Banki mają pokoje do przeliczania grubszej gotówki

Adobe Stock

W niektórych oddziałach banków są specjalne pomieszczenia, gdzie bankowcy przeliczą gotówkę.

Są to pokoje do przeliczania gotówki. Jeśli planujemy poważne zasilenie konta uprzedźmy o tym oddział. W przeciwnym razie banknoty będą przeliczane na ogólnodostępnej sali obsługi.

Czytaj także: Audio wypłaty. Bankomat przyjazny niedowidzącym

Niedawno pracownik jednego z dużych banków opowiadał mi, że do jednego z warszawskich oddziałów przyszedł klient z niemal milionem w gotówce.- Pieniądze przeliczano na ogólnej sali, bo w tej placówce, nie ma specjalnego pomieszczenia do takich wpłat –opowiada bankowiec. Przyznał, że liczenie gotówki długo trwało. – Ale w wielu oddziałach mamy pomieszczenia do przeprowadzenia takich transakcji, dlatego warto wysokie wpłaty w gotówce zgłaszać wcześniej – radzi przedstawiciel banku.

Jak to jest, czy większe wpłaty gotówki zgłaszać wcześniej, czy bankowcy zapewnią do takich wpłat osobne pomieszczenie? Zapytaliśmy o to banki. Joanna Fatek z PKO BP mówi, że wpłaty dużych kwot gotówki w oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego nie wymagają wcześniejszego awizowania, ale na życzenie klienta, pracownik może zapewnić odrębne pomieszczenie do dokonania takiej wpłaty. – Przedsiębiorcy mogą robić wpłaty dużych kwot gotówki w formie zamkniętej do wrzutni zlokalizowanych przy oddziałach, w odrębnych, wydzielonych pomieszczeniach- zdradza przedstawicielka PKO BP.

Ewa Szerszeń z ING Banku Śląskiego także przyznaje, że u nich nie ma obowiązku wcześniejszego zgłaszania dużych wpłat gotówki. Jednak zgodnie z przyjętym standardem wszystkie wpłaty, niezależnie od kwoty, realizowane są przy dedykowanych stanowiskach kasjerskich, odpowiednio przygotowanych i zapewniających bezpieczeństwo transakcji.

– Dajemy klientom możliwość dokonywania wpłat gotówkowych we wpłatomatach dostępnych w strefach selfbankingowych w każdym oddziale. Udostępniamy im także coraz szerszą sieć wpłatomatów zewnętrznych- tłumaczy Ewa Szerszeń. Dodaje, że firmom bank oferuje usługę wpłat zamkniętych, które mogą być deponowane bezpośrednio do wrzutni dostępnych 24/7. – Jednocześnie zachęcamy klientów do korzystania z nowoczesnych, bezgotówkowych form płatności. Oferujemy im nowoczesne narzędzia, w tym aplikację mobilną, które umożliwiają realizację transakcji bankowych w dowolnym czasie i miejscu, a klienci zyskują w ten sposób komfort i bezpieczeństwo korzystania z usług bankowych, co jest szczególnie ważne w przypadku transakcji wysokowolumenowych – tłumaczy przedstawicielka ING Banku Śląskiego.

Również w Santander Banku klienci nie muszą zgłaszać wysokich wpłat, a klienci mogą przeprowadzić operację w osobnym pomieszczeniu.- Nie we wszystkich oddziałach jest takie miejsce – przyznaje Ewa Krawczyk, z biura prasowego banku. Dodaje, że nie ma ustalonej kwoty wpłaty czy wypłaty, aby móc skorzystać z takiego pomieszczenia.- Klient może o taką możliwość poprosić przy dowolnej kwocie – zapewnia Ewa Krawczyk. Także  Wojciech Lewczak, manager ds. procesów biznesowych, w Credit Agricole przyznaje, że klient, który zamierza wpłacić w oddziale dużą kwotę gotówki nie musi tego wcześniej zgłaszać. – Jeśli jednak uprzedzi on placówkę, to na pewno w ten sposób ułatwi doradcom zaplanowanie pracy. Klient wpłacając pieniądze może poprosić o to, aby wpłacić je w osobnym pomieszczeniu. Kwota wpłaty nie ma znaczenia – zapewnia Wojciech Lewczak.

Emilia Kasperczak z mBanku przyznaje, że wpłata nie musi być zgłaszana wcześniej, ale ten bank posiada w placówkach oddzielne pomieszczenia przystosowane do wpłaty większych kwot. – W placówkach zlokalizowanych w centrach handlowych górna granica wpłaty i wypłaty wynosi 50 tys. zł, a w ośmiu placówkach mBank nie prowadzi obsługi gotówkowej (Łódź – Galeria Łódzka, Warszawa – Złote Tarasy, Sezam i Arkadia, Gdańsk – Matarnia, Bydgoszcz – Focus Mall, Poznań – ul. Głogowska, Wrocław – ul. Oławska).

W części oddziałów Banku Millennium są specjalne pomieszczenia przystosowane do wpłat/wypłat. – Klient może skorzystać z takiego pomieszczenia niezależnie od kwoty. Nasi pracownicy udzielą klientowi informacji, w których placówkach takie pokoje się znajdują – mówią przedstawiciele banku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BLIK skończył pięć lat i rośnie

Ze stworzonego wspólnie przez banki polskiego standardu płatności korzysta coraz więcej klientów. Dwa banki, ...

Co się musi stać, żeby bank przyszedł obsłużyć nas w domu

W indywidualnych wypadkach bankowcy mogą przyjąć dyspozycję posiadacza rachunku poza oddziałem. Mama pana Krzysztofa ...

Większość banków standardowo wysyła karty pocztą

Odbieranie karty w oddziale może się źle skończyć

Wznowioną kartę kredytową lub debetową banki zwykle wysyłają klientom na adres korespondencyjny. Ale nie ...