Duże banki nie rozpieszczają

Klienci, którzy nie chcą co kwartał zakładać nowego konta, by skorzystać z promocji, nie mają szans na większe odsetki, zwłaszcza jeśli wpłacają oszczędności do największych instytucji, takich jak PKO BP, Pekao SA czy BZ WBK.

Publikacja: 04.11.2015 21:00

Duże banki nie rozpieszczają

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Pierwszy z banków, podążając za nowymi trendami, co prawda też zorganizował promocję, ale wabikiem dla klientów jest depozyt zakładany zaledwie na miesiąc.

Stali klienci banków od dawna znajdują się na przegranej pozycji. Najmniej docenia ich Citi Handlowy. Tam na krótkoterminowych T-Lokatach internetowych zarabia się rocznie od 0,15 do 0,25 proc.

Smartfon lepszy od internetu

PKO BP promuje aplikację IKO. Otwierający lokaty przez smartfona mogą deponować pieniądze na miesiąc, trzy, sześć miesięcy lub na rok. Atrakcyjny jest jednak tylko najkrótszy termin. Stawka dla lokaty miesięcznej wynosi 2,25 proc. w skali roku. To najlepsza propozycja na rynku, jeśli nie bierze się pod uwagę promocyjnej Lokaty Halloween (3,5 proc.) w Idea Banku. Oprocentowanie depozytu trzymiesięcznego wynosi już tylko 1,5 proc.,  półrocznego 1,6 proc., a 12-miesięcznego – 2 proc. Na te lokaty w PKO BP można wpłacać do 10 tys. zł.

Mobilni mają też lepiej w innych instytucjach, choć długo zyskami cieszyć się nie będą. W Getin Banku lokatę mobilną ze stawką 3,5 proc. można założyć tylko na dwa miesiące. Maksymalny wkład, podobnie jak w PKO BP, to 10 tys. zł. Lokata odnowi się automatycznie, ale na standardowych warunkach, a to oznacza istotny spadek oprocentowania.

W Banku Millennium lokata mobilna służy do promowania Konta 360°. Jego posiadacze mogą wpłacić na trzy miesiące do 10 tys. zł i cieszyć się odsetkami w wysokości 3,25 proc. Inni klienci dostaną o 0,5 pkt proc. mniej. To i tak więcej niż w Raiffeisen Polbanku. Tam oprocentowanie wynosi 2,6 proc.

Na tym tle marnie wygląda propozycja Pekao SA. Użytkownicy bankowości internetowej mogą tu liczyć na 1,5 proc. Na tle całej oferty Pekao SA to i tak bardzo dużo. Stawka dla tradycyjnej lokaty trzymiesięcznej to tylko 0,5 proc. Gorsze warunki mają tylko BGŻ BNP Paribas i Citi Handlowy.

Czoł ówka bez zmian

Korzystne lokaty sześciomiesięczne (bez dodatkowych warunków) znajdziemy w Plus Banku. Bez konta można założyć także Lokatę jak Marzenie w Getin Online, podobnie jak progresywną „Lokatę w chmurach” (bez ograniczenia wysokości wpłat). Stałych klientów docenia również Bank Smart. Jego Smart Lokata terminowa przeznaczona jest dla wszystkich. Można ją odnawiać na takich samych warunkach.

Bank Smart zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu lokat dziewięciomiesięcznych, oferując 2,4 proc. W porównaniu z ofertą Citi Handlowego (0,25 proc.), BGŻ BNP Paribas (0,6 proc.), a nawet mBanku, Getin Banku czy Deutsche Banku (1 proc.), jest to bardzo dużo.

Na długi termin

Dobrze oprocentowane lokaty na długie terminy (dwa, trzy lata) proponuje Santander. Konkurują z nim Alior Bank wraz z Usługami Finansowymi T-Mobile, Plus Bank i Bank Pocztowy.

Wśród lokat długoterminowych najnowszą propozycją jest EKOlokata Urodzinowa na 25 miesięcy w BOŚ. Jej oprocentowanie wynosi 2,75 proc. Klienci, którzy wpłacą nowe oszczędności, mogą liczyć na dodatkowe 0,25 proc. Odsetki są więc konkurencyjne, choć zamrażanie oszczędności na tak długi okres przy obecnych stopach procentowych nie ma wielkiego sensu.

Gdy lokujesz pieniądze, pomyśl o przyszłości

Większość lokat ma teraz oprocentowanie stałe. Nie zmieni się ono przez czas trwania umowy. Przy lokatach na krótkie terminy ma to niewielkie znaczenie. Gdybyśmy decydowali się na depozyt kilkuletni, taka stawka mogłaby się okazać niekorzystna. ? Zakładając teraz lokatę, powinniśmy uwzględnić, że gdy będzie się kończyła, być może nie będzie już deflacji, a stopy będą wyższe.

Pierwszy z banków, podążając za nowymi trendami, co prawda też zorganizował promocję, ale wabikiem dla klientów jest depozyt zakładany zaledwie na miesiąc.

Stali klienci banków od dawna znajdują się na przegranej pozycji. Najmniej docenia ich Citi Handlowy. Tam na krótkoterminowych T-Lokatach internetowych zarabia się rocznie od 0,15 do 0,25 proc.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć