Co oferują banki w swoich kantorach internetowych

W internetowych kantorach banków coraz częściej waluty można wymieniać całą dobę, ale jednak nie zawsze oferują one klientom indywidualnym środki pieniężne
naszych sąsiadów.

Publikacja: 08.07.2020 17:20

Co oferują banki w swoich kantorach internetowych

Foto: Adobe Stock

W lepszej sytuacji są firmy, bo oferta walut dla nich w takich kantorach bywa, że jest bogatsza.

Zaczynają się wakacje. Podczas letnich wojaży można skorzystać z internetowych kantorów banku, ale często oferują one klientom podstawowe waluty jak euro, dolar, funt czy frank szwajcarski.

Warto sprawdzić: Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Mniejszy wybór walut w telefonie

Kantor Santander Banku Polska od połowy maja w bankowości internetowej oraz mobilnej jest dostępny całą dobę, zarówno dla klientów indywidualnych, jaki i klientów firmowych.

– Standardowo mamy w nim waluty, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów: euro, dolar, funt oraz frank – konta potrzebne do wymiany tych walut są dostępne dla klientów „na klik” – wylicza Maria Kowalczyk odpowiedzialna za Kantor Santander.

Przyznaje, że klienci firmowi maja dostęp do nieco szerszej listy walut, w której są między innymi czeskie i szwedzkie korony, forint węgierski czy  jen japoński.

W ING Banku Śląskim od momentu wdrożenia kantoru w 2017 roku działa przez całą dobę. – Do końca marca klienci o każdej porze mogli złożyć zlecenie wymiany, a księgowanie od poniedziałku do soboty do godziny 20 następowało od razu, po tej godzinie w następnym dniu roboczym – opowiada Mirella Gmur, z biura prasowego banku.

Od kwietnia księgowanie transakcji odbywa się natychmiastowo niezależnie od dnia i godziny zlecenia wymiany. W kantorze ING możliwa jest wymiana takich walut jak złotówki, euro, dolary amerykańskie i funty brytyjskie. – Obecnie nie planujemy zmian w tym zakresie – mówi Mirella Gmur.

W mBanku od 2015 roku funkcjonuje mKantor, z którego można korzystać w serwisie transakcyjnym oraz w aplikacji mobilnej. Dostępny jest 24 godziny na dobę. – Aktywacja i korzystanie z usługi mKantor są bezpłatne – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego.

Warto sprawdzić: KNF utrudnia roztrwonienie pieniędzy na kontraktach CFD

W serwisie transakcyjnym w mKantorze można wymieniać: euro, dolary amerykańskie, kanadyjskie, australijskie, funty, franki szwajcarskie, jeny japońskie, korony norweskie, szwedzkie i czeskie, duńskie, forinty, kuny chorwackie, liry tureckie, czy ruble rosyjskie. Jednak w aplikacji mobilnej w mKantorze można wymieniać tylko pięć podstawowych walut.

U niektórych oferta szeroka

W PKO BP internetowy kantor funkcjonuje od początku 2018 roku w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca ubiegłego roku możliwe jest zawieranie transakcji również z poziomu aplikacji mobilnej IKO.

– Kantor internetowy umożliwia wygodną i szybką wymianę 50 par walutowych z dowolnego miejsca o każdej porze. Oferuje wymianę 11 walut: EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK, CZK, HRK, HUF oraz złotówek – mówi Grzegorz Culepa, z biura prasowego banku.

Podkreśla, że można z niego korzystać w aplikacji mobilnej IKO i serwisie internetowym iPKO, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

– Dzięki narzędziom  kantoru internetowego klienci mogą też śledzić wykresy walutowe online oraz korzystać z powiadomień/alertów SMS i push w momencie, gdy kurs waluty osiągnie wyznaczony poziom – wylicza bankowiec.

Dodaje, że klienci mogą też zlecić automatyczną wymianę waluty, gdy jej kurs osiągnie wymaganą przez nich wartość oraz ustawić stałe zlecenie, dzięki czemu bank dokona wymiany waluty we wskazany przez nich dzień.

PKO Bank Polski jako pierwszy bank pozwala klientom płacić za walutę w kantorze Blikiem – również z konta w innym banku. Za realizację wszystkich transakcji w kantorze nie ma dodatkowych opłat.

– Kantor to jeden z elementów pakietu walutowego 3w1 w PKO BP. Oprócz niego w jego skład wchodzą konto walutowe i karta wielowalutowa. Wszystkie trzy elementy pakietu doskonale się uzupełniają, co doceniają korzystający z niego klienci – mówi Grzegorz Culepa.

Dodaje, że w kantorze internetowym można wymieniać swobodnie walutę, a transakcje są realizowane natychmiast, pieniądze są momentalnie transferowane między kontem osobistym w złotych a kontami walutowymi w PKO BP.

– Jeśli konto walutowe klient podepnie do karty wielowalutowej, może od razu skorzystać z wymienionej waluty płacąc w sklepach stacjonarnych, w internecie czy wypłacając gotówkę z bankomatów – dodaje bankowiec.

Obecnie z kantoru PKO BP korzysta ponad pół miliona użytkowników. Szczególnie polubili zakupy waluty w aplikacji mobilnej IKO, w której wykonują 75 proc. transakcji, pozostałe 25 proc. przypada na iPKO.

Kantor Walutowy Alior Banku działa całą dobę. – W ofercie kantoru dostępne są takie waluty jak: polski złoty , euro , dolar amerykański , frank szwajcarski , funt brytyjski , kuna chorwacka , korona szwedzka , korona norweska , japoński jen , korona duńska , korona czeska , dolar kanadyjski , węgierski forint , dolar australijski, rosyjski rubel , lew bułgarski , peso meksykańskie, lej rumuński , rand południowoafrykański , baht tajski , nowy szekel izraelski , dolar hongkoński , czy lira turecka

Również Pekao ma  swój internetowy kantor. Działa od sześciu lat. Początkowo
pod nazwą Wymiany Walut, od marca tego roku jako Kantor Pekao24.

– To usługa udostępniona klientom indywidualnym w ramach bankowości internetowej Pekao24 oraz aplikacji mobilnej PeoPay –mówi Klaudia Klimkowska, z biura prasowego banku. Dodaje, że istnieje możliwość prowadzenia rachunku walutowego w następujących walutach: EUR, USD, GBP, CHF, NOK, SEK, DKK, CAD, AUD, RUB, JPY,AED, CNY.

Warto sprawdzić: Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Inni dopiero chcą kantor otwierać

Ale nie wszystkie banki mają kantory internetowe. Tak jest w Credit Agricole. Jego klienci mogą kupować walutę (PLN, USD, EUR i GBP) poprzez Infolinię CA24, w dni robocze od godz. 9 do 16.

– Pieniądze trafiają na rachunek klienta zaraz po zakończonej rozmowie z doradcą-mówi Janusz Kępiński, dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej Credit Agricole.

Zdradza, że bank planuje uruchomić kantor internetowy, dostępny także poprzez aplikację mobilną) oraz rozszerzyć zakres dostępnych walut. Ale na razie nie wiadomo kiedy to nastąpi.

W lepszej sytuacji są firmy, bo oferta walut dla nich w takich kantorach bywa, że jest bogatsza.

Zaczynają się wakacje. Podczas letnich wojaży można skorzystać z internetowych kantorów banku, ale często oferują one klientom podstawowe waluty jak euro, dolar, funt czy frank szwajcarski.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne