Wymień kopciucha z pomocą dotacji

Wysokość dofinansowania jest bardzo zróżnicowana i zależy od gminy – można uzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych
Wysokość dofinansowania jest bardzo zróżnicowana i zależy od gminy – można uzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych
Adobe Stock

W ramach walki ze smogiem w wielu miastach, miasteczkach czy wsiach można ubiegać się o specjalne dofinansowanie na wymianę starego pieca.

Dotację może uzyskać każda osoba, która zlikwiduje stary piec węglowy i zakupi proekologiczne urządzenie grzewcze. Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji i nie wiąże się ze statusem osoby ubiegającej się o pomoc. Po pieniądze można zgłosić się także do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które do wydania mają ponad 100 mld zł. Z rządowego programu „Czyste powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Korzystając z programu, można zyskać zwrot poniesionych kosztów w formie dotacji lub pożyczki na preferencyjnych warunkach.

Czytaj więcej: Dofinansowanie do pieca 2020. Gdzie i ile dopłaca gmina

Wysokość dofinansowania jest bardzo zróżnicowana i zależy od gminy – można uzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Dotacja zależy przeważnie od poniesionych kosztów. Średnio możemy liczyć na zwrot 50–60 proc. kosztów związanych z wymianą ogrzewania. Gminy ustalają także maksymalną kwotę, co oznacza, że jeśli zakupimy drogi piec, gmina zwróci nam nie więcej niż np. 5–15 tys. zł. W niektóre gminy ustalają stałą kwotę dotacji na poziomie 1–3 tys. zł, inne zawracają nawet 100 proc. inwestycji. Warto więc udać się do gminy i sprawdzić, czy oferuje dotacje, a jeśli tak, to na jakie dofinansowanie można liczyć. To nic nie kosztuje, a można całkiem sporo zyskać. Trzeba jednak pamiętać, że o dotację należy przeważnie wystąpić przed ewentualną inwestycją, a pieniądze uzyskamy dopiero po jej realizacji, gdy będziemy w stanie przedstawić odpowiednie faktury. Korzystając z programu „Czyste powietrze”, można zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tys. zł.

Czytaj więcej: „Czyste powietrze”. Kto, na co i jak może uzyskać dotację

Maksymalnie można uzyskać 47,7 tys. zł. Pozostałe koszty kwalifikowane przedsięwzięcia przekraczające kwotę dotacji mogą zostać dofinansowane w formie pożyczki, oczywiście do wysokości maksymalnych jednostkowych kosztów kwalifikowanych (czyli 53 tys. zł). Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 tys. zł.

Tu jednak dofinansowanie zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. I tak, jeśli miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł, dotacja stanowi 90 proc. kosztów kwalifikowanych przewidzianych do wsparcia dotacyjnego – pozostałe 10 proc. można uzupełnić pożyczką. Przy dochodach powyżej 1600 zł na osobę jest to już odpowiednio 30 proc. i 70 proc. Dotacje i pożyczki są udzielane przez szesnaście wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stawki VAT po nowemu. Za co zapłacimy więcej, za co mniej

Więcej zapłacimy za homary, a mniej za produkty dla dzieci. W życie weszła nowa ...

Alerty BIK. Jeśli nie wnioskujemy o nowe finansowanie, wówczas Alert BIK może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki na nasze dane.

Alerty BIK – ostrzeżenia przed wyłudzeniem

Biuro Informacji Kredytowej poinformuje gdy bank lub firma pożyczkowa będzie weryfikowała nasze dane w ...

Trudna zmiana hipoteki. Bank nie zawsze się godzi

Jeśli klient chce przenieść zabezpieczenie z kredytowanej nieruchomości na inną czasem bank może mu ...