Z pomocą analityków wytypowaliśmy atrakcyjne pod wzlędem wskaźników spółki, które jednocześnie mają potencjał do zwyżki notowań. Wzięliśmy pod uwagę wskaźnik: cena do zysku (C/Z), uwzględniający prognozowane zyski za 2017 r. i 2018 r. Jest on nieco bardziej przydatny niż klasyczny wskaźnik C/Z oparty na historycznych zyskach, ponieważ jest związany z oceną perspektyw finansowych danej spółki.
Jeśli kierować się przede wszystkim wskaźnikiem C/Z dla prognozowanych zysków, nasza giełda wygląda atrakcyjnie.
– Akcje na polskim rynku trudno uznać za drogie. Nawet duże spółki, mimo spektakularnych zwyżek, są wyceniane według wskaźnika C/Z wynoszącego ok. 12–13 (dla zysków zarówno za 2017, jak i 2018 r.). To wciąż mało w relacji nie tylko do innych klas aktywów, ale też do akcji notowanych na innych rynkach. Dlatego hossa dotycząca dużych spółek może jeszcze trwać. Tym, co mogłoby ją zatrzymać, jest cykliczność zysków. Niektóre duże spółki poprawiły wyniki, lecz było to związane z dobrą koniunkturą, a nie ze zwiększeniem skali działalności – ocenia Adam Łukojć, zarządzający w TFI Allianz.
Z porównania poszczególnych segmentów warszawskiej giełdy wynika, że mniej korzystnie wyglądają spółki o średniej kapitalizacji.
– Są względnie drogie, przynajmniej w porównaniu z małymi spółkami, ale w relacji do spółek zagranicznych wciąż wydają się tanie. Mają też często bardzo dobrą historię oraz modele biznesu pozwalające na dalszy wzrost. W ich przypadku wyniki finansowe mogą się szybko poprawiać – mówi Adam Łukojć.