Jednocześnie osoby, które w ogóle nie mają żadnej pożyczki lub kredytu wyraźnie częściej w ogóle nie oszczędzają niż osoby mające takie zobowiązanie. Tak wynika z badania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Co czwarta osoba w Polsce (26.3 proc.) spłaca jakąś formę kredytu lub pożyczki. Najczęściej Polki i Polacy spłacają kredyt hipoteczny (9.1 proc.) oraz kredyt konsumpcyjny lub pożyczkę nie większą niż 10 tysięcy złotych (8.1 proc.). Kredyty konsumpcyjne lub pożyczki wyższe niż 10 tysięcy złotych spłaca co dziewiąta osoba w Polsce (10.8 proc.), przy czym tylko niewielka grupa (2.7 proc.) spłaca kredyt konsumpcyjny lub pożyczkę większą niż 100 tysięcy złotych.
Kredyty hipoteczne najczęściej spłacają trzydziestolatkowie. W tej grupie, blisko co czwarta osoba (22.9 proc.) posiada taki rodzaj zobowiązania. Wśród czterdziestolatków jest to 13.5 proc., a wśród osób do 30. roku życia jest to 10.7 proc., przy czym w najmłodszej grupie badanych – 18-24 lata kredyt mieszkaniowy ma tylko 3 proc. osób.
Czytaj więcej
Zawieszenie rat kredytu hipotecznego nie blokuje klientom drogi do nadpłaty zobowiązań nawet w czasie ustawowych wakacji.
Osoby z wyższym wykształceniem są najczęściej obciążone kredytami lub pożyczkami. Jakiekolwiek pożyczki spłaca tylko 2.8 proc. osób z wykształceniem podstawowym, co piąta osoba z wykształceniem zasadniczym zawodowym (20.5 proc.), co czwarta osoba z wykształceniem średnim (30.5 proc.) oraz aż 46.1 proc. osób z wykształceniem wyższym. Osoby z wykształceniem wyższym to grupa, która jest najliczniej obciążona kredytami lub pożyczkami, ale też wartość tych pożyczek jest najwyższa, ponieważ w tej grupie – w porównaniu z innymi kategoriami wykształcenia – jest największy odsetek kredytów hipotecznych i kredytów konsumpcyjnych powyżej 100 tysięcy złotych.