Rady na kryzysowe czasy dla antykwariuszy

Dzięki internetowi antykwariusze zyskają nowych klientów.

Publikacja: 03.08.2020 15:43

Rady na kryzysowe czasy dla antykwariuszy

Foto: Stołeczny antykwariat Connaisseur oferuje dawną sztukę

Pandemia pokazała, jak ważny jest handel sztuką w internecie. Wobec spodziewanej drugiej fali i możliwego kryzysu ekonomicznego Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich wysłało do członków poradnik, jak skutecznie zaistnieć i funkcjonować w sieci (www.antykwariusze.pl).

Warto sprawdzić: Pandemia zrodziła rewolucję na rynku bibliofilskim

Autorami poradnika są Cecylia Grabek, Łukasz Grabek, reprezentujący firmę ArtSaas (www.artsaas.com), i Magdalena Sadłocha. Co zawiera poradnik?

Jeden z rozdziałów nosi tytuł: „Daj się wyguglować. Jak zwiększyć widoczność twojej strony w sieci”. Kolejny omawia problem „Strona WWW jako narzędzie do rozbudowy bazy klientów”. Czytelnicy dowiadują się, jaką rolę w ich pracy mogą odegrać webinaria.

Strategie internetowe opisano w sposób zrozumiały dla laika. Dowiadujemy się, jak wykonywać fotografie, jakiej obróbce poddawać je przed wrzuceniem do sieci. W spisie rozdziałów widnieje np. hasło „zmniejszarki zdjęć”. Lektura pozwala podjąć świadomą decyzję, czy sami będziemy obsługiwali stronę w internecie, czy obsługę powierzymy zawodowcom.

""

Antyki z XVIII stulecia. Fot. Antykwariat Connaisseur Warszawa

Foto: pieniadze.rp.pl

Poradnik trafia w zapotrzebowanie środowiska. Od kilkudziesięciu lat zawodowo kontaktuję się z krajowymi antykwariuszami. Ich wiedza o internecie, delikatnie mówiąc, zwykle jest mocno ograniczona. Część firm nie ma żadnej strategii działań online.

Branża ma swoją specyfikę, bo sztuka jest wyjątkowym towarem. Moim zdaniem zakup obrazu powinien wiązać się z pozytywnymi przeżyciami, przede wszystkim estetycznymi. Nie zapewnia takich przeżyć kontakt z obrazem tylko w sieci.

Warto sprawdzić: Nie wyrzucajmy księgozbiorów. Mogą być sporo warte

Nawet jeśli ktoś kupuje obraz wyłącznie jako inwestycję, to nie będzie tego obrazu trzymał za szafą. Będzie na obraz patrzył codziennie w domu. Najlepiej wybierać obrazy bezpośrednio w galerii. Wtedy w naszym domu będą one dla nas źródłem radości, pozytywnych przeżyć. Przy okazji mogą być także udaną lokatą.

W „Moich Pieniądzach” od lat walczę o bezpośredni odbiór sztuki, o kupowanie na miejscu, w galerii. W cyklu tych publikacji wielkim powodzeniem cieszył wywiad z Edwinem Nowackim, wybitnym antykwariuszem z Poznania – „Kupujmy nie tylko przez telefon”, 26 maja 2011 r.

Moim zdaniem internet nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziełem sztuki, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z obrazami młodych anonimowych malarzy. Każdy z nas „bezpośrednio” oglądał dziesiątki obrazów np. Jerzego Kossaka. Dzięki temu doświadczeniu na podstawie fotografii możemy wyobrazić sobie, jak wygląda obraz oferowany nam online. Nie wyczujemy jednak ekspresji obrazu, gdy malarz jest kompletnie nieznany.

Twórcy poradnika Cecylia i Łukasz Grabkowie znają potrzeby branży antykwarycznej – w Lublinie od lat prowadzą antykwariat Galeria Dawnych Sreber (www.grabekwlublinie.pl). Ostatnio na stronie firmy ArtSaas zaczęto publikować bloga na temat bieżących problemów handlu sztuką w sieci.

""

Można kupić gobelin z XVII wieku . Fot. Antykwariat Connaisseur Warszawa

Foto: pieniadze.rp.pl

Warto przy okazji przypomnieć inny poradnik. W 2017 r. Wojciech Niewiarowski wydał poradnik „Artysta u progu kariery zawodowej”. To lektura dla artystów debiutujących na rynku sztuki, przede wszystkim dla świeżo upieczonych absolwentów akademii.

Warto sprawdzić: Jeśli padną antykwariaty, cenne książki trafią na śmietniki

Niewiarowski to pionier wolnego rynku sztuki, prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich. Z lektury jego poradnika artysta dowie się, co wybrać: współpracę z galerią czy z domem aukcyjnym. Przeczyta, jak ustalić cenę własnego dzieła, jak rozliczyć podatek dochodowy. Autor szczegółowo informuje, jak skorzystać ze stypendiów. Jeśli malarz chce otworzyć własną galerię, autor podpowiada, jak to zrobić, podaje szacunkowe koszty i zyski. Książka zawiera też porady prawne, a napisana jest zrozumiałym dla niefachowca językiem.

Jak zdobyć poradnik Niewiarowskiego? Informacje można znaleźć na stronie wydawcy, łódzkiej oficyny Galaktyka (www.galaktyka.com.pl).

Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć