Procent składany – co to jest i jak go obliczyć?

Procent składany w dużym uproszczeniu odpowiada za stan naszych oszczędności.

Publikacja: 28.12.2018 15:28

Procent składany – co to jest i jak go obliczyć?

Foto: Adobe Stock

Nie ulega bowiem wątpliwości, że systematycznie odkładane kwoty bardzo często okazują się niezwykle przydatne w nagłych sytuacjach, które wymagają od nas dodatkowych środków finansowych. Oszczędzanie jest niestety dość żmudnym procesem, a na jego efekty trzeba poczekać. Dlatego niewiele osób decyduje się na comiesięczne odkładanie nawet niewielkich części wynagrodzenia, których suma może stanowić dość znaczące zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Warto również pamiętać, że mądre i efektywne oszczędzanie to odkładanie pieniędzy na konto oszczędnościowe lub lokaty długoterminowe. W ten sposób gromadzone pieniądze będę się zwiększać właśnie dzięki składanemu procentowi.

Czytaj także: Co to jest deprecjacja waluty?

Co to jest procent składany?

Najkrótsza definicja pojęcia „procent składany” oznacza oprocentowanie wkładu pieniężnego, inaczej kapitału, polegające na dopisywaniu odsetek właśnie do podstawy oprocentowania, czyli wkładu. Oczywiście odsetki dopisywane są systematycznie w stałym okresie, najczęściej co rok. Pierwsze naliczenie odsetek i dodanie ich do podstawy oprocentowania nie będzie procentem składanym, bowiem wówczas odsetki będą naliczone wyłącznie w stosunku do podstawy.

Przykładowo, wpłacając na konto oszczędnościowe, przy oprocentowaniu rocznym wynoszącym 5 proc., po roku będziemy mieli już kapitał w wysokości 1050 złotych. Kolejny rok to naliczanie odsetek już od powiększonej o wcześniejsze odsetki podstawy oprocentowania. W ten właśnie sposób działa procent składany. Oczywiście im wyższe oprocentowanie i kapitał, tym większe oszczędności w skali roku. Jednak aby oszczędzanie w ten sposób miało sens, trzeba pamiętać o systematyczności, a przede wszystkim cierpliwości.

Przez pierwszych kilka lat wysokość oszczędności zgromadzonych na koncie oszczędnościowym z pewnością nie będzie zbyt wysoka. Ale warto się nie zniechęcać. Ponadto dobrze, jeśli co miesiąc będziemy wpłacać na konto choćby niewielką sumę. Dzięki temu zwiększymy ilość posiadanych środków, od których na końcu będzie naliczony procent. Aby móc zobrazować sobie, ile jesteśmy w stanie oszczędzić przez kilka lat, można skorzystać z dostępnych w formie online kalkulatorów obliczających procent od gromadzonych przez nas środków.

Jak mądrze oszczędzać?

Powyżej była mowa o tym, że warto oszczędzać jak najwcześniej oraz odkładać pieniądze systematycznie, nawet jeśli miałaby być to tylko niewielka kwota. W ten sposób możemy bowiem zgromadzić całkiem sporą sumę oszczędności. Jednak, aby tak się stało, warto rozważyć wybór właściwego konta oszczędnościowego lub lokaty. Wówczas nasze oszczędności będą pomnażane. Podczas wyboru oferty lokaty lub warunków, na jakich założymy konto oszczędnościowe, starajmy się wystrzegać różnego rodzaju promocji, rabatów czy zapewnień o najlepszych i najbardziej korzystnych warunkach. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju okazje mają zazwyczaj dość krótki termin obowiązywania. Po ich zakończeniu warunki stają się o wiele mniej korzystne, przez co mogą ucierpieć nasze oszczędności.

Ponadto rozważając wybór sposobu oszczędzania, zastanówmy się, czy zgromadzone pieniądze mogą nam być potrzebne w niedługim czasie. Oczywiście zdarzają się sytuację, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, niemniej musimy pamiętać o tym, że założenie konta oszczędnościowego jest opłacalne wówczas, gdy chcemy ulokować nasze oszczędności na stosunkowo długi czas. Natomiast jeśli planujemy oszczędzanie w perspektywie krótkoterminowej, lepiej w takiej sytuacji wybrać lokatę z konkretnym okresem trwania, na przykład roczną. W przypadku zakładania konta oszczędnościowego pamiętajmy również o tym, że częste przelewy lub wypłaty z niego mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej