Coraz więcej spraw załatwimy bez biegania po urzędach

Coraz więcej spraw administracyjnych możemy załatwić przez konto bankowe. Warto skorzystać z tej możliwości.

Publikacja: 02.03.2019 14:38

Coraz więcej spraw załatwimy bez biegania po urzędach

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że sprawy urzędowe przez profil zaufany może już załatwiać 2,74 mln jego użytkowników, ale wciąż 25 mln osób nie ułatwia sobie życia. Tymczasem lista możliwości, jakie daje taka forma identyfikacji elektronicznej, rośnie.

Warto sprawdzić: Co grozi za używanie nieważnych dokumentów

Internet zamiast urzędu

Od połowy lutego można sprawdzać poprzez profil zaufany wypełniony przez urząd skarbowy e-PIT, ewentualnie go poprawić lub zaakceptować, a od 4 marca będzie można wyrobić sobie bezterminowy e-dowód osobisty, który umożliwi nie tylko potwierdzenie tożsamości, ale również podpisywanie dokumentów elektronicznych, potwierdzenie obecności w placówkach medycznych oraz korzystanie z elektronicznych bramek na lotniskach w krajach Unii Europejskiej.

– Profil zaufany się przydaje. Wie o tym coraz więcej osób. A my pracujemy nad tym, by przygotować dla nich coraz więcej e-usług, do których kluczem dostępu jest właśnie profil zaufany. Polacy, m.in. dzięki pismu ogólnemu, już dziś większość urzędowych spraw mogą załatwić przez internet. Naszym celem jest, by mogli załatwić wszystkie – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Profil zaufany można założyć bezpośrednio przez stronę internetową ePUAP, czyli na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, ale nie uniknie się wówczas wizyty w punkcie potwierdzającym, który może się mieścić w urzędzie gminy, placówce ZUS lub urzędzie skarbowym, aby potwierdzić tożsamość. Zdecydowanie łatwiej to zrobić bez wychodzenia z domu w jednym z dziesięciu banków. Możliwości takie dają: PKO BP i Inteligo, Santander, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platforma Envelo. Wystarczy tylko mieć w którejś z tych instytucji rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy.

Profil zaufany – proste możliwości

Założenie profilu zaufanego jest bezpłatne, a korzyści duże. Nie trzeba biegać po urzędach, stać w kolejkach. Wszystkie niezbędne formalności można załatwić z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.

Wystarczy na stronie banku wybrać zakładkę e-urząd i opcję profil zaufany lub załóż profil zaufany, w zależności od banku. Na stronie monitora wyświetlą się dane posiadacza konta, m.in. imię i nazwisko oraz PESEL. Po sprawdzeniu poprawności i aktualności danych trzeba wybrać lub potwierdzić zasugerowany login, który jest niezbędny przy korzystaniu z profilu zaufanego, i potwierdzić całą operację kodem, który otrzyma się SMS-em od banku. Wiadomość z potwierdzeniem założenia profilu zaufanego przyjdzie na adres e-mail podany podczas wypełniania wniosku. Konto w serwisie ePUAP zostanie utworzone automatycznie.

Dzięki temu można w prosty sposób złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego, o świadczenia w programie Rodzina 500+, dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych, odpisy aktów stanu cywilnego: małżeństwa, urodzenia, zgonu, wystąpić o wydanie nowego prawa jazdy lub zaświadczenia o przebiegu studiów. Można też założyć lub zawiesić działalność gospodarczą, sprawdzić punkty karne, jeżeli jest się kierowcą, zgłosić spadek lub darowiznę, dostać pozwolenie na wycinkę drzew, a nawet sprawdzić historię swojego leczenia. Na stronie obywatel.gov.pl jest opisanych już 46 usług, które można załatwić online.

Warto sprawdzić: Twój e-PIT, czyli koniec wypełniania rocznego zeznania

Dodatkowe usługi

Profil zaufany sprawdzi się również przy wystąpieniu przed wyjazdem za granicę o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Mogą się o nią ubiegać wszyscy ubezpieczeni w NFZ, członkowie rodzin zgłoszonych przez osoby ubezpieczone oraz osoby nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń. Kartę można odebrać osobiście albo kogoś do tego upoważnić, ale można też przy wybieraniu sposobu jej odbioru zaznaczyć wysłanie pocztą. Profil zaufany ważny jest przez trzy lata. Po tym czasie trzeba będzie go odnowić. Warto też pamiętać, że w banku nie tylko można, ale powinno się zastrzec zagubiony dokument tożsamości.

Tylko wtedy będzie się miało pewność, że dane z dowodu osobistego nie zostaną wykorzystane do założenia fałszywego konta lub zaciągnięcia kredytu. Utratę dokumentów można zgłosić w każdym oddziale jakiegokolwiek banku w Polsce, nie trzeba nawet szukać własnego. Informacja o zgubionym lub skradzionym dokumencie zostanie natychmiast wprowadzona do systemu informatycznego obejmującego wszystkie instytucje finansowe.

Serwisy, do których daje dostęp profil zaufany:

  • ePUAP – Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  • PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych ZUS
  • CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
  • obywatel.gov.pl – serwis informacyjny o usługach publicznych
  • biznes.gov.pl – serwis informacyjny dla przedsiębiorców
  • Krajowy Rejestr Karny – serwis Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Emp@tia – serwis Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  • Krajowa Informacja Podatkowa
  • regionalne platformy e-administracji

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że sprawy urzędowe przez profil zaufany może już załatwiać 2,74 mln jego użytkowników, ale wciąż 25 mln osób nie ułatwia sobie życia. Tymczasem lista możliwości, jakie daje taka forma identyfikacji elektronicznej, rośnie.

Warto sprawdzić: Co grozi za używanie nieważnych dokumentów

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał