Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Choć wypłata gotówki podczas zakupów jest dostępna w wielu krajach, to okazuje się, że Polacy z kartami wydanymi przez nasze banki rzadko mogą z niej korzystać.

Publikacja: 12.08.2019 17:43

Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Foto: Bloomberg

Wakacje to czas licznych podróży, nie tylko po kraju. Gdy zabraknie nam waluty za granicą, a potrzebujemy gotówki możemy wypłacić ją w bankomacie lub spróbować pobrać w sklepie w ramach tzw. cashbacku. Ale to może okazać się trudne.

Warto sprawdzić: Sposób na tanie zakupy za granicą

Czy skorzystamy z cashbacku za granicą?

Usługa cashback dla kart debetowych wydawanych przez PKO Bank Polski jest dostępna tylko w kraju – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

King Wojciechowska – Rulka z mBanku mówi, że z tego co jej wiadomo cashback jest usługą krajową i nie można jej realizować poza granicami kraju.

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole przyznaje, że bank nie oferuje możliwości wypłaty pieniędzy za granicą podczas zakupów.

Klienci banku Millennium mogą korzystać z usługi cashback tylko w Polsce.
Jak zauważa Anna Markowska z Pekao SA usługa cashback jest usługą oferowaną przez organizacje płatnicze MasterCard i VISA. – Bank jako wydawca kart płatniczych umożliwia jej zrealizowanie klientom posiadającym karty naszego banku, ale nie ustala zasad ani nie odpowiada za dostępność  i sieć usługodawców, którzy tą usługę świadczą – tłumaczy Anna Markowska.

Przyznaje, że bank w swoim cenniku nie określa miejsca, w którym usługa cashback może być zrealizowana. Okazuje się, że z niektórymi polskimi kartami można wypłacać za granicą pieniądze podczas zakupów.

Z usługi można skorzystać z kartą Mastercard. Dla klientów ING wypłaty cashback są darmowe zarówno w kraju jak i za granicą – tego rodzaju wypłata stanowi więc alternatywę dla wypłat z bankomatów – zauważa Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznik w ING Banku Śląskim.

Dodaje, że usługa cashback nie jest dostępna dla kart Visa wydanych przez jej bank. Zresztą dotyczy to wszystkich kart z logo tej organizacji wydanych w Polsce. – Usługa Visa cashback jest dostępna dla użytkowników kart Visa wydanych w Polsce. Nie mogą z niej skorzystać posiadacze kart Visa wydanych za granicą.

Podobnie, polscy użytkownicy kart Visa wydanych w naszym kraju nie mogą skorzystać z nich dla wypłaty gotówki w ramach usługi Visa cashback przykładowo, Wielkiej Brytanii – poinformowało nas biuro prasowe organizacji płatniczej.

Inaczej jest z MasterCard

Jak mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe posiadacze kart kredytowych i debetowych z logo Mastercard i Maestro wydanych przez polskie banki, które udostępniły usługę cashback na swoich kartach, mogą skorzystać z tej usługi podczas zagranicznych wyjazdów.

Jedynym warunkiem jest to, aby możliwość wypłaty gotówki podczas zakupów była dostępna w danym kraju. Usługa ta staje się coraz bardziej popularna, a lista państw, w których się pojawiła, dynamicznie się rozwija. I tak, z cashback można już skorzystać m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii czy na Słowacji – tłumaczy dyr. Kaliszuk. Dodaje, że limity wypłaty gotówki przy korzystaniu z tej usługi się różnią i są ustalane przez dany rynek. W Polsce ten limit dla kart Mastercard i maestro w rozwiązaniu „Płać kartą i wypłacaj” wynosi jednorazowo 500 zł.

-Jednocześnie to bank-wydawca karty określa opłaty, z jakimi jest związane korzystanie z tej usługi dla transakcji w kraju, jak i za granicą – wyjaśnia przedstawicielka polskiego oddziału MasterCard.

Warto sprawdzić: To warto wiedzieć, żeby nie przepłacać za granicą

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole zauważa, że korzystnym rozwiązaniem za granica jest korzystanie z kart wielowalutowych, dzięki którym klient nie ponosi dodatkowych kosztów przewalutowania. – Oznacza to, że płaci on dokładnie tę cenę, którą widzi w sklepie. Oczywiście musi to być jedna z walut, które obejmuje dana karta, a na rachunku walutowym muszą znajdować się środki – tłumaczy Data.

Dodaje, że podobnie jest z wypłatami z bankomatów. – Tu także klient uniknie dodatkowych kosztów za przewalutowanie transakcji. A jeśli dodatkowo jego konto uprawnia go do bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą lub co najmniej na czas wyjazdu wykupi abonament – to nie zapłaci prowizji z tę operację – wyjaśnia przedstawiciel Credit Agricole.

Wakacje to czas licznych podróży, nie tylko po kraju. Gdy zabraknie nam waluty za granicą, a potrzebujemy gotówki możemy wypłacić ją w bankomacie lub spróbować pobrać w sklepie w ramach tzw. cashbacku. Ale to może okazać się trudne.

Warto sprawdzić: Sposób na tanie zakupy za granicą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej