Majątek netto to rynkowa wartość aktywów, zarówno finansowych jak i rzeczowych, pomniejszona o zobowiązania. Te ostatnie są jednak w Polsce niskie. Zadłużonych jest 41 proc. gospodarstw domowych, a przeciętnie ich zobowiązania wynoszą 10 tys. zł.
Najnowsze dane NBP o zasobności gospodarstw domowych dotyczą 2016 r. Poprzednio bank centralny badał majątki Polaków w 2014 r. Od tego czasu majątek netto przeciętnego gospodarstwa domowego zwiększył się o 12 proc. Ale autorzy raportu zalecają, aby do tych porównań podchodzić z dystansem, bo dane sprzed czterech lat bazowały na mniejszej próbie, niż najnowsze. Zmieniła się też metodyka badań.
Na tle państw zachodniej Europy Polacy są wciąż mało zasobni. – Jesteśmy krajem na dorobku – podkreślał we wtorek Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. W strefie euro przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego wynosi 104 tys. euro (około 433 tys. zł), czyli o 71 proc. więcej, niż w Polsce.
Z drugiej strony, jak podkreślają autorzy raportu NBP, sporządzonego we współpracy z GUS, poziom zamożności Polaków jest nieco wyższy, niż wynikałoby z poziomu PKB per capita. Polska wyraźnie wyróżnia się pod tym względem na tle państw regionu, takich jak Węgry i Słowacja.
Struktura majątku przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce jest jednak zupełnie inna, niż w zachodniej Europie. Główną jego składową jest zamieszkiwana nieruchomość. Taki składnik majątku posiada 79 proc. Polaków i jest on przeciętnie warty ponad 265 tys. zł. Dla porównania, w Niemczech właścicielem „głównego miejsca zamieszkania” jest zaledwie 44,3 proc. gospodarstw domowych, a średnio w strefie euro niespełna 69 proc.