Zlecenie stałe – jak można je wykorzystać

Doładowania telefonu czy liczników elektrycznych na kartę można dodatkowo ustawić w ramach tzw. zleceń stałych czy poleceń zapłaty. Tę opcję można też wykorzystać do …systematycznego oszczędzania.

Publikacja: 24.04.2019 18:07

Zlecenie stałe – jak można je wykorzystać

Foto: Adobe Stock

– Pojęcie zleceń stałych dotyczy kilku różnych usług bankowych, których generalnym celem i zasadą jest automatyczne przekazywanie środków dla konkretnych odbiorców w ustalonych terminach, jakie zdefiniuje klient – tłumaczy biuro prasowe Pekao SA. Bankowcy podnoszą, że w formie poleceń zapłaty można automatycznie ustawić płatności za telefon, energię elektryczną, a bo kwoty tych faktur zmieniają się bowiem każdego miesiąca. – Klient składa odpowiednią dyspozycję na realizowanie poleceniem zapłaty faktur za gaz, prąd, telefon i później już dostawca takiej usługi przekazuje faktury bezpośrednio do banku klienta – wyjaśnia bank.

Promocja na rachunki

Co można wybrać w ramach zleceń stałych czy poleceń wypłaty poza zwykłymi rachunkami jak za czynsz, energię elektryczną, telefon komórkowy czy abonament za tv i internet?

– Nasi klienci chcąc ułatwić sobie opłacanie stałych rachunków ze swojego konta mogą utworzyć zlecenie stałe na swoim koncie osobistym. Mogą zrobić to sami za pośrednictwem serwisu internetowego CA24 (ebank), ale również w placówce bankowej, czy za pośrednictwem serwisu telefonicznego CA24 – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, product manager w departamencie Zarządzania Segmentami, Produktami Daily Banking i Oszczędnościami Credit Agricole.

Wyjaśnia, że istnieją dwa rodzaje zleceń stałych. Jedne związane z częstotliwością, wtedy klient, może zdecydować o przelewaniu tych samych kwot na ten sam rachunek z określoną częstotliwością (np. co miesiąc, co 3 miesiące, co pół roku), a drugie z harmonogramem . W tym przypadku klient może zdecydować o przelewaniu różnych kwot na ten sam rachunek odbiorcy w dowolnie wybranych przez siebie datach.

– Ten typ zlecenia będzie bardzo wygodny dla klientów, którzy np. spłacają kredyt w ratach malejących – wyjaśnia Paulina Kałuża-Lelakowska.

Tłumaczy, że w zależności od typu przelewu w banku istnieją następujące typy zleceń stałych: klient może wybrać zlecenie zwykłe (dla przelewów zwykłych), zlecenie dla przelewów na nabycie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych dystrybuowanych przez bank lub zlecenie na spłatę raty kredytu lub karty kredytowej prowadzonych w banku.

-Klienci mogą również przy ustanawianiu zlecenia stałego skorzystać z opcji ponowienia zlecenia stałego w przypadku braku środków w dniu realizacji zlecenia stałego. W takim przypadku zlecenie zostanie zrealizowane kolejnego dnia – wyjaśnia przedstawicielka Credit Agricole.

Poza tym dodatkowo – do 14 lipca tego roku – osoby, które otworzą konto w tym banku, mogą skorzystać z promocji, w ramach której mogą otrzymać do 300 zł premii za regularne opłacanie swoich rachunków z konta, wystarczy, że zapewnią w miesiącu wymagany wpływ min. 1000 zł i ze swojego konta będą opłacać swoje rachunki, również wykorzystując opcję zlecenia stałego.

Regularne oszczędzanie

W Pekao SA klient może ustalić sobie w ten sposób program regularnego oszczędzania – składając zlecenie stałe na przekazywanie określonej kwoty regularnie co miesiąc lub co tydzień na Konto Oszczędnościowe.

– W ten sposób będzie gromadził oszczędności na ustalony przez siebie cel –informuje bank. Dodaje, że rodzice bardzo często ustalają w formie zleceń stałych wypłaty drobnych kwot dla swoich dzieci – tzw. „kieszonkowe” , ale mogą także poprzez zlecenie stałe budować oszczędności na przyszłość dla swoich dzieci, przelewając regularnie określone kwoty na rachunek oszczędnościowy dziecka Mój Skarb.

– Klienci, którzy oszczędzają środki na przyszłość w formie Indywidualnego Konta Emerytalnego – mogą ustalić zlecenie stałe i w ten sposób regularnie budować swój portfel emerytalny.

– Mamy też dedykowane usługi o charakterze zleceń stałych – np. usługa doładowania  w ramach bankowości elektronicznej, która umożliwia zdefiniowanie regularnego doładowywania telefonu na kartę w ustalonych cyklach (tygodniowo, miesięcznie), tak więc wachlarz możliwości dotyczących zleceń stałych jest ogromny – chwali się biuro prasowe Pekao SA.

