Najlepsze lokaty roczne bez szans w starciu z inflacją

W sierpniu cztery banki obniżyły zyski możliwe do osiągnięcia na lokatach zakładanych na okres jednego roku.

Publikacja: 27.08.2019 15:40

Najlepsze lokaty roczne bez szans w starciu z inflacją

Foto: Adobe Stock

Spadki były niewielkie – wynosiły od 0,1 pkt. proc. do 0,2 pkt. proc. – ale pogłębiały realne straty na lokatach wynikające z rosnącej inflacji, której wysokość w lipcu szacowana była na 2,9 proc. w skali roku.

Warto sprawdzić: Najlepsza lokata na pół roku obwarowana ostrymi warunkami

Otwierający lokaty na dwanaście miesięcy, mając do dyspozycji 10 tys. zł kapitału, mogą obecnie otrzymać maksymalnie do 2,45 proc. w skali roku (w zeszłym tygodniu maksimum sięgało 2,65 proc. w skali roku). Wystarczy, że założą Nest Lokatę Lojalną w Nest Banku, czyli produkt adresowany do stałych klientów obsługujących w tym banku ROR i deklarujących regularne wpływy na konto. Na depozyt można przelać od 1 tys. zł do 2 mln zł wolnych środków.

Z 2,4 proc. do 2,3 proc. w skali roku spadło oprocentowanie Lokaty Na Nowe Środki Plus w Idea Banku. Depozyt mogą otrzymać klienci, którzy prowadzą konto w Idea Banku i na lokatę przekazują nowe środki w kwocie od 500 zł do 1 mln zł. Saldo nowych środków wyliczane jest jako nadwyżka ponad łączne saldo wszystkich środków pieniężnych posiadacza konta w tym banku, liczone na koniec 20. dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpiło zasilenie lokaty.

Identyczną stawkę oferuje Toyota Bank na Lokacie Plus. Depozyt również dedykowany jest właścicielom kont osobistych. W tym jednak przypadku na lokatę można wpłacić dowolne środki, jednakże ich kwota powinna przewyższać wartość 5 tys. zł.

Oprocentowanie na poziomie 2,25 proc. w skali roku oferuje Bank Ochrony Środowiska na EKOLokacie Plus. Depozyt dostępny jest dla posiadaczy rachunku osobistego, którzy utrzymują na nim średniomiesięczne saldo środków w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty w każdym miesiącu kalendarzowym jej trwania. Ponadto, w każdym miesiącu trwania lokaty oszczędzający musi wykonywać transakcje bezgotówkowe kartą debetową na kwotę minimum 300 zł. Najniższa możliwa kwota wpłaty wynosi 1 tys. zł, bez maksimum wyznaczonego przez bank.

Warto sprawdzić: Kolejny bank wycofuje najlepszą lokatę na 3 miesiące

Lokaty przeznaczone na nowe środki w Alior Banku i Credit Agricole mogą dać oszczędzającym 2 proc. zysku w skali roku. Każdy z banków wymaga minimalnej wpłaty na poziomie 1 tys. zł. W Credit Agricole maksymalna kwota zainwestowanego kapitału szacowana jest na 100 tys. zł, w Alior Banku, jest to 200 tys. zł. Alior definiuje nowe środki jako nadwyżkę ponad łączne saldo środków zgromadzonych na kontach, rachunkach oszczędnościowych i lokatach złotowych klienta według stanu na dzień 18 lipca 2019 r., w Credit Agricole dniem bazowym jest 30 czerwca 2019 r.

Ranking lokat rocznych – mniej niż 2 proc.

Z 2 proc. do 1,9 proc. w skali roku spadło oprocentowanie oferowane na Lokacie na Nowe Środki na 12 miesięcy w Getin Banku. Na depozyt można wpłacać nowe środki w kwocie nie niższej niż 500 zł, a maksymalnie nieprzekraczającej 1 mln zł. Ich saldo bank wylicza jako nadwyżkę ponad złotowe środki klienta utrzymywane na wszystkich jego rachunkach i lokatach na koniec 28 sierpnia 2019 roku. Do takiego samego poziomu (z 2 proc. do 1,9 proc. w skali roku) obniżono oprocentowanie na lokacie Online Nowe Środki w Santander Consummer Banku. Propozycja dotyczy nowych środków deponowanych ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santanderze według stanu na dzień 1 sierpnia 2019 r. Na depozyt wpłacać można od 1 tys. zł do 400 tys. zł.

Po 1,8 proc. w skali roku dają: Bank Millennium na Lokacie Horyzont Zysku (depozyt z wpłatą od 1 tys. zł do 100 tys. zł dedykowany klientom z ROR wpłacającym nowe środki po 16 października 2018 r.), PKO BP na Lokacie na nowe środki (produkt z minimalną wpłatą na poziomie 1 tys. zł i maksimum wyliczanym jako nadwyżka ponad środki zgromadzone na produktach depozytowych klienta w dniu 19 lipca 2019 r.) oraz PlusBank na Lokacie terminowej zakładanej w systemie bankowości elektronicznej lub mobilnej (oferta z minimalną wpłatą rzędu 1 tys. zł wymagająca posiadania konta z dostępem do wskazanych usług).

Warto sprawdzić: Polacy tracą pieniądze oddając bankom setki miliardów

Końcówka zestawienia najwyżej oprocentowanych lokat rocznych wybranych z ofert wszystkich banków, to produkty oprocentowane stawką od 0,9 proc. do 1,55 proc. w skali roku. Wśród nich są Lokaty od eurobanku (Lokata mobilna), BGŻOptima (Lokata Klasyczna), T-Mobile Usługi Bankowe (Lokata Standardowa), Pekao SA (E-Lok@ta), BNP Paribas (Lokata Progresywna) oraz Inteligo (Lokata standardowa otwierana w IKO).

Spadki były niewielkie – wynosiły od 0,1 pkt. proc. do 0,2 pkt. proc. – ale pogłębiały realne straty na lokatach wynikające z rosnącej inflacji, której wysokość w lipcu szacowana była na 2,9 proc. w skali roku.

Warto sprawdzić: Najlepsza lokata na pół roku obwarowana ostrymi warunkami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej