Reklama
Rozwiń

Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Nawet jeśli na koncie walutowym mamy zgromadzone środki, to wypłaty niektórych dewiz nie dostaniemy w oddziale od ręki.

Publikacja: 18.02.2019 15:34

Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Foto: Shutterstock

Pan Jakub ma konto walutowe w ING Banku Śląskim. – Można je założyć w trzy minuty, ale wypłata 385 funtów brytyjskich okazuje się problemem. Klient nie może dysponować własnymi środkami w sposób, jaki by się chciało, tylko trzeba zamawiać i czekać na tak niewielkie kwoty – narzeka mężczyzna.

W banku dowiedział się, że o wypłacie nawet nie tak wielkiej sumy jak 385 funtów trzeba uprzedzić dwa dni przed planowaną wypłatą do godz. 10.30. – Potrzebujemy przygotować wcześniej walutę do wypłaty – tłumaczył mężczyźnie bank. Bankowcy dodali, że awizowanie wypłat funtów, ale też dolarów, euro (powyżej 5 tys.) czy złotówek (powyżej 50 tys.) może się odbyć za pośrednictwem infolinii ING Banku Śląskiego po prawidłowej identyfikacji i weryfikacji klienta, czy w oddziale, gdzie wymagana jest forma pisemna. A w przypadku innych walut niż wyżej wymienione każdorazowo wypłata wymaga osobistego i pisemnego uzgodnienia w oddziale, w którym będzie dokonywana. Potwierdza to Miłosz Gromski z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Sprawdź sam, czy ci od razu wypłacą

– Klienci posiadający rachunki w euro i dolarach mogą bez wcześniejszego zgłaszania, w zależności od oddziału, wypłacić 1000 lub 5000 EUR/USD – tłumaczy. Dodaje, że w przypadku wypłat funtów bez względu na kwotę oraz dolarów czy euro powyżej ustalonych limitów bank wymaga zgłoszenia wypłaty na co najmniej dwa dni robocze przed planowanym terminem wypłaty do godziny 10.30. A wypłaty pozostałych walut wymagają osobistego i pisemnego uzgodnienia w oddziale Banku, w którym będzie dokonywana wypłata. – Naszym klientom posiadającym kartę w euro lub wielowalutową podłączoną do rachunku euro udostępniliśmy 71 bankomatów wypłacających tę walutę. Wypłata kartą stanowi alternatywę dla wypłaty gotówki w kasie oddziału banku – mówi Miłosz Gromski.

Dlaczego trzeba wcześniej awizować wypłaty walut? – Taka jest przyjęta w banku procedura – odpowiada bankowiec.

Warto sprawdzić: Które banki pozwalają wymieniać waluty bez prowizji

Jak one działają w innych bankach? Czy tam też trzeba sygnalizować wcześniej wypłaty walut? Okazuje się, że to częsta praktyka.

Jak mówi Justyna Giżewska, ekspert w Wydziale Rachunków Bieżących z Banku Millennium, wypłaty walut obcych w placówce wymagają wcześniejszego zamówienia przez klienta. W przypadku walut państw członkowskich Unii Europejskiej lub kwoty do 10 tys. dolarów amerykańskich trzeba to zgłosić co najmniej jeden dzień roboczy przed wypłatą do godz. 15.30. Jeśli wypłata ma być wyższa niż 10 tys. dolarów lub w innej walucie, taką operację trzeba zapowiedzieć na co najmniej dwa dni robocze do godz. 15.30. – Odbiór zamówionej kwoty odbywa się w dniu wypłaty od godz. 12.30 – tłumaczy Justyna Giżewska.

Dodaje, że wypłatę waluty obcej klient może zgłosić bezpośrednio w placówce, ale także wygodnie przez telefon. – Zasady wcześniejszego zgłoszenia chęci wypłaty mają na celu zagwarantowanie klientowi, że gotówka będzie na niego czekała w oddziale – wyjaśnia ekspertka. Zapewnia, że jeżeli placówka dysponuje oczekiwaną przez klienta gotówką, to wypłata zostanie oczywiście zrealizowana bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia. – W przypadku wypłat stosunkowo niewysokich kwot w popularnych walutach, np. w euro, klient nie powinien spotkać się z trudnością wypłaty w dowolnej placówce i w dowolnym momencie – zapewnia Justyna Giżewska.

Także w Pekao SA trzeba zgłaszać wypłatę gotówki. Dla złotówek jest to 20 tys. Transakcję trzeba zapowiedzieć dwa dni robocze wcześniej. A pięć dni roboczych wcześniej trzeba zgłosić wypłaty euro i dolarów amerykańskich (kwoty po 2 tys.), a dla funtów brytyjskich i franków szwajcarskich po 500.

W PKO BP konieczność wcześniejszego zgłoszenia wypłaty gotówkowej zależy od wysokości kwoty planowanej przez klienta wypłaty. – Dla poszczególnych oddziałów banku są one ustalane indywidualnie – tłumaczy Grzegorz Culepa z biura prasowego. Dodaje, że w każdym oddziale można znaleźć komunikat informujący o wysokości kwoty wypłaty w złotych i walutach obcych wymagających uprzedniego zgłoszenia.

Mniejsze kwoty bez zgłaszania

Ale są banki, w których można od ręki dokonać wypłaty dewiz. Tak jest m.in. w BGŻ BNP Paribas. Tam, jak mówi Karolina Kozakiewicz z biura prasowego, wypłata środków w walucie obcej w placówce nie musi być wcześniej zgłaszana, jeśli dotyczy euro, dolarów amerykańskich, franków szwajcarskich lub funtów szterlingów oraz w przypadku, kiedy chodzi o kwoty nieprzekraczające 1000 jednostek danej waluty. – Wypłaty w innych walutach obcych, a także wypłaty przekraczające limit wymagają zgłoszenia na dwa dni robocze przed planowaną operacją – tłumaczy przedstawicielka BGŻ BNP Paribas. W kwietniu ten bank planuje uruchomienie przyjmowania zawiadomień o planowanej wypłacie poprzez infolinię. Obecnie wymagana jest forma pisemna.

W oddziałach Alior Banku z obsługą gotówkową można zarówno wpłacić i wypłacić środki zgromadzone na rachunkach w kantorze walutowym. – Klient może wpłacać i wypłacać środki w złotówkach, funtach, euro i dolarach amerykańskich. Wypłaty niskokwotowe do 25 tys. zł, 3 tys. euro lub 2 tys. dolarów i funtów są realizowane od ręki – zapewnia Klaudia Klimkowska z biura prasowego. Dodaje, że w przypadku większych kwot konieczna jest awizacja odbioru gotówki, której należy dokonać na minimum dwa dni przed odbiorem. Awizacji można dokonać wygodnie za pośrednictwem strony internetowej Kantoru Walutowego.

W Credit Agricole wysokość obowiązującego limitu awizacji jest zależna od walut, które klient zamierza podjąć. – Bez potrzeby wcześniejszego zgłaszania może wypłacić odpowiednio: 1500 dolarów, 2 tysiące euro czy 500 funtów – mówi Piotr Młynarczyk, Manager Zespołu Płynności Gotówkowej.

Konta Bankowe
E-zakupy w bankowej aplikacji. Pomysł mBanku to rewolucja?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay