Nowy banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha trafił na rynek na początku lutego 2017 r. Jest nieco większy niż banknot 200-złotowy. Jego wymiary to 150×75 mm. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Warto sprawdzić: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

Z bankowych danych z końca 2018 r. wynika, że na rynku było już 12 mln banknotów o nominale 500 zł, co stanowi zaledwie 0,6 proc. wszystkich. Rzadko, bo rzadko, ale jednak trafiają one do portfela przeciętnego Kowalskiego. I czasem są z nimi problemy. – Czy PKO BP nie uważa nominałów 500 zł za polski banknot, skoro wasze bankomaty nie potrafią przyjąć tych nominałów? – pyta jeden z klientów banku. Ten bank ma 1069 wpłatomatów.

– Obecnie trwają prace nad wdrożeniem w nich obsługi banknotów o nominale 500 zł – przyznaje Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

Podkreśla, że jest ona uruchamiana sukcesywnie i do końca maja bank planuje uruchomienie obsługi 500 zł w ponad 600 urządzeniach. – W kolejnych tygodniach możliwość obsługi banknotów o nominale 500 zł będzie wprowadzana w pozostałych wpłatomatach – zapewnia Grzegorz Culepa.

Nie tylko w sieci wpłatomatów PKO BP jest problem z banknotami z wizerunkiem Jana III Sobieskiego, ale też w sieci Pekao SA, który ma ok. 390 bankomatów z funkcją wpłat. – Obecnie trwa rozwój sieci wpłatomatów, a nasi eksperci zajmują się wdrożeniem nowego systemu. Docelowo, po zakończeniu tego procesu, dostępność urządzeń będzie większa i możliwa będzie wpłata również banknotów o nominale 500 zł we wszystkich urządzeniach dwufunkcyjnych – zapowiada Anna Markowska z biura prasowego banku. Nie zdradza jednak, kiedy to może nastąpić.

Inne banki poradziły sobie z tym problemem

ING Bank Śląski ma 524 własne urządzenia typu recykler (bankomat+ wpłatomat) w swoich placówkach i wszystkie od marca 2017 r. są już dostosowane do przyjmowania banknotu 500-złotowego. – Ten banknot stanowi obecnie zaledwie ok. 0,3 proc. wpłacanych banknotów pod względem ilości sztuk – mówi Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego banku.

Santander Bank Polska na koniec kwietnia tego roku miał 910 wpłatomatów i każdy z nich przyjmuje banknoty o najwyższym nominale. – W części urządzeń rozpoczęliśmy przyjmowanie banknotów 500 zł już 9 lutego 2017 r., czyli od dnia emisji tego nominału przez NBP, a wdrożenie w całej sieci nastąpiło do końca lutego 2017 r. – opowiada Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera.

Przypomina, że przyczyny, dla których urządzenie nie przyjmuje gotówki (nie tylko o nominale 500 zł), to głównie zniszczony, zagięty lub uszkodzony banknot, błąd w konfiguracji urządzenia lub awaria techniczna. – Przy czym problemy techniczne są niezwłocznie usuwane – zastrzega Ewa Krawczyk.

Część banków, np. Credit Agricole czy BNP Paribas, nie ma własnych urządzeń. W ich placówkach stoją wpłatomaty firm: Euronet czy też Planet Cash. – Wszystkie urządzenia przyjmują nominał 500 zł – takie wpłaty się zdarzają, ale nie są to częste sytuacje – zapewnia Magdalena Ostrowska, rzecznik BNP Paribas.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

A Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, dodaje, że cała sieć wpłato-bankomatów sieci, która liczy 3068 urządzeń, przyjmuje takie banknoty.

– Obrót nominałem 500 zł został uruchomiony we wszystkich urządzeniach z końcem lutego 2017 r., czyli w momencie wprowadzenia banknotu przez NBP – tłumaczy. Zdradza, że biorąc pod uwagę uogólnione statystyki, można zauważyć, że najpopularniejszym nominałem w użyciu w tej sieci pozostaje ten 100-złotowy.