Co to jest deprecjacja waluty?

Słowo „deprecjacja” w najprostszym tłumaczeniu oznacza spadek wartości. Zazwyczaj odnosi się ona od do spadku wartości pieniądza, kruszcu, waluty, ale termin ten bywa odnoszony również w stosunku do nieruchomości.

Publikacja: 24.12.2018 15:35

Co to jest deprecjacja waluty?

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W przypadku waluty krajowej deprecjacja waluty oznacza jej spadek w stosunku do waluty zagranicznej. Zjawisko to występuje w państwach, które stosują system płynnego kursu walutowego.

W systemie tym o wartości kursu danej waluty decydują popyt i podaż na rynku walutowym na tę właśnie walutę. Z tego względu, w ramach wymiany kursu walut w tym systemie, kurs podlega stałym wahaniom ze względu na zmienność popytu i podaży. Jeśli podaż na danym rynku walutowym przewyższa jej popyt, występuje deprecjacja.

Warto sprawdzić: Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

Deprecjacja waluty – jakie są skutki tego zjawiska?

Zjawisko deprecjacji waluty, jeśli dotyczy waluty krajowej i występuje krótkotrwale, może przynieść pozytywne skutki dla gospodarki. W takiej sytuacji bowiem, gdy cena waluty krajowej na rynku krajowym spada, produkty zagraniczne stają się droższe, a przez to mniej popularne. Wówczas chętniej sięgamy po produkty krajowe, tym samym wspierając rodzimych producentów i rodzimą gospodarkę. Ponadto kupowanie krajowych produktów staje się opłacalne dla zagranicznych producentów. Dlaczego?

Ponieważ za tę samą cenę mogą kupić ich po prostu więcej. W ten sposób więcej zarabiają także krajowi handlowcy i producenci. Jak widać, deprecjacja waluty krajowej może okazać się dość korzystna, ale pod warunkiem, że występuje w perspektywie krótkoterminowej.

Należy wziąć pod uwagę to, że jeśli będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, posiadanie waluty krajowej na przykład przez zagranicznych inwestorów stanie się po prostu nieopłacalne. W takiej sytuacji podmioty ją posiadające mogą decydować się na wyprzedaż, co będzie miało negatywne odzwierciedlenie w gospodarce.

Warto sprawdzić: Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Deprecjacja pieniądza – co wpływa na wystąpienie zjawiska?

Wystąpienie zjawiska deprecjacji waluty jest zależne od wielu czynników. Oczywiście najważniejszy wpływ na spadek wartości waluty ma aktualna sytuacja gospodarcza.

Należy mieć na uwadze, że deprecjacja może powstać wówczas, gdy na rynku walutowym będzie obecna tendencja wzrostu wielkości podaży właśnie waluty krajowej, ale jednocześnie wzrost te nie będzie miał odzwierciedlenia ze wzroście produktu krajowego brutto.

Ponadto z deprecjacją waluty ściśle jest związane zjawisko inflacji. Inflacja to nic innego jak tempo wzrostu cen. Tak więc w sytuacji, gdy w kraju ceny towarów rosną zbyt szybko w porównaniu z cenami tych samych towarów, ale w innych państwach, to produkty krajowe nie są zbyt atrakcyjne dla rynku handlowego. I nie dotyczy to wyłącznie rynków zagranicznych, ale także rynku rodzimego. Przez to towary zagranicznych przedsiębiorców stają się bardziej atrakcyjne.

To z kolei prowadzi do konieczności zakupu towarów importowanych, oczywiście za walutę zagraniczną, która wcześniej wymieniana jest za walutę krajową. Tym samym wzrasta jej podaż, co prowadzi do spadku wartości.

Warto sprawdzić: Karta wielowalutowa – jakie ma zalety i wady?

Deprecjacja dochodzi wtedy do punktu, w którym przekształca się w zjawisko chwilowo pozytywne dla gospodarki. Nie można zapominać też o tym, że spadek lub wzrost wartości waluty jest ściśle związany z aktualnym stanem bezrobocia.

Gdy stopa bezrobocia jest wysoka, w sposób zdecydowany spada popyt na towary zagraniczne, co powoduje wzrost wartości waluty krajowej. Natomiast gdy bezrobocie spada, wzrasta zapotrzebowanie na towary rodzime, przez co zwiększa się deprecjacja waluty krajowej. Nie można również pomijać wpływu ocen dokonywanych przez agencje ratingowe przy ustalaniu wartości waluty krajowej.

Konta Bankowe
E-zakupy w bankowej aplikacji. Pomysł mBanku to rewolucja?
Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10