Konkurencja dla NFZ. Czy prywatne ubezpieczanie się opłaca

Ubezpieczenie zdrowotne działa jak abonament. Co miesiąc opłaca się składkę, która gwarantuje dostęp do opieki.

Publikacja: 20.06.2019 13:54

Konkurencja dla NFZ. Czy prywatne ubezpieczanie się opłaca

Foto: Adobe Stock

System opieki medycznej w Polsce opiera się w głównej mierze na publicznej ochronie zdrowia. Na przełomie lat 2018 i 2019 średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił 3,8 miesiąca – wylicza Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dla 2,6 mln Polaków, to zbyt wiele i na własną rękę wykupują prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Ile one kosztują?

Warto sprawdzić: Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne

Potrzebne dodatkowe wsparcie

Społeczeństwo się starzeje, a liczba Polaków z problemami zdrowotnymi regularnie wzrasta. Według GUS 34 proc. Polaków jest pod stałą opieką lekarską. – Profilaktyka i oczekiwanie miesiącami na przyjęcie u specjalisty lub operację wciąż pozostawiają bardzo wiele do życzenia – mówi prezes zarządu TU Zdrowie Aleksander Roda. – W obliczu starzejącego się społeczeństwa, ochrona zdrowia zaczyna mieć coraz większe znaczenie, a system państwowy nie jest wydolny – dodaje.

Rynek ubezpieczeń zdrowotnych staje się w tej sytuacji swojego rodzaju „poduszką bezpieczeństwa” dla przeciążonego systemu publicznego i przejmuje na siebie część wspomnianego ryzyka. Rosnące znaczenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych widać w dostępnych statystykach. 2,6 mln Polaków korzystało na koniec 2018 r. z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To aż o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, a zainteresowanie nimi wciąż rośnie. Z kieszeni naszych rodaków na indywidualne ubezpieczenia zdrowotne wydanych zostało w 2018 r. 821,1 mln zł. W poprzednim roku było to 678,9 mln zł.

Ponad cztery na dziesięć osób ma prywatne ubezpieczenie

Z ogólnopolskiego badania zrealizowanego przez SW Research na zlecenie AXA Partners wynika, że blisko jedna trzecia Polaków (29,2 proc.) źle lub bardzo źle ocenia publiczną służbę zdrowia. Bolączką ponad połowy ankietowanych są przede wszystkim: długi czas oczekiwania na wizytę, tłok i kolejki w placówkach. Na negatywną opinię wpływ mają też: zbyt mała liczba placówek (11,5 proc.), zbyt duże odległości placówek od miejsca zamieszkania (10,2 proc.) i nieprzystosowanie placówek do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się (8 proc.).

Taki obraz polskiej służby zdrowia sprawia, że rodacy poszukujący pomocy medycznej coraz chętniej kierują się do prywatnych gabinetów lekarskich. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla 22 proc. respondentów opłaca pracodawca, samodzielnie finansuje je 22,5 proc. badanych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 66,8 proc. z nich skorzystało z niepublicznej służby zdrowia przynajmniej jeden raz.

Warto sprawdzić: Udar w Meksyku i rachunek na 800 tys. zł. Jak tego uniknąć

Gdzie kupić polisę?

Ubezpieczenie zdrowotne działa jak abonament. Co miesiąc opłaca się składkę, która gwarantuje dostęp do informacji medycznej, internistów, lekarzy specjalistów (do których nie trzeba mieć skierowań), opieki ambulatoryjnej czy odszkodowania. Pakiety wykupić można bezpośrednio w jednym z kilku towarzystw ubezpieczeniowych (PZU, Compensa , Allianz Polska, AXA,TU Zdrowie czy Aviva) lub w prywatnych klinikach medycznych takich jak Lux Med, Enel-Med czy Medicover.

– U nas ubezpieczenie dające dostęp do prywatnych placówek to nie odrębny produkt, ale jest dodawane do ubezpieczeń na życie. Trzy warianty ubezpieczenia (podstawowy, rozszerzony, platynowy) dostępne są w ramach pakietu medycznego Bądź Zdrów, oferowanego jako umowa dodatkowa do indywidualnego ubezpieczenia na życie Nowa Perspektywa lub jako umowa dodatkowa w ubezpieczeniu grupowym Opiekun. Płaci się jedną składkę – wyjaśnia Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy w Aviva.

Prywatna opieka medyczna – decyduje cena

Polacy nie są skłonni płacić dużych kwot na prywatne ubezpieczenie. Miesięcznie za pakiet medyczny oferujący dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu oraz specjalistów są w stanie płacić 50 zł – tak podaje jedna trzecia badanych w ankiecie SW Research. Dla kwot wyższych – od 75 do 200 zł wskazania oscylują wokół 6 proc. do 19 proc. Co piąty badany Polak chciałby takie ubezpieczenie mieć w pełni refundowane.

Na cenę prywatnej polisy zdrowotnej wpływa wiele czynników. Najważniejsze to zakres usług, wiek ubezpieczonego i liczba osób przystępujących do ubezpieczenia. Podstawowy abonament medyczny obejmujący nielimitowany dostęp do lekarzy internistów, pediatrów i lekarzy specjalistów (w tym np. chirurga, neurologa czy ginekologa) można wykupić za około 30–70 zł miesięcznie. Pakiety rozszerzone, to koszt rzędu 130 zł do około 260 zł. Taniej będzie, jeśli to pracodawca oferuje możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego. W tym przypadku wycena wysokości składki często jest indywidualna dla każdej firmy. Liczyć się można z kosztami od 16 zł do 316 zł (w zależności od tego jak bardzo rozbudowany pakiet wybierze ubezpieczony). Część tych kosztów przedsiębiorcy przenoszą na siebie.

Warto sprawdzić: Za zniżki podzielimy się informacjami o naszym zdrowiu

Zasięg usług

Prywatne ubezpieczenie zapewnia opiekę medyczną na terenie całego kraju. Tysiące placówek gwarantujących wykonanie usług z polisy rozsianych jest po setkach miast. Mając np. pakiet zdrowotny wykupiony w Compensie, lekarza można szukać w jednej z 409 miejscowości, w TU Zdrowie – są to aż 653 lokalizacje.

W zależności od wariantu ubezpieczenia, liczba specjalistów, do których można zwrócić się o poradę lekarską bez dodatkowych kosztów, obejmuje od 12 do 48 specjalizacji. Usługi wychodzące poza zakres wykupionej polisy są dodatkowo płatne. Z opłat nie zwalnia niekorzystanie z wizyt.

"prywatna opieka medyczna"

pieniadze.rp.pl

System opieki medycznej w Polsce opiera się w głównej mierze na publicznej ochronie zdrowia. Na przełomie lat 2018 i 2019 średni czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne wynosił 3,8 miesiąca – wylicza Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dla 2,6 mln Polaków, to zbyt wiele i na własną rękę wykupują prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Ile one kosztują?

Warto sprawdzić: Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia Życia
Nie warto zaniżać sumy ubezpieczenia na wakacjach
Ubezpieczenia Życia
Mocny zwrot Polaków w stronę ubezpieczeń na życie
Ubezpieczenia Życia
Polacy niezadowoleni z opieki zdrowotnej rzucili się na prywatne polisy
Ubezpieczenia Życia
Już prawie połowa Polaków leczy się prywatnie
Ubezpieczenia Życia
Pieniądze z polis, których po śmierci nikt nie szuka
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?