Wpłatomaty przyjmują głównie złotówki. To się nie zmieni

Choć w polskich bankomatach można wypłacić euro, to rzadko który wpłatomat przyjmie inne waluty niż złotówki.

Publikacja: 29.08.2018 16:02

Wpłatomaty przyjmują głównie złotówki. To się nie zmieni

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Taką usługę oferuje m.in. Citi Handlowy. Jednak wiele banków czy operatorów bankomatów nie myśli na razie o rozszerzeniu o urządzeń takie usługi.

Warto sprawdzić: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

Pod koniec czerwca na polskim rynku działało 7681 urządzeń automatycznych umożliwiających wpłaty gotówki. To o 249 więcej niż na koniec marca oraz o 972 więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Jak widać ich liczba systematycznie rośnie. Największą sieć wpłatomatów na koniec II kwartału – bo 2794 miał Euronet, a dziś jego sieć liczy już ponad 2,9 tys. urządzeń. Rok do roku zwiększyła się ona o 254 urządzenia. Kolejne miejsca na podium zajmują PKO z 1039 maszynami i IT Card z 872 urządzeniami Planet Cash.

Choć od kilku ładnych lat niektóre banki czy operatorzy bankomatów/wpłatomatów dają możliwość wypłat w części z nich euro, to jednak rzadko w którym urządzeniu można wpłacić inną walutę niż polski złoty.

I tak w 40 bankomatch Planet Cash można wypłacać euro (klienci ING Banku Śląskiego). Euronet ma 370 urządzeń, w których można wypłacić euro. Położone są głównie w dużych miastach. Ale żaden wpłatomat nie przyjmie od nas  waluty innej niż polska. – Transakcje wpłaty gotówki we wpłatomatach Euronet są obsługiwane wyłącznie w złotówkach. Na tę chwilę nie przewiduje wprowadzenia w najbliższym czasie funkcjonalności wpłat w innych walutach aniżeli polska złotówka- mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Euronet Polska.

Warto sprawdzić: Nie wszystkie wpłatomaty przyjmują 500 zł

Banki też preferują złotówki

Podobnych odpowiedzi udzieliły nam zapytane o to banki. – Aktualnie w naszej sieci funkcjonuje 220 bankomatów umożliwiających klientom wpłaty. Obecne urządzenia nie pozwalają na obsługę innych walut. Na tę chwilę zmiany w zakresie poszerzenia oferty o możliwość wpłat innych walut niż złotówki nie są planowane – podało biuro prasowe Pekao SA.

Podobnie w ING Banku Śląskim, który ma 884 wpłatomatów bezprowizyjnych dla swoich klientów, BZ WBK z 825 urządzeń czy w Raiffeisen Polbanku – (214 wpłatomatów). PKO BP które ma 1046 urządzeń z funkcją wpłat przyznało, że nie wykluczy w przyszłości prac nad wprowadzeniem możliwości wpłaty innych walut poza PLN w ich wpłatomatach. Podobnie bank Millennium, który ma 372 wpłatomaty. – . Ewentualne plany rozszerzenia usługi uzależnione są od sytuacji rynkowej – tłumaczy Agnieszka Kubajek, z biura prasowego. Planet Cash ma w sieci 933 urządzenia z funkcją wpłaty gotówki. Jedyną walutą, którą można wpłacać na chwilę obecną są złotówki. – Prowadzimy rozmowy z bankami w celu ustalenia czy jest potrzeba wprowadzenia możliwości wpłacania innych walut – mówi Miłosz Gołębiewski z IT Card, do tej firmy należą bankomaty Planet Cash.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

Citi Handlowy ma 57 bankomatów ( to jednocześnie wpłatomaty), które przyjmują nie tylko złotówki. Można w nich wpłacać nie tylko euro, ale też dolary amerykańskie. – Takie wpłatomaty ulokowane są w największych ośrodkach miejskich, przy oddziałach naszego banku – informuje Zuzanna Przepiórkiewicz, z biura prasowego Citi Handlowego. Dodaje, że wpłaty walutowe są bezpłatne w urządzeniach. Nie wykluczone, że Citi Handlowy rozszerzy gamę walut które będzie można u nich wpłacać we wpłatomatach. – Bank na bieżąco analizuje oczekiwana klientów w tym zakresie i możliwe rozwiązania – zapowiada Zuzanna Przepiórkiewicz.

Taką usługę oferuje m.in. Citi Handlowy. Jednak wiele banków czy operatorów bankomatów nie myśli na razie o rozszerzeniu o urządzeń takie usługi.

Warto sprawdzić: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku
Konta Bankowe
Awarie bankomatów i długość rozpatrywania reklamacji. „To jest niepoważne”
Konta Bankowe
Czy można mieć kilka kont z jednego banku w smartfonie
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości