Jak inwestować w złoto

Złoto inwestycyjne staje się w Polsce coraz popularniejszą formą zabezpieczania oszczędności. Od początku roku jego wartość wzrosła o ponad 5 proc. Jednak tak jak w przypadku każdej inwestycji istnieją pewne pułapki, których należy unikać.

Publikacja: 25.04.2023 12:14

Jak inwestować w złoto

Foto: Adobe Stock

Inwestowanie w jakiekolwiek aktywo pod wpływem emocji i spekulacji jest niebezpieczne. Przed zakupem wybranego rozwiązania warto dokładnie przestudiować rynki i dokonać ich analizy. Do nabycia złota, potrzeba znacznie mniejszej wiedzy niż w przypadku akcji, obligacji czy lokat., jednak nie zwalnia to z posiadania podstawowej wiedzy finansowej. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko, z jakim się ona wiąże, niezależnie czy chodzi o rynek metali szlachetnych, czy np. nieruchomości.

Co więcej, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Inwestycja w królewski kruszec nie zawsze przyniesie profity w krótkiej perspektywie. Chcąc się jednak zabezpieczyć finansowo i równocześnie – w dalszej perspektywie – zwiększyć majątek, wówczas warto wybrać złoto. Przykładowo, systematycznie inwestując w kruszec w 2013 roku, prawie 10 lat później, czyli w styczniu 2023 roku nie tylko udałoby się odzyskać włożone środki finansowe, ale i osiągnąć ponad 100-proc. zysk.

Czytaj więcej

Zdjęcia okazały się dobrą lokatą kapitału. Pionierzy kupowali za grosze

Niski próg wejścia w złoto

Najważniejsze to nie bać się inwestowania swoich oszczędności. Warto rozpocząć od małych kwot i sprawdzić, jaki będzie zwrot. Wiele osób uważa, że inwestowanie w złoto wiąże się z przeznaczeniem na ten cel dużych kwot. Nic bardziej mylnego.

– Próg wejścia w złoto inwestycyjne jest stosunkowo niski, gdyż 1 gramowe sztabki zaczynają się już od około 300 zł. Otwiera to również drogę do systematycznego inwestowania małych kwot, które jest przede wszystkim doskonałym zabezpieczeniem przed krótkoterminowymi wahaniami na rynku złota, ponieważ minimalizuje ich konsekwencje i sprawia, że w perspektywie długoterminowej nie będą one dla nas odczuwalne – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Według badania Opinia24 na zlecenie Taveksu na pytanie, w co warto było inwestować w 2022 roku, aż 28 proc. respondentów wskazało złoto. Była to najczęściej udzielana odpowiedź tuż po nieruchomościach. Nie pokrywa się to jednak z tym, w jakie aktywa Polacy faktycznie inwestowali w ubiegłym roku. Najczęściej sięgali bowiem po lokaty bankowe (41 proc. inwestujących Polaków). Przykład ten świadczy o tym, że nadal uważamy, że nie mamy wystarczających kompetencji do zainteresowania się innymi klasami aktywów i boimy się. Wolimy więc kierować się przede wszystkim przyzwyczajeniem.

Czytaj więcej

Szaleństwo na rynku numizmatów, nie tylko z PRL. Zawrotne ceny na aukcjach

Kwestia doboru formy złota

Do popularnych błędów inwestycyjnych w przypadku złota należy zaliczyć niewłaściwy wybór jego formy. Na rynku możemy spotkać się z tym metalem w postaci biżuterii, monet czy sztabek inwestycyjnych, a także w wersji „papierowej”. Ważne jest, aby mieć wiedzę o tym, jakie plusy i minusy posiada każdy rodzaj.

Złoto papierowe, czyli tzw. ETF-y, mają niewiele wspólnego z fizycznym kruszcem. Taka inwestycja polega na wykupieniu na giełdzie akcji, które “naśladują” zachowanie wartości kruszcu, więc – poniekąd – przeczy samej idei inwestowania w ten metal szlachetny, która ma na celu zabezpieczenie oszczędności i uniezależnienie się od zawirowań na giełdach. Niektórzy mogą traktować złoto w postaci biżuterii jako formę inwestycji. Jednak należy pamiętać, że kupując ją, płacimy również za projekt i jego wykonanie oraz markę. Dlatego w momencie sprzedaży biżuterii jej wartość jest znacząco niższa niż cena nowego produktu nabytego od jubilera.

– Najbardziej popularnymi formami inwestycji w złoto jest zakup sztabek lub monet bulionowych. Wybierając te z największych mennic takich jak Valcambi czy PAMP uzyskuje się pewność, że w przyszłości z łatwością będzie można je spieniężyć. W celach zachowania wartości pieniądza warto postawić na monety inwestycyjne o wadze 1 oz oraz skupić się na kilku najpopularniejszych. Istnieje kanon monet, które można kupować w ciemno, są to m.in.: Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrand czy Britannia – wymienia Aleksander Pawlak.

Czytaj więcej

Dywidendy 2023. Gdzie inwestorzy mogą liczyć na żniwa

Złoto dobrze kupić i przechować

Inwestując w złoto, warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Wybierając dealera metali szlachetnych, dobrze jest kierować się jego renomą. Warto zwrócić uwagę czy dana firma jest bezpośrednim dystrybutorem światowych mennic. Dzięki temu ma się pewność autentyczności i najlepszej ceny złota.

Przy zakupie produktów inwestycyjnych można również zaopatrzyć się w domowy sejf do przechowywania kruszcu i innych kosztowności. Taki sposób zabezpieczenia oszczędności pozwala ograniczyć stres związany z obawą o kradzież. Poza opcją trzymania inwestycji w sejfie istnieje możliwość skorzystania ze skrytek bankowych. Ten sposób jednak sprawia, że traci się jeden z kluczowych atrybutów złota inwestycyjnego, mianowicie jego fizyczne posiadanie i możliwość zabrania ze sobą w każdej chwili. Bez względu jednak na formę ochrony należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania w dzieleniu się informacjami dotyczącymi inwestycji.

Złoto inwestycyjne, ze względu na swoje atuty takie jak m.in. swoboda przemieszczania, płynność, trwałość, odporność na kryzysy i odrębność od gospodarki krajowej jest aktywem, które powinno znaleźć się w portfelu każdego inwestora. Warto zadbać o to, aby ten portfel był odpowiednio zdywersyfikowany – to dodatkowo zabezpieczy środki finansowe przed wahaniami wartości poszczególnych aktywów.

Inwestowanie w jakiekolwiek aktywo pod wpływem emocji i spekulacji jest niebezpieczne. Przed zakupem wybranego rozwiązania warto dokładnie przestudiować rynki i dokonać ich analizy. Do nabycia złota, potrzeba znacznie mniejszej wiedzy niż w przypadku akcji, obligacji czy lokat., jednak nie zwalnia to z posiadania podstawowej wiedzy finansowej. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko, z jakim się ona wiąże, niezależnie czy chodzi o rynek metali szlachetnych, czy np. nieruchomości.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kruszce
Złoto i srebro rywalizują w ochronie przed inflacją
Kruszce
Królewski kruszec jest drogi, ale to doskonała propozycja dla inwestorów
Kruszce
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Kruszce
Od przeszło dekady w Indiach wzbiera „szafranowa fala”. Ma wpływ na... popyt na złoto
Kruszce
Złoto jest rekordowo drogie. Cena szuka nowego szczytu
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?