Lawinowy wzrost bankructw konsumentów

upadłość konsumencka 2018
upadłość konsumencka 2018
Adobe Stock

Upadłość konsumencką w 2018 roku ogłosiło 6,5 tys osób.

Według bazy BIK oraz Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło ponad 6,5 tys. osób. To wzrost o 20 proc. rok do roku i trzykrotny skok w stosunku do roku 2015.

Warto sprawdzić: Upadłość konsumencka, czyli jak wyjść ze spirali długów

W pierwszym roku obowiązywania zliberalizowanych przepisów, czyli w 2015 r. upadłość ogłosiło ponad 2,1 tys. osób, rok później już ponad dwa razy więcej (4,4 tys.), w 2017 r. niecałe 5,5 tys., a w minionym roku 6,55 tys. osób, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej i 50 proc. więcej niż w 2017 r.

Nieopłacone zobowiązania na ponad 732 mln zł. Większość, bo 679,4 mln zł to kredyty. 211 zeszłorocznych bankrutów miało na koncie wyłącznie kredyty mieszkaniowe o wartości 102,4 mln zł. 520 osób spłacało równolegle kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe na sumę 270,7 mln zł, ale najwięcej – 3 743 osoby posiadały ponad 306 mln zł kredytów konsumpcyjnych, o przeciętnej wartości 81 826 zł.

Najczęściej po upadłość konsumencką sięgają mieszkańcy województw: mazowieckiego, śląskiego oraz małopolskiego. Również uwzględniając relacje ogłaszanych upadłości do liczby mieszkańców danego województwa, rozwiązanie to najchętniej jest wykorzystywane na Mazowszu.

Wśród decydujących się na upadłość niezmiennie utrzymuje się przewaga kobiet – ponad 55 proc. Inna prawidłowość to fakt, że blisko co czwarta osoba korzystająca z tego rozwiązania ma między 36 a 45 lat. Ale już rekordziści z milionowymi długami, których jest ponad dziewięćdziesięciu są nieco starsi, bo średnio mają ponad 47 lat.

Czytaj także: Bez długów, ale też bez majątku

Systematycznie spada średnia kwota zaległości osób ogłaszających bankructwo.W zeszłym roku było to niecałe 142 tys. zł, czyli o 15,5 tys. zł mniej niż rok wcześniej i niemal 96 tys, śląskiego oraz małopolskiego.

Na tle długów rekordzistów to wyjątkowo niewiele. Zeszłoroczna rekordzistka, która ogłosiła upadłość w wieku 54 lat nie spłaciła kredytu o wartości 8,3 mln zł, kolejny rekordzista – mężczyzna, w momencie korzystania z procedury upadłości miał 48 lat i długi w bankach dochodzące do 5,3 mln zł. Oboje są mieszkańcami woj. mazowieckiego. Na kolejnej pozycji uplasował się 68-letni mężczyzna z Małopolski, nie spłacił co najmniej pięciu kredytów na sumę 4,3 mln zł.

Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać osoby, które stały się niewypłacalne – nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek. W kłopoty wpadły ze względów losowych. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza utratę wszystkiego, co się posiada. Prawo przewiduje jedynie wydzielenie ogłaszającemu bankructwo kwoty na wynajem mieszkania na okres od 12 do 24 miesięcy. W wyjątkowych okolicznościach w grę wchodzi zachowanie nieruchomości, ale pod warunkiem, że zgodzą się na to wierzyciele.

Ogłaszający upadłość ma obowiązek wykonywania zatwierdzonego przez sąd planu spłaty wierzycieli, który może być realizowany do 36 miesięcy. W tym czasie nie można rozporządzać majątkiem w sposób, który mógłby zagrozić realizacji planu spłaty wierzycieli, np. zaciągać kredytów czy wyprzedawać majątku. Upadłość konsumencka nie umarza alimentów ani rent odszkodowawczych, sądowych kar grzywny i obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

jak odliczyć ikze w pit od podatku

Zapłać mniejszy podatek dzięki IKZE

Zbliża się koniec roku. Warto wykorzystać limit i wpłacić oszczędności na indywidualne konto zabezpieczenia ...

Decydując się na usługę operatora komórkowego w modelu na kartę (prepaid) warto zwrócić uwagę na różnorodność kwot doładowań oraz termin ważności takiego doładowania i termin ważności konta, które pokazuje jak długo będziemy mogli odbierać połączenia przychodzące .

Telefon na kartę coraz bardziej podobny do abonamentu

Różnice w ofercie telekomów praktycznie się zacierają, chociaż warto przyjrzeć się ofercie. Prepaid, czyli ...

Jaki wybrać okres spłaty kredytu hipotecznego

Okres kredytowania, to bardzo ważny parametr mający wpływ na wysokość spłacanych przez nas rat ...