Złote zasady bezpieczeństwa

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na lokatę w złoto.

Publikacja: 25.10.2017 15:17

Złote sztabki powinniśmy kupować u zaufanego dostawcy.

Złote sztabki powinniśmy kupować u zaufanego dostawcy.

Foto: Goldenmark SA

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

W rozważaniach o złocie często pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Złoto uważane jest za tzw. „spokojną przystań”. Kurs tego kruszcu podąża zwykle w odwrotnym kierunku niż indeksy giełdowe. Dlatego inwestycja w złoto jest swoistym bezpiecznikiem w stosunku do zachowania rynków finansowych.

Z drugiej strony, w przypadku hossy na giełdach złoto nie zawsze traci. Często utrzymuje kurs lub odnotowuje niewielkie korekty.

Niedawno w „Gazecie Giełdy Parkiet” Tomasz Hońdo przedstawił koncepcję tzw. „portfela permanentnego”, który w założeniu ma zabezpieczać przed skutkami zawirowań giełdowych. Złoto w takim portfelu stanowiło ok. 25 proc. wszystkich aktywów. Co ciekawe, tak zdywersyfikowane inwestycje pozwoliły w wieloletniej perspektywie, liczonej od 2006 r., nie tylko zniwelować skutki kryzysu, ale również zarobić.

Zasady stosowane przez doświadczonych inwestorów mogą sprawdzić się też w przypadku dywersyfikowania naszych oszczędności. Dodanie do lokat czy polis ubezpieczeniowych sztabek złota spowoduje, że w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo finansowe wzrośnie.

Bezpieczeństwo zakupów

Kiedy zdecydujemy się na zakup fizycznego złota, warto znaleźć zaufanego dostawcę, który zagwarantuje autentyczność kupionego towaru. Ten obowiązek bierze na siebie właśnie sprzedawca. Dlaczego? Wynika to ze standardów będących w dużych firmach normą. To przede wszystkim dostawy złota od producentów zrzeszonych w LBMA (Stowarzyszeniu Londyńskiego Rynku Kruszców).

LBMA wyznacza i nadzoruje przestrzeganie wymogów jakościowych i dotyczących bezpieczeństwa. Mennice, które spełniają wymagania, trafiają na regularnie aktualizowaną Good Delivery List. Zakup sztabki wyprodukowanej przez taką mennicę daje pewność, że będzie można ją odsprzedać w każdym miejscu na świecie. Poza tym najwięksi dostawcy wystawiają własne certyfikaty, które są swego rodzaju zobowiązaniem do późniejszego odkupu złotej sztabki czy monety.

Po zakupie złota często pojawia się pytanie: gdzie je przechowywać? Dużo porad na ten temat – mniej lub bardziej poważnych – można znaleźć w internecie. Czy najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie złota w banku? Nie jest to jedyna możliwość.

Jeśli chcemy trzymać złoto w domu, warto poszukać maksymalnie naturalnych skrytek, które będą jak najmniej oczywiste nawet dla nas. Inną opcją jest przechowywanie kruszcu w domowym sejfie. Ale żeby takie rozwiązanie miało sens, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalnej firmy montującej tego typu domowe skrytki.

Inną wartą rozważenia opcją jest oferta profesjonalnych dystrybutorów złota, posiadających własne skarbce. Są to instytucje zajmujące się handlem fizycznym złotem, więc dobrze rozumiejące potrzeby kupujących.

Bezpieczeństwo osobiste

Zakup złota może się także wiązać z bezpieczeństwem osobistym. Chodzi np. o anonimowość zakupów. Na tym polu prawo przechodzi pewną ewolucję. Na przykład w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu pojawia się zapis o konieczności raportowania instytucjom państwowym transakcji o wartości powyżej 15 tys. euro. Z kolei tożsamość klient powinien podawać przy każdej transakcji.

Od wielu lat trwają dyskusje na temat wysokości wspomnianego progu lub wręcz całkowitej zmiany przepisów. Takie debaty dotyczą również limitów transakcji gotówkowych lub wręcz całkowitego zniesienia takich transakcji. Trudno zatem przewidzieć, jak te regulacje zmienią się w przyszłości.

Warto na nie spojrzeć właśnie w wymiarze omawianego tu bezpieczeństwa. Coraz więcej kupujących złoto zwraca uwagę na to, czy dostawca złotych sztabek lub monet przestrzega obowiązujących zasad prawa. Klienci są też coraz bardziej świadomi standardów, według których ich dane są zbierane, przechowywane i chronione.

Warto zdecydować się na dostawcę, któremu nie będziemy się bali zostawić naszych danych kontaktowych. Godna zaufania firma poinformuje nas, w jakim celu takie dane są zbierane, jak są przechowywane i jak możemy je chronić.

W dzisiejszych czasach kwestie anonimowości nabierają zupełnie nowego wymiaru. Dlatego podstawą zaufania powinny być standardy bezpieczeństwa danych, jakie zapewnia nam bank, ubezpieczyciel czy dostawca złota.

Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10