nowotworów. ...

Koniec epoki tanich ubezpieczeń aut

Kierowcy, ubezpieczając samochód, będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Tanie polisy OC należą już ...