19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:20 Publikacja: 31.08.2016 19:00
Foto: 123RF
Niemal w całości inwestuje w jednostki sześciu funduszy akcji zarządzanych przez Pioneer Global Asset Management. Strategie inwestycyjne poszczególnych funduszy są różne. Stawiają one np. na selekcję niedowartościowanych spółek (fundusz Pioneer Funds – U.S. Fundamental Growth, kat.I, USD) bądź na spółki o dużym potencjale wzrostu kursu (Pioneer Funds – U.S. Research Value, kat.I, USD). W efekcie polscy inwestorzy mają możliwość pośredniego zarabiania na akcjach znanych na całym świecie gigantów amerykańskiej giełdy, takich jak Microsoft, Bank of America lub Apple. Pioneer Akcji Amerykańskich wyróżnia się bardzo dużą dywersyfikacją portfela. Udział poszczególnych spółek w aktywach nie przekracza 2,5 proc., a liczba emitentów jest bliska 200. Inwestowanie w fundusz związane jest z ryzykiem walutowym, więc kurs złotego do dolara może w znacznym stopniu wpłynąć na stopę zwrotu. W 2015 r. na skutek umocnienia dolara do złotego fundusz był na plusie (zyskał 2,8 proc.), choć jego inwestycje w ujęciu dolarowym straciły na wartości 6,1 proc. Kurs walutowy jest mieczem obosiecznym – umocnienie złotego względem dolara może zniwelować lwią część wypracowanego zysku. Pominięcie wahań kursu walutowego przy analizie stóp zwrotu prowadzi do bardzo istotnego z perspektywy klienta wniosku – wyniki są regularnie niższe od przyjętego benchmarku, czyli wskaźnika służącego do porównań. Wynika to z kosztów, jakimi są obciążani krajowi klienci. Opłata wstępna przy zakupie jednostek wynosi 5 proc., a roczna opłata za zarządzanie 3,5 proc. To dużo, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę, że obowiązki polskiego TFI zarządzającego funduszem sprowadzają się w praktyce do regulowania wpłat i wypłat. Tymczasem koszt inwestycji w fundusze źródłowe jest znacznie niższy. W przypadku najdroższego z nich nie przekracza 0,75 proc. wartości aktywów netto. Podsumowując, Pioneer Akcji Amerykańskich nie jest funduszem dla początkujących inwestorów przede wszystkim z powodu braku zabezpieczenia kursu walutowego. Amplituda wahań wartości jednostki uczestnictwa jest znaczna. Dodatkowo produkt nie należy do tanich.
Znana prawda doświadczonych graczy z rynków finansowych mówi, że w czasach kryzysów czy turbulencji geopolitycznych warto spoglądać w stronę „bezpiecznych przystani”. Jedną z nich jest bez wątpienia złoto.
Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.
Nasz sektor nowoczesnych usług dla biznesu po mistrzowsku przyciąga zagranicznych inwestorów. Jesteśmy liderem w Europie. Przy okazji pożywić się mogą firmy z innych branż.
Niemal 74 proc. polskich inwestorów indywidualnych zrównoważyło lub planuje zrównoważyć swoje portfele w tym roku, w oczekiwaniu na oczekiwane obniżki stóp procentowych (w porównaniu do 51 proc. na całym świecie).
Po spadku stóp procentowych NBP zmniejszy się atrakcyjność lokat bankowych, zyskiwać za to mogą alternatywne formy oszczędzania – mówi Bartosz Turek, główny analityk HREIT, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
OSZCZĘDZANIE. Oprocentowanie nawet 8 proc. w skali roku, ale tylko po spełnieniu określonych warunków
– Polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają fantastyczny instrument – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
W świecie inwestycji poszukujesz nie tylko możliwości wzrostu kapitału, ale także partnera, który zrozumie Twoje cele i pomoże Ci osiągnąć sukces finansowy. Winners Investments o.c.p., a.s., twórca platformy Mooninvest, oferuje nie tylko dostęp do atrakcyjnych funduszy ETF, ale przede wszystkim solidną platformę inwestycyjną, opartą na doświadczeniu, wiedzy, zaufaniu i nowoczesnych rozwiązaniach automatyzacji. Dodatkowo, Mooninvest umożliwia pomnażanie oszczędności, dostarczając narzędzia i strategie, które maksymalizują zyski przy zachowaniu zrównoważonego poziomu ryzyka.
Podczas niedawnej konferencji branżowej Revenue Trends – co potem zacytowała w swoim artykule „Rzeczpospolita" – Łukasz Wejchert, do niedawna powszechnie ceniony menedżer w przedsięwzięciach internetowych, a obecnie inwestor, postawił tezę, że w Polsce brakuje funduszy gotowych do zainwestowania w start-upy.
Organy skarbowe wymagają zgłaszania dochodów z obrotu kryptowalutami w zeznaniach rocznych podatników. Kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, podlegają więc takim samym zasadom opodatkowania jak inne zyski kapitałowe.
Artyści „Nowego pokolenia” należą dziś do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Za znaczącą zmianę należy uznać fakt, że Wojciech Fibak radykalnie zmodyfikował zainteresowania kolekcjonerskie. Obecnie interesuje go już nie malarstwo École de Paris, ale sztuka „Nowego pokolenia po 1989 roku” obok powojennej awangardy.
Obserwujemy obecnie znaczący, ponad 30-proc. rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Ta luka, która historycznie zazwyczaj była domykana, rodzi pytania o jej przyczyny oraz o to, która forma inwestycji – w akcje spółek wydobywczych czy sam kruszec – może być bardziej opłacalna.
Tylko 6 proc. kobiet inwestuje na rynkach finansowych, w porównaniu z 17 proc. mężczyzn. Dysproporcja powtarza się przy różnych produktach, na IKZE/IKE decyduje się 13 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas