Wynajem samochodów dla wielu osób może być alternatywą dla zakupu własnego pojazdu. Korzystając z usług wypożyczalni, nie ponosi się dodatkowych kosztów związanych np. z ubezpieczeniem auta czy przeglądami technicznymi. To najlepszy sposób na szybkie pozyskanie niezawodnego środka transportu, którego potrzebujemy w danym miejscu i danym czasie do podróży, krótkiego wypadu czy w razie awarii własnego auta. To dobre rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z samochodu, na co dzień wybierając inne środki transportu.

Dla sporadycznych kierowców

Wynajem krótkoterminowy to usługa najmu samochodu od 1 do 30 dni. Wynajem krótkoterminowy może być nieco droższy niż wypożyczenie długoterminowe. Jednak procedury związane z uruchomieniem wynajmu krótkoterminowego są bardzo uproszczone i nie wymagają tak skomplikowanej analizy, jak ma to miejsce w przypadku finansowania pojazdów w leasingu bądź wynajmie długoterminowym. Czynsz usługi uwzględnia serwis, opony sezonowe, pełen pakiet usług ubezpieczeniowych wraz z rozliczeniem szkód komunikacyjnych oraz zapewnieniem samochodu zastępczego na czas awarii. To dobre rozwiązanie, gdy na co dzień nie używamy auta, a samochodu potrzebujemy np. na wyjazd służbowy czy urlop lub na określony czas.

Czytaj więcej

Samochód tylko dla wybranych. Ceny nowych aut poszybowały w górę

Krótkoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z wygody podróżowania samochodem bez ponoszenia kosztów stałych, takich jak ubezpieczenie czy przegląd techniczny. W przypadku wynajmu krótkookresowego płaci się za zużyte paliwo i cenę wynajmu. Koszt wynajmu auta uzależniony jest od klasy pojazdu, im model większy, tym cena wyższa. I tak np. dzienny koszt wynajęcia skody fabii to około 100 zł, lexusa NX 300 – 300 zł za dobę, a bentleya continentala GT – 4 tys. zł za dobę. Oczywiście koszty zależą od liczby dni, na ile zostanie wypożyczony samochód. Czym dłuższy wynajem, tym taniej.

Ceny zależą także od wypożyczalni, więc najlepiej przed wypożyczeniem samochodu przejrzyj kilka ofert. Warto dodać, że ceny wynajmu zależą również od lokalizacji – w stolicy mogą być wyższe niż np. w Kielcach. Wypożyczalnie mają także specjalne rabaty dla stałych klientów.

Łatwa procedura

Aby wypożyczyć samochód, w większości wypożyczalni należy uiścić kaucję, która jest zwracana w momencie oddania samochodu. Będzie ona zabezpieczeniem w przypadku uszkodzenia pojazdu. Jeśli auto wróci do salonu w stanie nienaruszonym, odzyskujemy całą sumę wcześniej oddaną firmie. Kwota kaucji uzależniona jest od modelu samochodu. Na przykład za bentleya continentala GT wynosi 30 tys. zł, a za skodę fabię – 1 tys. zł.

Do wypożyczenia samochodu niezbędne są dwa dokumenty potwierdzające naszą tożsamość, w tym ważne przez cały okres wynajmu prawo jazdy. Wypożyczymy auto, jeśli mamy skończone przynajmniej 20 lat (w niektórych wypożyczalniach 21) i posiadamy prawo jazdy minimum rok. Ograniczenia mogą dotyczyć także wypożyczania pojazdów klasy premium. W jedynej z firm bentley continental GT zostanie wypożyczony osobie, która ukończyła 25 lat i posiada prawo jazdy od przynajmniej trzech lat.

Czytaj więcej

Polacy niepotrzebnie przepłacają biorąc zwykły kredyt na samochód. Liczymy ile

Warto zaznaczyć, iż przed podpisaniem umowy nasze dane będą weryfikowane w Rejestrze Długów.

W większości wypożyczalni auto zostanie podstawione nam w dowolne miejsce i w dowolnym czasie, podobnie jest z jego zwrotem. Wypożyczalnie oferują pełny przekrój aut, od najmniejszych do luksusowych. Sami możemy wybrać akcesoria i dodatki, jakie będą się znajdować w aucie. Wynajem rozpoczyna się w chwili przekazania samochodu i liczony jest w oparciu o pełne doby (24h).

