Złoto: na jakie korzyści podatkowe można liczyć

Przy sprzedaży złota nie płacimy daniny od zysków kapitałowych, a przy inwestycji powyżej pół roku – także podatku dochodowego.

Publikacja: 25.01.2017 18:47

Złoto: na jakie korzyści podatkowe można liczyć

Foto: Goldenmark SA

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niewiele jest instrumentów inwestycyjnych, które pozwalają ograniczyć opodatkowanie tak jak złoto. Zanim jednak skorzystamy z korzyści fiskalnych, jakie daje nam szlachetny kruszec, warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach, takie korzyści możemy osiągnąć.

Złoto wolne od VAT

Jeśli kupujemy złoto od spółki lub osoby prowadzącej zarejestrowaną działalność gospodarczą (w jakiejkolwiek formie), jesteśmy zwolnieni z konieczności płacenia podatku. Wynika to z faktu, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT (w przeciwieństwie do srebra). Podatek od towarów i usług pojawia się dopiero w kontekście przetopu i rafinacji złota oraz w obrocie złotym złomem, czyli w obszarach, które złota inwestycyjnego zwykle nie dotyczą.

Opodatkowanie pojawia się jedynie w sytuacji zakupu złota od osoby fizycznej na kwotę przekraczającą 1000 zł. Wtedy należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC ) w wysokości 2 proc. od kwoty zawartej transakcji. Obowiązek zapłaty podatku spoczywa wyłącznie na kupującym. Należy to zrobić w ciągu czternastu dni od daty zawarcia transakcji.

Jeśli więc kupujemy złoto od osoby fizycznej, koniecznie powinniśmy policzyć, czy cena razem z podatkiem nie jest wyższa niż kwota, jaką trzeba byłoby zapłacić u renomowanego dostawcy. Działa tu podobny mechanizm jak przy zakupie samochodu.

Złoto bez podatku Belki

Ponieważ zakup i sprzedaż złota fizycznego nie są traktowane tak jak inwestycje w papiery wartościowe, inwestując w królewski kruszec unikniemy też podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Inaczej jest w przypadku złotej inwestycji w formie papierów wartościowych (opcje, kontrakty, etc.). W takiej sytuacji może powstać konieczność zapłacenia tzw podatku Belki w wysokości 19 proc. osiągniętych zysków. Po zakończeniu roku biuro maklerskie przyśle nam deklarację podatkową, na podstawie, której wypełniamy PIT.

Złote dochody

W przypadku odsprzedaży złota, pojawia się kwestia podatku dochodowego. Jeśli sprzedajemy złoto w formie fizycznej nie mając zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie musimy ponosić takiego obciążenia fiskalnego pod warunkiem, że jesteśmy właścicielami danego przedmiotu (czyli sztabki lub monety) przez co najmniej sześć miesięcy. W przeciwnym razie trzeba transakcję wyszczególnić w rocznym zeznaniu podatkowym, wpisując cenę zakupu jako koszt, a cenę sprzedaży jako przychód. Warto więc poczekać przynajmniej pół roku ze sprzedażą fizycznego złota, by nie stracić 18 lub 32 procent zysku z inwestycji. Jeśli jednak decydujemy się na średnio- i długoterminowe inwestycje w złoto, ten problem nas nie dotyczy.

Okazjonalnie znaczy dobrze

W kwestii podatku dochodowego co jakiś czas pojawiają się kontrowersje dotyczące sprzedaży tzw. okazjonalnej lub ciągłej. Chodzi o opisaną wyżej sytuację, kiedy odsprzedajemy złoto później niż pół roku po jego nabyciu i robimy to jako osoba indywidualna.

Według interpretacji urzędów skarbowych podatku nie płacimy, gdy dokonujemy sprzedaży „okazjonalnie”. Może natomiast dojść do sytuacji, kiedy urząd skarbowy uzna, że sprzedaży dokonujemy w sposób „ciągły i zorganizowany”. To automatycznie stawia sprzedającego w sytuacji osoby prowadzącej faktycznie działalność gospodarczą. Jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy chcą co jakiś czas zbyć część swojego złota lub po prostu wyjść z inwestycji, ryzyko opodatkowania praktycznie nie występuje.

Kwestie związane ze sposobem i czasem sprzedaży w zasadzie nie będą miały znaczenia, jeśli potraktujemy złoto jako długoterminową lokatę lub polisę. W ten sposób uzyskamy najwięcej korzyści podatkowych wynikających z posiadania królewskiego kruszcu.

Kto może kupić złoto

Często można spotkać się z opinią, że zakup złotych sztabek i monet lokacyjnych jest dostępny jedynie dla dużych instytucji finansowych i rządowych. Jak jest naprawdę?

Złoto, srebro i inne kruszce lokacyjne może kupić każda osoba fizyczna posiadająca pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz osoba prawna. W praktyce oznacza to, że każdy ma swobodny dostęp do zakupu złota.

Materiał przygotowany we współpracy z Grupą Goldenmark SA

Niewiele jest instrumentów inwestycyjnych, które pozwalają ograniczyć opodatkowanie tak jak złoto. Zanim jednak skorzystamy z korzyści fiskalnych, jakie daje nam szlachetny kruszec, warto wiedzieć, kiedy i na jakich zasadach, takie korzyści możemy osiągnąć.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO