Złoto: na jakie korzyści podatkowe można liczyć

Przy sprzedaży złota nie płacimy daniny od zysków kapitałowych, a przy inwestycji powyżej pół roku – także podatku dochodowego.

Publikacja: 25.01.2017 18:47

Złoto: na jakie korzyści podatkowe można liczyć

Foto: Goldenmark SA

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niewiele jest instrumentów inwestycyjnych, które pozwalają ograniczyć opodatkowanie tak jak złoto. Zanim jednak skorzystamy z korzyści fiskalnych, jakie daje nam szlachetny kruszec, warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach, takie korzyści możemy osiągnąć.

Złoto wolne od VAT

Jeśli kupujemy złoto od spółki lub osoby prowadzącej zarejestrowaną działalność gospodarczą (w jakiejkolwiek formie), jesteśmy zwolnieni z konieczności płacenia podatku. Wynika to z faktu, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (w przeciwieństwie do srebra). Podatek od towarów i usług pojawia się dopiero w kontekście przetopu i rafinacji złota oraz w obrocie złotym złomem, czyli w obszarach, które złota inwestycyjnego zwykle nie dotyczą.

Opodatkowanie pojawia się jedynie w sytuacji zakupu złota od osoby fizycznej na kwotę przekraczającą 1000 zł. Wtedy należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC ) w wysokości 2 proc. od kwoty zawartej transakcji. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa wyłącznie na kupującym. Należy to zrobić w ciągu czternastu dni od daty zawarcia transakcji.

Jeśli więc kupujemy złoto od osoby fizycznej, koniecznie powinniśmy policzyć, czy cena razem z podatkiem nie jest wyższa niż kwota, jaką trzeba byłoby zapłacić u renomowanego dostawcy. Działa tu podobny mechanizm jak przy zakupie samochodu.

Złoto bez podatku Belki

Ponieważ zakup i sprzedaż złota fizycznego nie są traktowane tak jak inwestycje w papiery wartościowe, inwestując w królewski kruszec unikniemy też podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Inaczej jest w przypadku złotej inwestycji w formie papierów wartościowych (opcje, kontrakty, etc.). W takiej sytuacji może powstać konieczność zapłacenia tzw podatku Belki w wysokości 19 proc. osiągniętych zysków. Po zakończeniu roku biuro maklerskie przyśle nam deklarację podatkową, na podstawie, której wypełniamy PIT.

Złote dochody

W przypadku odsprzedaży złota, pojawia się kwestia podatku dochodowego. Jeśli sprzedajemy złoto w formie fizycznej nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie musimy ponosić takiego obciążenia fiskalnego pod warunkiem, że jesteśmy właścicielami danego przedmiotu (czyli sztabki lub monety) przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie trzeba transakcję wyszczególnić w rocznym zeznaniu podatkowym, wpisując cenę zakupu jako koszt, a cenę sprzedaży jako przychód. Warto więc poczekać przynajmniej pół roku ze sprzedażą fizycznego złota, by nie stracić 18 lub 32 procent zysku z inwestycji. Jeśli jednak decydujemy się na średnio- i długoterminowe inwestycje w złoto, ten problem nas nie dotyczy.

Okazjonalnie znaczy dobrze

W kwestii podatku dochodowego co jakiś czas pojawiają się kontrowersje dotyczące sprzedaży tzw. okazjonalnej lub ciągłej. Chodzi o opisaną wyżej sytuację, kiedy odsprzedajemy złoto później niż pół roku po jego nabyciu i robimy to jako osoba indywidualna.

Według interpretacji urzędów skarbowych podatku nie płacimy, gdy dokonujemy sprzedaży „okazjonalnie”. Może natomiast dojść do sytuacji, kiedy urząd skarbowy uzna, że sprzedaży dokonujemy w sposób „ciągły i zorganizowany”. To automatycznie stawia sprzedającego w sytuacji osoby prowadzącej faktycznie działalność gospodarczą. Jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy chcą co jakiś czas zbyć część swojego złota lub po prostu wyjść z inwestycji, ryzyko opodatkowania praktycznie nie występuje.

Kwestie związane ze sposobem i czasem sprzedaży w zasadzie nie będą miały znaczenia, jeśli potraktujemy złoto jako długoterminową lokatę lub polisę. W ten sposób uzyskamy najwięcej korzyści podatkowych wynikających z posiadania królewskiego kruszcu.

Kto może kupić złoto

Często można spotkać się z opinią, że zakup złotych sztabek i monet lokacyjnych jest dostępny jedynie dla dużych instytucji finansowych i rządowych. Jak jest naprawdę?

Złoto, srebro i inne kruszce lokacyjne może kupić każda osoba fizyczna posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz osoba prawna. W praktyce oznacza to, że każdy ma swobodny dostęp do zakupu złota.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niewiele jest instrumentów inwestycyjnych, które pozwalają ograniczyć opodatkowanie tak jak złoto. Zanim jednak skorzystamy z korzyści fiskalnych, jakie daje nam szlachetny kruszec, warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach, takie korzyści możemy osiągnąć.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Portfel inwestycyjny
Auta spalinowe, węgiel, CO2, tania Tesla. Klimatyczny przegląd dla inwestorów
Portfel inwestycyjny
Klimatyczny przegląd dla inwestorów. Rośnie szansa na tani, zielony prąd
Portfel inwestycyjny
Gitary na celowniku inwestorów. Osłupiające ceny
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Portfel inwestycyjny
Spółki z GPW, które mogą liczyć na udany 2021 rok. Akcje, które dają zarobić
Portfel inwestycyjny
Jak ochronić oszczędności przed inflacją?