Co ważne, należy zapoznać się ze stanem auta zarówno w chwili jego wydania, jak też zwrotu i zgłosić w protokole wszelkie uwagi dotyczące widocznego stanu pojazdu, np. zarysowania, wgniecenia, przetarte fotele itp.

Samochód powinien zostać zwrócony w takim samym stanie, w jakim został przekazany, umyty, z kompletnym wyposażeniem, dokumentami i z taką samą ilością paliwa. W przeciwnym razie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. I tak np. zwrot pojazdu z zabrudzonym wnętrzem (np. brudną tapicerką) to koszt ok. 250 zł, zwrot nieumytego z zewnątrz lub wewnątrz auta – 50–100 zł.

Czytaj więcej

Żona uderzyła w samochód męża. Czy należy się odszkodowanie z polisy OC

Wypowiedzenie umowy

Nieprzestrzeganie warunków umowy może skutkować jej natychmiastowym wypowiedzeniem. Poniżej kilka przykładów, kiedy firma może nam wypowiedzieć umowę:

• zaniedbanie auta do tego stopnia, że zostaje ono narażone na uszkodzenie, utratę lub zmniejszenie wartości;

• udostępnianie auta osobom trzecim bez wymaganej zgody;

• udostępnianie pojazdu osobom niespełniającym wymagań do prowadzenia samochodu;

• negatywne informacje o naszej wiarygodności płatniczej;

• podanie nieprawdziwych danych w trakcie zawierania umowy, jak i korzystania z auta;

• gdy z okoliczności wynika uzasadnione podejrzenie dokonania kradzieży lub przywłaszczenia pojazdu w związku z zawarciem umowy najmu;

• niedokonanie płatności w ustalonym terminie.

Zakazy

Zanim wsiądziemy do wynajętego samochodu, warto zapoznać się z zakazami i ograniczeniami. W wynajętym aucie zakazane jest:

• palenie tytoniu oraz innych substancji, w tym papierosów elektronicznych;

• używanie auta do uruchamiania innych pojazdów, a także holowanie innych pojazdów, przyczep lub jakichkolwiek innych rzeczy;

• dokonywanie przeróbek lub zmian z zastrzeżeniem zmian wynikających z normalnego zużycia;

• dokonywanie napraw, z wyjątkiem czynności obsługi codziennej

• przekroczenie dopuszczalnej prędkości lub ładowności;

• naruszanie przepisów prawa z wykorzystaniem samochodu, w tym przepisów o ruchu drogowym;

• używanie pojazdu w wyścigach, rajdach, zawodach oraz do komercyjnego przewozu osób, w tym do przewozu okazjonalnego lub jako taksówki;

• używanie pojazdu do nauki jazdy;

• przewożenie zwierząt (dopuszczalne jest jednak przewożenie zwierząt w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia auta przed możliwością jego zabrudzenia lub zniszczenia) oraz innych przedmiotów, materiałów i substancji mogących zabrudzić, zniszczyć lub uszkodzić samochód;

• oklejanie pojazdu jakimikolwiek materiałami;

• używanie pojazdu na drogach i terenach nieutwardzonych, niedopuszczonych do ruchu drogowego;

• spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków oraz innych substancji osłabiających świadomość i zdolność reakcji;

• prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Złamanie umowy to dodatkowe kary pieniężne. I tak za nieprzestrzeganie zakazu palenia w aucie tytoniu oraz innych substancji kara wynosi około 500 zł, podobnie za brak dokumentów lub tablicy rejestracyjnej auta.

Niewykonanie przeglądu samochodu w wymaganym terminie lub przy wskazaniu licznika kilometrów kosztuje ok. 2000 zł, podobnie jak zatankowanie auta niewłaściwym rodzajem paliwa.

Ograniczenia

Wyjazd samochodem poza granice Polski wymaga wcześniejszej zgody wypożyczalni. Podróże do regionów objętych wojną oraz do Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii są zabronione. Wyjazd poza granicę RP bez uzyskania zgody może kosztować ok. 1000 zł.