Nie zawsze da się zmienić limit online

Przyznany przez bank limit z reguły można samodzielnie zmienić
Przyznany przez bank limit z reguły można samodzielnie zmienić
Adobe Stock

Wysokość dziennych wypłat z bankomatu czy transakcji kartą w sklepie bank ustala sam, często z góry. Klient zawsze może te limity zmienić, ale czasem potrzebna jest wizyta w oddziale.

Pan Wojciech jest klientem Pekao SA. Do konta dostał kartę płatniczą oraz kredytową.

– Chciałem samodzielnie zmienić limity wypłat, ale się nie da. Nawet przez infolinię nie można tego zrobić – żali się w liście do redakcji.

Sprawdziliśmy w jednym z oddziałów Pekao w centrum Warszawy. – Zmiany limitów wypłat czy transakcji bezgotówkowych dokonywane są w oddziałach. Chodzi o bezpieczeństwo pieniędzy klientów – wytłumaczyła nam przedstawicielka banku.

Standardowe limity

Jak inne instytucje podchodzą do limitów?

W Credit Agricole w zależności od rodzaju konta dzienne limity transakcji czy wypłat zdefiniowane są na poziomie 1 – 2 tys. zł. W przypadku kart walutowych standardowy limit dzienny to 500 euro lub dolarów.

– Jeśli klient chce zmienić limit dzienny transakcji, może to zrobić w placówce lub w contact center przy pomocy doradcy, po weryfikacji tożsamości. W e-banku klient może to zrobić sam – tłumaczy Przemysław Przybylski, rzecznik banku. Najczęściej klienci podwyższają limit do 3 tys. zł.

Agnieszka Kubajek z biura prasowego banku Millennium informuje, że w procesie wnioskowania o kartę debetową czy kredytową klient sam decyduje, jaki ma być dzienny limit wypłat z bankomatów i dzienny limit transakcji bezgotówkowych.

– Jeżeli później chce dokonać zmiany tych limitów, może to zrobić samodzielnie przez serwis internetowy Millenet i w aplikacji mobilnej – tłumaczy przedstawicielka Millennium.

W Raiffeisen Polbanku jeśli przy podpisywaniu umowy o prowadzenie konta lub wydanie karty kredytowej klient sam nie wskaże limitów transakcji gotówkowych, bank zrobi to sam.

Wysokość limitu zależy od rodzaju otwieranego konta – tłumaczy Sławomir Czajkowski z biura prasowego banku. I tak w przypadku Wymarzonego Konta Osobistego kwota transakcji gotówkowych to 15 tys. zł, a bezgotówkowych – 999 999 zł. Dla poszczególnych kont różnice dotyczą tylko limitu transakcji gotówkowych. Klient sam może zmienić limity przez bankowość internetową.

W BZ WBK dzienne gotówkowe limity kwotowe ( z wyłączeniem gotówkowych w terminalach POS) dla kart debetowych (w zależności od rodzaju) wynoszą od 2 tys. do 5 tys. zł. Można nimi dokonać maksymalnie 10 transakcji dziennie. Z kolei limity bezgotówkowe lub gotówkowe w terminalach POS wynoszą do 50 tys. zł, a internetowe – do 1 tys. zł.

W ING Banku Śląskim jeśli klient zamawia kartę do konta w oddziale banku, to od razu ustala limity transakcji. W innym przypadku obowiązują domyślne limity dla kart debetowych: w przypadku płatności kartą – do wysokości salda, w tym limit transakcji na odległość (np. internetowe) – 500 zł. Z kolei płatności kartą w walucie obcej dozwolone są do równowartości 500 zł, a wypłaty gotówkowe kartą – do 5 tys. zł, w tym wypłaty w walucie innej niż złoty – do 500 zł.

– Dla kart debetowych klient może zmienić dzienne limity transakcji samodzielnie w systemie bankowości internetowej, przez infolinię lub w oddziale – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego banku.

Działa automat

W PKO BP dla karty debetowej – jeśli przy zakładaniu konta klient sam nie określił limitu dziennych wypłat lub transakcji – bank robi to automatycznie, ustalając limity domyślne. W zależności od rodzaju konta wynoszą one od 5 tys. do 10 tys. zł w przypadku operacji gotówkowych i od 10 tys. do 24 tys. zł – dla bezgotówkowych.

– Dla kart kredytowych i debetowych klienci mogą ustalać limity samodzielnie – bez konieczności wizyty w oddziale – w serwisie internetowym iPKO lub aplikacji mobilnej IKO – twierdzi Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

W przypadku karty kredytowej PKO BP, jeśli klient sam nie określi dziennych limitów transakcji i wypłat, są one ustalane przez bank. Kwota dziennego limitu wypłat czy transakcji dla karty kredytowej nie może przekroczyć limitu kredytowego karty. Karty kredytowe Credit Agricole tez mają ustalone limity wartości transakcji dziennych i miesięcznych.

– Są one uzależnione od typu karty i wynoszą od 1 tys. do 5 tys. zł dziennie oraz od 10 tys. do 20 tys. zł miesięcznie – tłumaczy Przemysław Przybylski. Zapewnia, że w przypadku kredytówek ich posiadacz sam może zmienić limity w placówce lub w contact center po weryfikacji przez telekod. Na kartach kredytowych klienci mają różne limity w zależności od rodzaju plastiku. Mogą one wynosić od 500 zł do 50 tys. zł. Z reguły limity te są obniżane. Dotyczy to zwłaszcza transakcji gotówkowych.

Można wydać tyle, ile wynosi kredyt

Raiffeisen Polbank przy zawieraniu umowy przyznaje limit bezgotówkowy równy przyznanemu limitowi kredytowemu. W trakcie umowy klient może dowolnie zmieniać ten limit. – Robi to w bankowości internetowej lub przez infolinię, bez konieczności wizyty w oddziale – zapewnia Sławomir Czajkowski.

Dzienne limity transakcji bankomatowych dla kart kredytowych ING Banku Śląskiego wynoszą 5 tys. zł (15 tys. zł dla karty platynowej), nie ma natomiast limitów dla transakcji bezgotówkowych. W przypadku płatności na odległość górne granice wynoszą 25 tys. zł i 100 tys. zł w przypadku karty platynowej.

– Obecnie nie można zdanie zmienić limitów transakcji kartami kredytowymi. Pracujemy nad dodaniem takiej opcji – mówi Miłosz Gromski.

W BZ WBK na karcie są ustawione domyślne limity wypłat czy transakcji. W zależności od rodzaju karty kwotowe limity gotówkowe (z wyłączeniem operacji gotówkowych w terminalach POS) wynioszą od 3,5 tys. do 10 tys. zł, natomiast w przypadku transakcji bezgotówkowych – od 50 tys. do100 tys. zł. Podobnie jest przy płatnościach internetowych.

– Klient może sam zmienić limity poprzez usługi bankowości elektronicznej BZWBK24, aplikację BZWBK24, w oddziale czy na infolinii – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego banku. W mBanku wysokość domyślnych limitów autoryzacyjnych zależy od rodzaju karty. Może wynosić od 20 tys. do 100 tys. zł przy wypłacie w bankomacie i od 40 tys. do 250 tys. zł przy transakcjach w sklepach tradycyjnych czy internetowych.

– Nie jest potrzebna wizyta w oddziale, aby zmienić limit. Klient może to zrobić samodzielnie za pomocą aplikacji mobilnej, w serwisie transakcyjnym czy na mLinii – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego. Posiadacze kart kredytowych wybierają domyślne limity, które są modyfikowane dopiero w razie potrzeb.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Plastik prosto z banku nie zadziała bez aktywacji

W internecie, bankomacie, przez infolinię można uruchomić wznowioną kartę debetową czy kredytową. Pani Izabela ...

Jak nie tracić na przelewach zagranicznych

Przelew zagraniczny i jeszcze w obcej walucie może być kosztowny. Są sposoby na uniknięcie ...

Limit płatności kartą bez hasła wzrośnie do 100 zł

Za rok limit płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN wzrośnie z obecnych 50 zł ...