W przypadku waluty krajowej deprecjacja waluty oznacza jej spadek w stosunku do waluty zagranicznej. Zjawisko to występuje w państwach, które stosują system płynnego kursu walutowego.
W systemie tym o wartości kursu danej waluty decydują popyt i podaż na rynku walutowym na tę właśnie walutę. Z tego względu, w ramach wymiany kursu walut w tym systemie, kurs podlega stałym wahaniom ze względu na zmienność popytu i podaży. Jeśli podaż na danym rynku walutowym przewyższa jej popyt, występuje deprecjacja.
Warto sprawdzić: Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?
Deprecjacja waluty – jakie są skutki tego zjawiska?
Zjawisko deprecjacji waluty, jeśli dotyczy waluty krajowej i występuje krótkotrwale, może przynieść pozytywne skutki dla gospodarki. W takiej sytuacji bowiem, gdy cena waluty krajowej na rynku krajowym spada, produkty zagraniczne stają się droższe, a przez to mniej popularne. Wówczas chętniej sięgamy po produkty krajowe, tym samym wspierając rodzimych producentów i rodzimą gospodarkę. Ponadto kupowanie krajowych produktów staje się opłacalne dla zagranicznych producentów. Dlaczego?
Ponieważ za tę samą cenę mogą kupić ich po prostu więcej. W ten sposób więcej zarabiają także krajowi handlowcy i producenci. Jak widać, deprecjacja waluty krajowej może okazać się dość korzystna, ale pod warunkiem, że występuje w perspektywie krótkoterminowej.