Także w Santander Banku klienci mogą postawić w ramach zleceń stałych na „automatyczne oszczędzanie” czyli na regularne odkładanie stałej kwoty co miesiąc.

– Klient otwiera konto systematyczne, które umożliwia wpłacanie i wypłacanie środków (bez utraty odsetek) w dowolnym momencie. Otwarcie i prowadzenie konta jest bezpłatne – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera.

Warto sprawdzić: Jak i w których bankach zaoszczędzić z BLIK-iem

Klient wybiera kwotę automatycznego oszczędzania, ustala dzień miesiąca, w którym automatycznie będziemy przelewać pieniądze z jego konta osobistego na konto systematyczne. – Po wpływie minimum 20 zł z tytułu automatycznego oszczędzania klient otrzymuje w kolejnym miesiącu oprocentowanie podwyższone dla kwoty do 20 000 zł – wyjaśnia Ewa Krawczyk. W ramach zleceń stałych możliwe jest także doładowanie telefonu.

W ING Banku Śląskim przez stałe płatności klienci mogą realizować  zlecenie stałe – możliwe do założenia przy realizacji przelewu zwykłego, – polecenie zapłaty – zakładane w Moim ING bez konieczności kontaktu z dostawcą,- płatności powtarzalne BLIK – dostępne obecnie dla klientów PLAY i Link4.

– Nowa usługa to rozwiązanie dla osób płacących abonamenty i inne cykliczne zobowiązania. Klient sam decyduje czy potwierdza każdą płatność, czy mają one realizować się automatycznie – wyjaśnia Joanna Majer Skorupa, zastępca rzecznika prasowego banku.

Poza tym można w ten sposób złożyć dyspozycja regularnego inwestowania czyli automatyczny zakup jednostek dla wybranych produktów inwestycyjnych, czy wyznaczyć cele oszczędnościowe i smart saver . To produkty wspierające regularne oszczędzanie (automatycznie). Poza tym klienci ING Banku Śląskiego mają do dyspozycji  doładowanie telefonów prepaid. – Dostępnych jest ponad 10 operatorów, dzięki doładowaniom klienci mogą korzystać z atrakcyjnych promocji – tłumaczy przedstawicielka banku. Możliwe jest też doładowania gier i multimediów czyli zakupienie kodu do programów, filmów i gier na różnych platformach.

Zlecenie stałe to dużo możliwości

Bank Millennium w ramach zleceń stałych oferuje cykliczną realizację przelewów krajowych. -Stale rozwijamy naszą ofertę, nie wykluczamy zatem rozszerzenia zakresu również tej funkcji –mówi Agnieszka Kubajek, z biura prasowego.

Jak mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku klienci mogą ustalić swoje zlecenie stałe na każdą niemal transakcję. – Oczywiście, dodatkowo uprościliśmy realizację doładowania telefonu – można to zrobić bezpośrednio jednym kliknięciem – tłumaczy. Serwis mBanku pozwala na ustalenie serii przelewów z datą przyszłą (praktyczne, gdy np. dostajemy książeczki z gazowni etc.) a także wykorzystuje tzw. asystenta płatności – za zgodą klienta analizujemy jego historię płatności i podpowiadamy o przelewach/płatnościach, o których powinien pamiętać (bo robi je regularnie).

– Innymi słowy, przypominamy klientom o tym, że niedługo będą musieli zapłacić za czynsz czy prąd-tłumaczy Kinga Wojciechowska-Rulka z mBanku.

Z kolei przy pomocy zleceń stałych w PKO BP można regulować wybrane przez siebie opłaty czy zobowiązania jak np. czynsz, opłaty za telefon czy RTV, energię elektryczną, gaz, podatki, ubezpieczenia, spłaty rat kredytowych, opłaty za przedszkole itp. – Dodatkowo może skorzystać z opcji cyklicznych doładowań telefonów czy doładowań liczników energetycznych –mówi Joanna Fatek z biura prasowego.

– Pojęcie zleceń stałych dotyczy kilku różnych usług bankowych, których generalnym celem i zasadą jest automatyczne przekazywanie środków dla konkretnych odbiorców w ustalonych terminach, jakie zdefiniuje klient – tłumaczy biuro prasowe Pekao SA. Bankowcy podnoszą, że w formie poleceń zapłaty można automatycznie ustawić płatności za telefon, energię elektryczną, a bo kwoty tych faktur zmieniają się bowiem każdego miesiąca. – Klient składa odpowiednią dyspozycję na realizowanie poleceniem zapłaty faktur za gaz, prąd, telefon i później już dostawca takiej usługi przekazuje faktury bezpośrednio do banku klienta – wyjaśnia bank.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?