Producenci gier mile widziani

W portfelu akcji warto mieć trochę spółek informatycznych.

Publikacja: 13.08.2016 11:46

Producenci gier mile widziani

Foto: Bloomberg

Indeks giełdowy WIG-Informatyka skupia teraz 27 spółek. Większość z nich mocno pobudza wyobraźnię inwestorów. Biznesy prowadzone przez te spółki najczęściej opierają się na nowatorskich rozwiązaniach.

Obecnie prawdziwymi gwiazdami warszawskiego parkietu są producenci gier. Ich akcje od początku roku do końca lipca rosły zdecydowanie szybciej niż cały WIG-Informatyka. Walory CD Projekt podrożały prawie o 42 proc., CI Games – o 33 proc., 11bit studios – o 32 proc.

Przy inwestowaniu w tego typu firmy kluczowe znaczenie dla potencjalnych zysków mają przede wszystkim premiery nowych produktów. Jeśli dana gra pojawi się terminowo oraz – co jeszcze ważniejsze – zostanie dobrze przyjęta przez odbiorców, zyski mogą być bardzo duże. Widać to najlepiej na przykładzie CD Projekt i jego sztandarowego produktu – gry „Wiedźmin 3″. Gra zebrała znakomite recenzje na świecie i spółka umocniła swoją pozycję na globalnym rynku.

Czy zakup akcji CD Projekt nadal może być opłacalny? Zdaniem Łukasza Kosiarskiego, analityka DM BZ WBK, spółka ma dobre długoterminowe perspektywy. Wciąż warto ją mieć w portfelu inwestycyjnym. Mariusz Puchałka, analityk z ING Bank Śląski, również dostrzega potencjał w branży producentów gier. Zwraca uwagę na 11bit studios. Firma ta, obok dwóch liderów: CD Projekt i CI Games, cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

– Jest to producent wieloplatformowych gier wideo, które wprowadza na światowe rynki w dystrybucji cyfrowej. Najbardziej znane produkty spółki to seria „Anomaly” oraz gra „This War of Mine”. W tym roku zaplanowane są trzy premiery gier. Powinno to pomóc w kontynuacji długoterminowego trendu wzrostowego kursu akcji spółki – argumentuje Mariusz Puchałka.

Kluczowe firmy

Największą spółką w subindeksie WIG-Informatyka jest Asseco Poland, który tworzy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla firm. Giełdowa wartość spółki jest blisko dwukrotnie większa niż drugiego w kolejności CD Projektu. Asseco Poland jest dość korzystnie wyceniany i ma przed sobą niezłe perspektywy. Z punktu widzenia długoterminowego inwestora jego akcje powinny być dobrym składnikiem portfela.

Łukasz Kosiarski stawia też na trzecią dużą spółkę informatyczną notowaną na GPW– Comarch. Ekspert docenił przede wszystkim to, że spółka tworzy własne produkty, ma różnorodną ofertę i sprzedaje ją na zróżnicowanych geograficznie rynkach.

Warto też dodać, że Comarch w ostatnich kwartałach poprawiał swoje wyniki finansowe oraz dobrze radził sobie na zagranicznych rynkach. Firma z Krakowa szybko zwiększała też zatrudnienie. Jeśli Comarch utrzyma takie tempo rozwoju, to jego akcje mogą być dobrą długoterminową inwestycją.

Dobrą passę ma także inna spółka z pierwszej dziesiątki WIG-Informatyka – LiveChat Software. Ta technologiczna firma nieźle się rozwija i stale zwiększa liczbę klientów.

– Co prawda LiveChat jest dość wysoko wyceniany, ale sugerując się jego dotychczasową działalnością, akcjonariusze mogą liczyć na dalszą poprawę wyników. Spółka dzieli się zyskiem z inwestorami, a branża informatyczna należy obecnie do najbardziej perspektywicznych – mówi Tomasz Krajewski, analityk BM Deutsche Bank. – LiveChat w małym stopniu zadłuża się, co ogranicza potencjalne ryzyko ponoszone przez inwestora. Zagrożeniem może być kurs walutowy. Należy pamiętać, że spółka jest mocno zaangażowana biznesowo poza granicami Polski.

Odważni producenci

W subindeksie WIG-Informatyka znajdziemy również takie firmy jak Medicalgorithmics. Jest to producent PocketECG, przenośnego urządzenia pozwalającego monitorować pracę serca. Jeśli PocketECG osiągnie, tak jak zakłada spółka, silną pozycje na światowym rynku, to posiadacze akcji Medicalgorithmics będą mogli sporo zarobić. Ale inwestowanie w innowacyjne spółki zawsze wiąże się z ryzykiem. Trudno ocenić, czy produkt przyjmie się na rynku i jak konsumenci się do niego odniosą.

Kogo jeszcze można wyróżnić? Duże nadzieje inwestorzy wiążą z Comp, który obecnie kończy swój sztandarowy projekt M/Platform. Zarówno w średnim terminie (do roku), jak i w perspektywie długoterminowej jest to spółka warta uwagi. Wśród mniejszych podmiotów ostatnio największe zainteresowanie wzbudzały akcje LSI Software. Ich cena wzrosła w tym roku sporo ponad 100 proc. W ostatnich miesiącach bardzo dobrze zostały przyjęte najnowsze produkty firmy (oprogramowanie).

Indeks giełdowy WIG-Informatyka skupia teraz 27 spółek. Większość z nich mocno pobudza wyobraźnię inwestorów. Biznesy prowadzone przez te spółki najczęściej opierają się na nowatorskich rozwiązaniach.

Obecnie prawdziwymi gwiazdami warszawskiego parkietu są producenci gier. Ich akcje od początku roku do końca lipca rosły zdecydowanie szybciej niż cały WIG-Informatyka. Walory CD Projekt podrożały prawie o 42 proc., CI Games – o 33 proc., 11bit studios – o 32 proc.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy