Najlepsze lokaty roczne bez szans w starciu z inflacją

W sierpniu cztery banki obniżyły zyski możliwe do osiągnięcia na lokatach zakładanych na okres jednego roku.

Publikacja: 27.08.2019 15:40

Najlepsze lokaty roczne bez szans w starciu z inflacją

Foto: Adobe Stock

Spadki były niewielkie – wynosiły od 0,1 pkt. proc. do 0,2 pkt. proc. – ale pogłębiały realne straty na lokatach wynikające z rosnącej inflacji, której wysokość w lipcu szacowana była na 2,9 proc. w skali roku.

Warto sprawdzić: Najlepsza lokata na pół roku obwarowana ostrymi warunkami

Otwierający lokaty na dwanaście miesięcy, mając do dyspozycji 10 tys. zł kapitału, mogą obecnie otrzymać maksymalnie do 2,45 proc. w skali roku (w zeszłym tygodniu maksimum sięgało 2,65 proc. w skali roku). Wystarczy, że założą Nest Lokatę Lojalną w Nest Banku, czyli produkt adresowany do stałych klientów obsługujących w tym banku ROR i deklarujących regularne wpływy na konto. Na depozyt można przelać od 1 tys. zł do 2 mln zł wolnych środków.

Z 2,4 proc. do 2,3 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki Plus w Idea Banku. Depozyt mogą otrzymać klienci, którzy prowadzą konto w Idea Banku i na lokatę przekazują nowe środki w kwocie od 500 zł do 1 mln zł. Saldo nowych środków wyliczane jest jako nadwyżka ponad łączne saldo wszystkich środków pieniężnych posiadacza konta w tym banku, liczone na koniec 20. dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiło zasilenie lokaty.

Identyczną stawkę oferuje Toyota Bank na Lokacie Plus. Depozyt również dedykowany jest właścicielom kont osobistych. W tym jednak przypadku na lokatę można wpłacić dowolne środki, jednakże ich kwota powinna przewyższać wartość 5 tys. zł.

Oprocentowanie na poziomie 2,25 proc. w skali roku oferuje Bank Ochrony Środowiska na EKOLokacie Plus. Depozyt dostępny jest dla posiadaczy rachunku osobistego, którzy utrzymują na nim średniomiesięczne saldo środków w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty w każdym miesiącu kalendarzowym jej trwania. Ponadto, w każdym miesiącu trwania lokaty oszczędzający musi wykonywać transakcje bezgotówkowe kartą debetową na kwotę minimum 300 zł. Najniższa możliwa kwota wpłaty wynosi 1 tys. zł, bez maksimum wyznaczonego przez bank.

Warto sprawdzić: Kolejny bank wycofuje najlepszą lokatę na 3 miesiące

Lokaty przeznaczone na nowe środki w Alior Banku i Credit Agricole mogą dać oszczędzającym 2 proc. zysku w skali roku. Każdy z banków wymaga minimalnej wpłaty na poziomie 1 tys. zł. W Credit Agricole maksymalna kwota zainwestowanego kapitału szacowana jest na 100 tys. zł, w Alior Banku, jest to 200 tys. zł. Alior definiuje nowe środki jako nadwyżkę ponad łączne saldo środków zgromadzonych na kontach, rachunkach oszczędnościowych i lokatach złotowych klienta według stanu na dzień 18 lipca 2019 r., w Credit Agricole dniem bazowym jest 30 czerwca 2019 r.

Ranking lokat rocznych – mniej niż 2 proc.

Z 2 proc. do 1,9 proc. w skali roku spadło oprocentowanie oferowane na Lokacie na Nowe Środki na 12 miesięcy w Getin Banku. Na depozyt można wpłacać nowe środki w kwocie nie niższej niż 500 zł, a maksymalnie nieprzekraczającej 1 mln zł. Ich saldo bank wylicza jako nadwyżkę ponad złotowe środki klienta utrzymywane na wszystkich jego rachunkach i lokatach na koniec 28 sierpnia 2019 roku. Do takiego samego poziomu (z 2 proc. do 1,9 proc. w skali roku) obniżono oprocentowanie na lokacie Online Nowe Środki w Santander Consummer Banku. Propozycja dotyczy nowych środków deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santanderze według stanu na dzień 1 sierpnia 2019 r. Na depozyt wpłacać można od 1 tys. zł do 400 tys. zł.

Po 1,8 proc. w skali roku dają: Bank Millennium na Lokacie Horyzont Zysku (depozyt z wpłatą od 1 tys. zł do 100 tys. zł dedykowany klientom z ROR wpłacającym nowe środki po 16 października 2018 r.), PKO BP na Lokacie na nowe środki (produkt z minimalną wpłatą na poziomie 1 tys. zł i maksimum wyliczanym jako nadwyżka ponad środki zgromadzone na produktach depozytowych klienta w dniu 19 lipca 2019 r.) oraz PlusBank na Lokacie terminowej zakładanej w systemie bankowości elektronicznej lub mobilnej (oferta z minimalną wpłatą rzędu 1 tys. zł wymagająca posiadania konta z dostępem do wskazanych usług).

Warto sprawdzić: Polacy tracą pieniądze oddając bankom setki miliardów

Końcówka zestawienia najwyżej oprocentowanych lokat rocznych wybranych z ofert wszystkich banków, to produkty oprocentowane stawką od 0,9 proc. do 1,55 proc. w skali roku. Wśród nich są Lokaty od eurobanku (Lokata mobilna), BGŻOptima (Lokata Klasyczna), T-Mobile Usługi Bankowe (Lokata Standardowa), Pekao SA (E-Lok@ta), BNP Paribas (Lokata Progresywna) oraz Inteligo (Lokata standardowa otwierana w IKO).

Spadki były niewielkie – wynosiły od 0,1 pkt. proc. do 0,2 pkt. proc. – ale pogłębiały realne straty na lokatach wynikające z rosnącej inflacji, której wysokość w lipcu szacowana była na 2,9 proc. w skali roku.

Warto sprawdzić: Najlepsza lokata na pół roku obwarowana ostrymi warunkami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku
Konta Bankowe
Awarie bankomatów i długość rozpatrywania reklamacji. „To jest niepoważne”
Konta Bankowe
Czy można mieć kilka kont z jednego banku w smartfonie
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości