TFI chcą przyciągnąć posiadaczy lokat

Ujemne realne oprocentowanie depozytów szansą dla powierników.

Publikacja: 13.04.2017 21:30

TFI chcą przyciągnąć posiadaczy lokat

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

– Polska jest ewenementem, krajem, w którym depozyt bankowy jest produktem inwestycyjnym. W innych państwach, trzymanie pieniędzy w banku, nie przynosi zysku. Chcąc zarabiać, trzeba inwestować – mówi Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI.

W miejsce lokat…

Tak się składa, że realne oprocentowanie lokat (uwzględniające inflację) w ostatnich miesiącach również w Polsce zrobiło się ujemne. Firmy zarządzające funduszami inwestycyjnymi zobaczyły dla siebie szansę. Te, które mają już w ofercie portfele modelowe o różnym profilu ryzyka, służące systematycznemu oszczędzaniu – wprowadzają promocje. Tak jest w przypadku Pioneer Pekao TFI i programu Super Basket. Powiernicy, którzy nie mają takich produktów – właśnie je wprowadzają, jak TFI BGŻ BNP Paribas. Inni, jak AgioFunds TFI, pracują nad rozbudową sieci dystrybucji swoich programów systematycznego oszczędzania (PSO).

– Doradcy klientów w naszej sieci bankowej osobom mającym doświadczenie wyłącznie z lokatami oferowali najczęściej fundusz pieniężny – tłumaczy Jarosław Skorulski, prezes TFI BGŻ BNP Paribas. – Tymczasem w portfelach modelowych, nawet w tych o najniższym profilu ryzyka, jest niewielki udział akcji – do kilkunastu proc. Poza tym składają się one przynajmniej z kilku funduszy. Klient ma więc szansę na wyższe stopy zwrotu z inwestycji przy ograniczonym ryzyku. Do tego nie inwestuje tylko w jeden fundusz, a w kilka, dzięki temu nabywa różne klasy aktywów więc jego oszczędności są lepiej zdywersyfikowane – wyjaśnia Skorulski.

Jednak nawet niewielki udział akcji zwiększa poziom ryzyka, czyli prawdopodobieństwo straty. To dlatego, tego typu portfele wchodzą w skład programów oszczędzania rozłożonych na lata, w których nawet niewielkie kwoty wpłaca się długo i systematyczne. W ten sposób można zminimalizować ryzyko straty związanej z wejściem na rynek w złym momencie (ten mechanizm nie zawsze działa).

…i ubezpieczeń

Dziura po zyskach z lokat, to niejedyna, którą TFI próbują zasypać. Druga to wyrwa po ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych (UFK). Ich uczestnicy zrywając polisę przed terminem tracili nawet wszystkie wpłacone pieniądze. Kiedyś za sprzedaż tego typu produktów agenci inkasowali 100 proc. pierwszorocznej składki. Na początku 2016 r. zmieniły się przepisy i prowizja musi być rozłożona w czasie, a opłata likwidacyjna nie może wynosić 100, tylko 4 proc.

– W naszym PSO, inwestor na starcie płaci prowizję za uruchomienie planu. Ale dostaje bonus – oddajemy mu części opłaty za zarządzanie. Jeżeli dotrwa do końca programu, wartość premii jest wyższa niż prowizja, którą zapłacił na początku. Do tego zyskuje stopę zwrotu wypracowaną w tym czasie przez fundusze – mówi Dakowicz.

Opinia

Krzysztof Lewandowski, prezes Pioneer Pekao TFI

Obecne warunki rynkowe (niskie stopy procentowe, rosnąca inflacja) sprawiają, że klienci poszukują alternatywy dla niskiego oprocentowania lokat bankowych. Mimo sprzyjających warunków wielu inwestorów boi się podjąć ryzyka lub nie ma doświadczenia w oszczędzaniu za pośrednictwem funduszy. Właśnie dla takiej grupy inwestorów stworzyliśmy program Super Basket. Jego mechanizm polega na tym, że na początku inwestycji wszystkie pieniądze klienta są wpłacane do funduszu gotówkowego i pieniężnego o niskim poziomie ryzyka, a następnie część z nich trafia automatycznie, w określonych okresach, do trzech wybranych funduszy, o nieco wyższym poziomie ryzyka. W tym roku ten program cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem.

– Polska jest ewenementem, krajem, w którym depozyt bankowy jest produktem inwestycyjnym. W innych państwach, trzymanie pieniędzy w banku, nie przynosi zysku. Chcąc zarabiać, trzeba inwestować – mówi Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI.

W miejsce lokat…

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć