Wpłatomaty przyjmują głównie złotówki. To się nie zmieni

Fotorzepa/Marta Bogacz

Choć w polskich bankomatach można wypłacić euro, to rzadko który wpłatomat przyjmie inne waluty niż złotówki.

Taką usługę oferuje m.in. Citi Handlowy. Jednak wiele banków czy operatorów bankomatów nie myśli na razie o rozszerzeniu o urządzeń takie usługi.

Czytaj także: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

Pod koniec czerwca na polskim rynku działało 7681 urządzeń automatycznych umożliwiających wpłaty gotówki. To o 249 więcej niż na koniec marca oraz o 972 więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Jak widać ich liczba systematycznie rośnie. Największą sieć wpłatomatów na koniec II kwartału – bo 2794 miał Euronet, a dziś jego sieć liczy już ponad 2,9 tys. urządzeń. Rok do roku zwiększyła się ona o 254 urządzenia. Kolejne miejsca na podium zajmują PKO z 1039 maszynami i IT Card z 872 urządzeniami Planet Cash.

Choć od kilku ładnych lat niektóre banki czy operatorzy bankomatów/wpłatomatów dają możliwość wypłat w części z nich euro, to jednak rzadko w którym urządzeniu można wpłacić inną walutę niż polski złoty.

I tak w 40 bankomatch Planet Cash można wypłacać euro (klienci ING Banku Śląskiego). Euronet ma 370 urządzeń, w których można wypłacić euro. Położone są głównie w dużych miastach. Ale żaden wpłatomat nie przyjmie od nas  waluty innej niż polska. – Transakcje wpłaty gotówki we wpłatomatach Euronet są obsługiwane wyłącznie w złotówkach. Na tę chwilę nie przewiduje wprowadzenia w najbliższym czasie funkcjonalności wpłat w innych walutach aniżeli polska złotówka- mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży w Euronet Polska.

Podobnych odpowiedzi udzieliły nam zapytane o to banki. – Aktualnie w naszej sieci funkcjonuje 220 bankomatów umożliwiających klientom wpłaty. Obecne urządzenia nie pozwalają na obsługę innych walut. Na tę chwilę zmiany w zakresie poszerzenia oferty o możliwość wpłat innych walut niż złotówki nie są planowane – podało biuro prasowe Pekao SA.

Podobnie w ING Banku Śląskim, który ma 884 wpłatomatów bezprowizyjnych dla swoich klientów, BZ WBK z 825 urządzeń czy w Raiffeisen Polbanku – (214 wpłatomatów). PKO BP które ma 1046 urządzeń z funkcją wpłat przyznało, że nie wykluczy w przyszłości prac nad wprowadzeniem możliwości wpłaty innych walut poza PLN w ich wpłatomatach. Podobnie bank Millennium, który ma 372 wpłatomaty. – . Ewentualne plany rozszerzenia usługi uzależnione są od sytuacji rynkowej – tłumaczy Agnieszka Kubajek, z biura prasowego. Planet Cash ma w sieci 933 urządzenia z funkcją wpłaty gotówki. Jedyną walutą, którą można wpłacać na chwilę obecną są złotówki. – Prowadzimy rozmowy z bankami w celu ustalenia czy jest potrzeba wprowadzenia możliwości wpłacania innych walut – mówi Miłosz Gołębiewski z IT Card, do tej firmy należą bankomaty Planet Cash.

Citi Handlowy ma 57 bankomatów ( to jednocześnie wpłatomaty), które przyjmują nie tylko złotówki. Można w nich wpłacać nie tylko euro, ale też dolary amerykańskie. – Takie wpłatomaty ulokowane są w największych ośrodkach miejskich, przy oddziałach naszego banku – informuje Zuzanna Przepiórkiewicz, z biura prasowego Citi Handlowego. Dodaje, że wpłaty walutowe są bezpłatne w urządzeniach. Nie wykluczone, że Citi Handlowy rozszerzy gamę walut które będzie można u nich wpłacać we wpłatomatach. – Bank na bieżąco analizuje oczekiwana klientów w tym zakresie i możliwe rozwiązania – zapowiada Zuzanna Przepiórkiewicz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

najlepsze lokaty na 3 miesiące styczeń 2019

Mniej zarobimy na lokatach kwartalnych. Ranking [STY 2019]

Mamy dwóch zwycięzców rankingu najlepszych lokat kwartalnych z wkładem równym 10 tys. w styczniu ...

Banki czasem muszą wcześniej przygotować walutę do wypłaty. Wówczas trzeba zgłosić taką potrzebę z wyprzedzeniem.

Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Nawet jeśli na koncie walutowym mamy zgromadzone środki, to wypłaty niektórych dewiz nie dostaniemy ...

Phisher chce uzyskać od nas informacje najczęściej za pośrednictwem formularza online na fałszywej stronie internetowej.

Vishing, smishing, phishing – nie daj się oszukać w sieci

Vishing, smishing i phishing to metody nielegalnego pozyskiwania poufnych danych. Ofiarą takich oszustw może ...